Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Borec vyšetrí výmenu Senátu v prípade Harabinovho odškodného NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  11.11.2013sudcovia.sk (Spracoval: Bc. Lukáš Pitek )
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  Ministerstvo tak reagovalo na výzvu opozičného poslanca NR SR Daniela Lipšica (nezaradený) ministrovi spravodlivosti Tomášovi Borecovi (nominant Smeru), aby okamžite konal a preveril skutočnosti okolo výmeny senátu, ktorý rozhodol o odškodnom vo výške 150 000 eur pre šéfa Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina. „MS SR nebolo účastníkom súdneho konania. Z medializovaných informácií vyplýva, že išlo o spor týkajúci sa náhrady zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci. MS SR sa nebude vyjadrovať k rozsudku. Vo všeobecnosti je nevyhnutné, aby právny poriadok obsahoval úpravu zodpovednosti štátu za škodu spôsobenú orgánmi verejnej moci pri výkone verejnej moci,“ uviedla hovorkyňa rezortu spravodlivosti Alexandra Donevová.

   Zároveň pripomenula, že na návrh ministerstva bol vlani novelizovaný zákon o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci. „S účinnosťou od 1. januára 2013 je možné pri nových škodných udalostiach priznávať náhradu nemajetkovej ujmy maximálne vo výške náhrady poskytovanej osobám poškodeným násilnými trestnými činmi podľa osobitného predpisu, teda maximálne päťdesiatnásobok minimálnej mzdy (v roku 2013 necelých 17 000 eur),“ dodala.

  Predseda Krajského súdu v Bratislave Ľuboš Sádovský cez svojho hovorcu Pavla Adamčiaka označil informácie zverejnené denníkom Sme o možných machináciách so senátmi za neprijateľné, klamlivé a zavádzajúce. „Podrobne sa k veci a k tomu, že postup súdu bol v súlade so zákonom, vyjadrí začiatkom budúceho týždňa tlačovou správou (vyjadrením),“ avizoval Adamčiak.

  Denník informoval, že pri rozhodovaní o odškodnom pre Harabina bol Krajský súd v Bratislave najskôr proti a v jeho prospech rozhodol až po zmene senátu. „V tak flagrantnom prípade by minister konať konečne mal. Tento druhý senát je rovnaký, ktorý rozhodoval v škandalóznom prípade proti exprezidentovi Michalovi Kováčovi v žalobe, ktorú na neho podal Ivan Lexa. Podľa mojej mienky to nie je náhoda. Justičná mafia si zariadila, ktorý súd a senát bude rozhodovať v prospech pána Harabina,“ podotkol Lipšic. 

  Harabin vysúdil odškodnenie od Generálnej prokuratúry SR za to, že v roku 2008 potvrdila, že prepis jeho telefonátu s Bakim S. bol súčasťou jej dohľadového spisu.


  Zdroj: sudcovia.sk
  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti
  MailPošlite svoj príspevok

  Zaslanie odborného príspevku na zverejnenie na portáli UčPS

  Podmienky zverejnenia