Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Janez Potočnik: Životné prostredie je predsa rovnako dôležité ako ekonomika! NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  22.09.2011EurActiv.sk (Spracoval: JUDr. Peter Sepeši )
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  V súčasnej hospodárskej kríze je ťažké nesúhlasiť s názorom, že by sme mali všetko naše úsilie zamerať na pracovné miesta a rast, ale stačí to ako skutočne dlhodobé riešenie? Nie!

  Vládnuce strany, ktoré každých pár rokov čelia voľbám, síce môžu byť v pokušení hľadať krátkodobé riešenia, ale každý, komu záleží na budúcnosti tejto planéty a osude budúcich generácií, zistí, že sa musíme sústrediť aj na to, aké pracovné miesta a aký rast vytvárame. Naše ekonomiky musíme nielen zlepšiť, ale aj zmeniť.

  Pri hľadaní riešení nesmieme byť otrokmi terajších ekonomických štruktúr – mali by sme sa radšej zamerať na vytváranie stimulov pre transformáciu, ktorá zabezpečí udržateľnú budúcnosť. Súčasná hospodárska kríza je najmä výsledkom nadmerného požičiavania financií, ale nie je to jediný druh pôžičky, ktorý charakterizuje našu dobu.

  Počas 20. storočia sa naša hospodárska produkcia zvýšila štyridsaťnásobne a životná úroveň enormne vzrástla. Teraz si však začíname uvedomovať, že tento rast má svoju cenu a opieral sa o neudržateľné využívanie obmedzených zdrojov - palív, kovov, nerastov, lesov, vôd, ekosystémov atď. Pred 100 rokmi, keď žilo na svete 1,5 miliardy ľudí, sa to nezdal byť až taký veľký problém. Dnes je nás 7 miliárd a zdroje nevyhnutné pre hospodársky blahobyt sú čoraz vzácnejšie a drahšie. Do roku 2050 dosiahne počet obyvateľov 9 miliárd a v krajinách ako Čína alebo India dôjde k vzostupu strednej triedy, keď ľudia budú chcieť mať relatívne komfortný život, tak ako ho dnes väčšina pozná väčšina Európanov.


  Celý článok si môžete prečítať TU

  Zdroj: EurActiv.sk; 20.9.2011;
  Autor: Janez Potočnik je komisárom EÚ zodpovedným za životné prostredie. Na univerzite v Ľubľane Slovinsko (Slovinsko bolo prvou z častí Juhoslávie, ktorá začiatkom 90. rokov vyhlásila samostatnosť) získal titul PhD v odbore ekonómia.

  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti