Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Európska komisia ukázala žltú kartu neprimeraným prestupovým poplatkom futbalistov NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  07.02.2013 Andrej Poruban
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  Európska komisia dňa 7. februára 2013 zverejnila štúdiu, podľa ktorej futbalové kluby ročne míňajú zhruba tri miliardy EUR na prestupy hráčov.

  Väčšina finančných prostriedkov sa sústreďuje v niekoľkých kluboch s najväčšími príjmami alebo podporou bohatých investorov, a len veľmi málo z nich pripadne menším klubom alebo amatérskym súťažiam, ktoré sú dôležitými liahňami nových talentov.

  Štúdia vychádza sedemnásť rokov po rozsudku vo veci Bosman, ktorý odstránil prekážky vo voľnom pohybe hráčov, a viedol k rozsiahlym zmenám v organizácii európskeho i svetového profesionálneho futbalu.

  Podľa Lisabonskej zmluvy má Európska komisia mandát podporovať „férovosť a otvorenosť v športových súťažiach“. Ak niekoľko málo klubov dokáže len na transfer jediného hráča vynaložiť toľko peňazí ako iné tímy na plat celého mužstva, vyvstávajú pochybnosti o férovosti.

  Od roku 1995 do roku 2011 sa počet prestupov v európskom futbale viac než strojnásobil, zatiaľ čo sumy, ktoré kluby vynakladajú na prestupové poplatky, sa zvýšili sedemnásobne. Tieto výdaje môžu ovplyvniť finančnú stabilitu celého odvetvia a čoraz viac smerujú k prehlbovaniu nerovnováhy medzi majetnými a nemajetnými.

  Štúdia The Economic and Legal Aspects of Transfers of Players hodnotí prestupové pravidlá v profesionálnom športe a napriek obmedzenej kompetencii Európskej komisie v tejto oblasti prináša niekoľko návrhov a odporúčaní k riešeniu vzniknutých problémov. 

  Bližšie pozri tlačovú správu: http://europa.eu/rapid/press-release_IP-13-95_sk.htm

  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti