Prekladač / Translator
  • enfrplitdehurusk
    Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Dlhový strop v USA – bol dnes deň pred krachom? NEPREČÍTANÉ 

     
    Článok bol nastavený ako .
    16.10.2013Bc. Lukáš Pitek
    PencilPridaj
    Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
    PencilPošli PencilTlač

    Pokiaľ sa do zajtra nedohodnú americkí republikáni s demokratmi, vláda USA nebude môcť ďalej navyšovať štátny dlh.

    Zatiaľ čo sa z celého sveta ozývajú varovné hlasy o možnej megakríze a o tom, ako sa centrálne banky pripravujú na platobnú neschopnosť USA, tak zatiaľ v Bielom dome je pokoj.

    Senátor Harry Reid (líder demokratov) a senátor Mitch McConnell (líder republikánov) znovu zahájili rokovania a sú optimistickí, že dohoda je na dosah”, oznámil včera po neúspešnom stretnutí lídrov republikánov a demokratov hovorca senátora Reida.

    Podľa posledných informácií sa centrálne banky začali pripravovať na situáciu, že Spojené štáty nezvýšia dlhový strop a budú musieť oznámiť platobnú neschopnosť. "Predpokladám, že Bank of England sa na to pripravuje", povedal v Londýne Jon Cunliffe, ktorý na budúci mesiac nastúpi do funkcie viceguvernéra Bank of England pre oblasť finančnej stability, ktorý tiež očakáva, že na núdzovú situáciu sa pripravujú aj v iných krajinách.

    Centrálni bankári o prípadných riešeniach rokovali aj na spoločnom obede so šéfom Federálneho rezervného systému (Fed) Benom Bernankom vo Washingtone počas zasadania MMF.

    Podľa komisára Európskej únie pre hospodárske a menové záležitosti Olliho Rehna by bankrot USA mal dramatické dôsledky pre celú globálnu ekonomiku. To by ohrozilo aj eurozónu, ktorá sa len v poslednom období začala zotavovať z recesie.

    Kongresom stanovený vrchný limit, do ktorého si môže vláda požičiavať na verejné výdavky bol v roku 2012 stanovený na 16,4 bilióna USD. Technicky ho dosiahli 31. decembra 2012 a odvtedy sa rieši jeho navýšenie. Ide pritom o vážne politické strety medzi republikánmi a demokratmi.

    Najväčším zahraničným veriteľom USA je Čína. Tá už pred pár dňami spolu s druhým najväčším veriteľom USA – Japonskom vyzvala USA, aby prijali konkrétne opatrenia. Peking aj Tokio žiadajú, aby Washington zaistil splácanie svojho dlhu a bezpečnosť ich investícií. Reálne však najväčším veriteľom USA je Fond sociálneho zabezpečenia, ktorému USA dlhujú 2,764 bilióna dolárov.

    Dúfajme, že dohoda je naozaj na spadnutie a rozpor medzi republikánmi a demokratmi je len politickým cirkusom na získanie priazne voličov...


    Zdroj: TASR, sme.sk, aktuality.sk, cnn.com, wikipedia.org

    Komentáre
    Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
    Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
    Prihlásenie
    Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

    Online prenos

    Udalosti a podujatia

    • Žiadne udalosti