Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Na nebankové subjekty bude dohliadať NBS  NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  08.01.2014aktuality.sk (Spracoval: Bc. Lukáš Pitek )
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač
  TÉMATICKÉ OBLASTI: Exekučné právo
  POJMY: exekúcia

  V rámci Koncepcie tiež vláda schválila zavedenie inšpekčnej činnosti a vytvorenie jednotného kontaktného miesta pre klientov všetkých finančných inštitúcií.

  "Kľúčové bude rozšírenie právomoci NBS v oblasti dohľadu nad poskytovateľmi spotrebiteľských úverov, nad ktorými v súčasnosti dohľad nevykonáva. Zároveň dôjde k zabezpečeniu výkonu inšpekčnej činnosti na finančnom trhu," uviedlo pre Aktuality.sk Ministerstvo financií Slovenskej republiky.

  "Z Koncepcie teda vyplýva, že každý dohliadaný subjekt bude zároveň podliehať aj inšpekcii NBS, ktorá bude môcť aj preskúmať postupy danej spoločnosti voči klientovi," tvrdí ministerstvo a verí, že tieto opatrenia v budúcnosti odradia tieto subjekty od konania, ktoré poškodzuje spotrebiteľov.

  V súčasnosti na "nebankovky" dohliada Slovenská obchodná inšpekcia (SOI). Tá preveruje, či sa služby na finančnom trhu poskytujú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, ako aj na dodržiavanie povinností, ktoré ustanovuje zákon o spotrebiteľských úveroch a iných pôžičkách.

  "Takéto pokrytie ochrany spotrebiteľov je však vzhľadom na diverzitu produktov na finančnom trhu nesystémové. Z týchto dôvodov vyplýva, že NBS je ideálny subjekt na zabezpečenie výkonu inšpekčnej činnosti a ochrany spotrebiteľov," vysvetľuje ministerstvo financií.

  NBS budú môcť klienti kontaktovať nielen kvôli nebankovám, ale aj v prípade podnetov voči lízingovým spoločnostiam. "Ďalej bude v rámci NBS zriadené tzv. jednotné kontaktné miesto, ktoré bude zastrešovať všetky podnety klientov proti poskytovateľom finančných služieb pre celý finančný trh vrátane lízingových a nebankových spoločností," dodávajú.


  Zdroj: vlada.gov.sk, aktuality.sk
  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti
  MailPošlite svoj príspevok

  Zaslanie odborného príspevku na zverejnenie na portáli UčPS

  Podmienky zverejnenia