Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Novela zákona č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  29.10.2013Bc. Lukáš Pitek
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  Poslanci dnes v treťom čítaní schválili novelu zákona č. 8/2009 Z.z. o  cestnej premávke, ktorá prináša viacero zmien a my Vám ich na našom portáli ucps.sk prinášame:

  • dôjde k zníženiu hornej hranice pokút za menej závažné priestupky zo 60 na 50 eur. V tomto prípade ide o priestupky, ktoré nepredstavujú vážne ohrozenie bezpečnosti premávky, napríklad nepoužitie bezpečnostného pásu či nesplnenie si povinnosti denného svietenia. Ministerstvo vnútra SR svoje rozhodnutie vysvetľuje zlepšením situácie v premávke, predovšetkým poklesom nehodovosti.
  • ďalšou "novinkou" je aj viditeľnosť chodcov, ktorí po novom už aj v obci budú musieť mať reflexné prvky alebo reflexný odev, ak sa pohybujú po krajnici alebo po okraji vozovky.
  • novela zákona o cestnej premávke sa dotkne tak cyklistov, ako aj motorkárov. Doterajšia právna úprava sa postarala o paradoxné situácie pri parkovaní, nakoľko na chodníku umožňovala parkovať len osobným vozidlám. Po novom už bude možné odstaviť na chodníku aj bicykel a motorku, ak zostane voľný priestor aspoň 1,5 metra.
  • kedže je mnoho moderných áut je oveľa ťažších než v minulosti a po pripojení prívesu presahovali celkovú hmotnosť 3,5 t (hmotnosť, ktorá je limitom pre vodičské oprávnenie skupiny B). Vzhľadom na tento vývoj novela rozšíri celkovú hmotnosť súpravy na 4,25 t, avšak za predpokladu, že vodič absolvuje osobitný výcvik v autoškole.
  • najrozsiahlejšie zmeny sa dotknú evidencie vozidiel, najmä vo forme jej elektronizácie. Úkony, ktoré majú vplyv na vlastníctvo vozidla, napríklad prvú evidenciu, zmenu majiteľa či odhlásenie auta do cudziny, bude možné vykonávať prostredníctvom zaručeného elektronického podpisu. Ostatné úkony, pri ktorých sa vlastníctvo vozidla nemení, ako je zmena farby, strata, odcudzenie alebo výmena osvedčenia prípadne evidenčného čísla a zmena pobytu majiteľa, bude možné vykonávať prostredníctvom pripravovaného občianskeho preukazu s čipom. Táto možnosť sa však týka iba vozidiel, ktoré majú elektronické osvedčenie vydané po 31. máji 2010.
  • bude aj zmiernenie trestov za dopravné nehody, konkrétne sa jedná o trest zadržania vodičského preukazu. Podľa súčasného zákona mohol vodič prísť v momente, keď v priebehu piatich rokov spôsobil dopravnú nehodu. Po schválení novely bude preukaz zadržaný až vtedy, ak v priebehu piatich rokov spôsobí tri nehody s následkom na živote alebo zdraví.
  • lekár bude povinný informovať políciu, ak zistí zníženú schopnosť riadiť vozidlo. Taktiež v prípade podozrenia, že vodičove schopnosti sa znížili alebo „ak preukázateľne nevykonával alebo nemohol vykonávať činnosť vedenia motorového vozidla dva roky a viac“, polícia rozhodne o preskúšaní. 
  • Už odzvoní slovákom, ktorí sa dopustili priestupku v zahraničí a pokutu vnímali bezstarostne. Novela totiž prehlbuje spoluprácu medzi členskými krajinami únie, ktoré získajú prístup do našej evidencie vozidiel aj vodičov. A naopak, slovenská polícia si bude môcť preveriť cudzincov a ich vozidlá v domovskom štáte. Spolupráca sa bude týkať závažných dopravných priestupkov, najmä prekročenia rýchlosti, jazdy pod vplyvom alkoholu, jazdy na červenú či telefonovania za volantom. Členské krajiny si budú môcť vymieňať aj informácie o type a značke vozidla, evidenčných číslach, VIN číslach či osobných údajoch majiteľa.


  Zdroj: nrsr.sk
  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti