Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

O jednej (ne)potrebnej chalupe a s ňou spojenej handlovačke NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .

  Náš národovec richtár spravujúci zdroje dedinčanov sa s jedným gazdom v minulosti dohodol ako chlap s chlapom na pevnej cene chalupy (ale aj o tom Ďuro s Ferom mali v krčme vážnu dišputu, či nejaká dohoda vôbec je, ale to pre tentoraz vynechajme, bo by sa nám gebuľa z toho dočista zatočila), ktorú vtedy ešte len gazda staval. Cenu chalupy si určili na 75 ks obecného dobytka.

  I zrazu sa gazdovi, ktorý aj akosi s postavením chalupy meškal, dohodnutá cena nepozdáva a chcel by za chalupu mať väčšie stádo dobytka, takých 118,5 kusov to by bola onakvejšia cena chalupy.

  I tu richtár (asi sa už aj medzičasom na ňom skleróza podpísala) zabudnúc, že sa s gazdom ako chlap s chlapom už na cene chalupy pevne dohodli, neváhal a vytvárajúc zdanie toho, aký on je starostlivý roduverný richtár a riadny správca zdrojov dedinčanov, privolá si veľkého a slávneho poradcu pre počty. I nariadil mu, aby mu on poradil a povedal, že koľko teda toho dobytka má gazdovi za chalupu (do ktorej izbičiek mu ale už gazda medzičasom nasťahoval za kamarátsku činžu gazdov z jeho fajty) dať.

  A div sa svete richtár za tú radu poradcovi zaplatí až 1,2 kusa dobytka nehľadiac na to, že samotná rada je zbytočná, keďže cena s gazdom je už predsa dohodnutá, a naviac samotný poradca sa lišiacky jasnej rady vyvaruje. Richtárovi poradí, že to je výlučne na ňom ako sa ekonomicky správne a v prospech svojich ním ctených dedinčanov rozhodne, koľko vlastne kusov toho dobytka navyše oproti dohode s gazdom a či vôbec nakoniec gazdovi dá, a ubezpečí ho, že jeho rada nesmeruje k tomu, aby richtárovi jasne poradil, koľko kusov toho dobytka za chalupu má byť a či má richtár súhlasiť s tým, že sa počet dobytka zvýši z počtu 75 kusov na 118,5 kusov alebo iný počet. Richtár totiž dedinčanom vraví, že v ich prospech chce ušetriť a uvažuje iba o takých 98 kusoch.

  A poradca pre počty ešte úplne prefíkane a skúsene richtárovi v rámci svojej rady napovie (zistiac sklerotické prejavy richtára), že už richtár cenu chalupy s gazdom má dávno dohodnutú a že už len stačí obchod dokonať a ísť na zaslúžený oldomáš.

  Na dôvažok a pre istotu poradca pre počty ešte dodal a odporučil richtárovi obrátiť sa na pravotárneho poradcu, ktorého si richtár tiež platí skoro polovicou kusu dobytka. Len tak mimochodom sa žiada na známosť dať, že ten pravotár, to je ten, ktorý richtárovi na kúpu chalupy už aj pripravil (kontroloval) zmluvu, do ktorej ako riadny ochranca záujmov richtára a dedinčanov napísal (dovolil napísať) dohodu gazdu a richtára, ktorá spočíva v tom, že ak richtár chalupu za 75 (98) kusov dobytka od gazdu nekúpi, tak to richtárovi vadiť nebude a ešte aj tých 75 (98) kusov dobytka gazdovi dá ako nejaké škodovné a tak div sa dedinčan, gazdovi ostane chalupa a aj stádo 75 (98) kusov dobytka bude môcť vôkol chalupy chovať. Nu a aby tej spokojnosti (gazdu) nebolo málo, poradcovia sú tiež spokojní, veď majú spoločne dokopy tiež skoro dva kusy dobytka čo tam potom, že richtárovi (dedinčanom) ani tak veľmi radami nepomohli … a ba možno aj pomohli ……. pár vyvoleným dedinčanom a gazdovi, ale to by už mal byť azda iný príbeh, pre iných poradcov ...

  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti