Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Očkovanie v kontexte ochrany zdravia nielen v boji s pandémiou COVID-19 NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  24.05.2022BRAŽINOVÁ, A. – KLEMPA, B. – GARAYOVÁ, L.– ERDŐSOVÁ, A. – ĎURICA, S. –– KOVÁČ, P. –STRIPAJ, F.
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  VYCHÁDZA UNIKÁTNA KNIŽNÁ PUBLIKÁCIA –
  OČKOVANIE V KONTEXTE OCHRANY ZDRAVIA NIELEN V BOJI S PANDÉMIOU COVID-19

  V týchto dňoch vychádza prvá komplexná knižná publikácia Očkovanie v kontexte ochrany zdravia nielen v boji s pandémiou COVID-19, určená pre laickú i odbornú verejnosť. Venuje sa zložitej téme očkovania a pomáha sa v nej orientovať z medicínskeho, etického aj právneho hľadiska.

  Renomovaný autorský kolektív je zostavený z odborníkov na danú tému – lekárov, právnikov a virológa. Pútavou formou je podaná história očkovania a prostredníctvom príkladov zo sveta sú uvádzané aj princípy a význam očkovania pre ľudské zdravie. Publikácia mapuje vývoj vakcín počas pandémie COVID-19, venuje sa právnym aspektom dobrovoľného či povinného očkovania na pozadí judikatúry vybraných vnútroštátnych súdov a Európskeho súdu pre ľudské práva. Taktiež ponúka komparáciu na medzinárodnej úrovni, ako aj optimalizáciu modelu očkovania v interdisciplinárnych právnych súvislostiach (ústavné právo, trestné právo, správne právo, pracovné právo). Na záver odporúča riešenia v oblasti existujúcej alebo novej právnej úpravy.

  „Očkovanie patrí k najväčším výdobytkom starostlivosti o zdravie verejnosti, zachránilo a zachraňuje množstvo životov. Napriek tomu je stále mnohými ľuďmi spochybňované. Informácií o očkovaní preto nie je nikdy dosť a táto kniha k informovanosti o očkovaní výrazne prispieva. Táto kniha je aktuálna, nakoľko je takmer nadčasová. Nevenuje sa len očkovaniu voči Covid-19, ale očkovaniu všeobecne“- uvádza profesorka Bražinová, epidemiologička a jedna z členiek autorského kolektívu.

  „Nadchla ma príležitosť spojiť sily s ďalšími odborníkmi, ktorí sa venujú očkovaniu z úplne iného pohľadu ako ja. Práve spojenie prírodovedného a medicínskeho pohľadu s právnymi a etickými aspektmi očkovania považujem sa veľmi vzájomne obohacujúce a malo by byť tou najsilnejšou stránkou tejto knihy“- spomína doktor Klempa, virológ, spoluautor knihy. Dodáva tiež, že „(…) je stále aktuálna, pretože ani zďaleka nie je venovaná len očkovaniu proti COVID-19. Obsahuje široké spektrum informácií užitočných nielen v čase pandémie. Okrem toho nepochybujem, že technológie vyvinuté počas pandémie COVID-19 budú masívne využívané aj naďalej, aj v prípadných ďalších pandémiách.“-spresňuje ďalej.

  Spolupráca autorského tímu trvala dlhšie obdobie, predsa ide o 7-členov z rôznych odborov. Ako spomína docentka Erdősová, jedna zo spoluautorov právnickej časti; „boli sme výborne zohratý tím, ale hlavne sme mali spoločnú motiváciu priniesť čitateľom čo najkomplexnejší pohľad na očkovanie a prispieť tak k nedostatočnej osvete o dôležitej téme. Vnímali sme navyše množstvo konšpirácií, popierania vedeckých faktov a šírenia hoaxov, ktoré bránili úspešnejšiemu boju s pandémiou. Dnes už máme k dispozícii viacero rozhodnutí súdov a legislatívnych nástrojov, či odškodňovacích schém, ktoré účinne zavádzajú opatrenia, ako vírusom predchádzať a vytvárať systém väčšej právnej istoty. Snažili sme sa tam zahrnúť všetko podstatné.“

  Publikácia smeruje k lekárom, farmaceutom, právnikom, študentom ošetrovateľstva, verejného zdravotníctva, medikom i študentom práva či farmácie, ale aj širokej čitateľskej verejnosti so záujmom o túto problematiku. Ako poznamenáva doktor Klempa: „(…) je určená všetkým, ktorí chcú získať o očkovaní čo najviac komplexných informácii. Veľkým prínosom bude, ak si ľudia s právnickým vzdelaním prečítajú aj časti o histórii vakcín či vývoji vakcín počas pandémie COVID-19 a naopak, ak si ľudia s lekárskym či prírodovedným pozadím prečítajú aj právne či etické aspekty témy“.

  Viac sa dozviete TU

  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti