Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Pani ministerka Lubyová, nepodpíšte Kmotríkovi dodatok, nemáte na to argumenty NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  09.03.2020Ladislav Križan, Zuzana Zajíčková
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  Dlhodobým problémom v športe nie sú sľuby politikov a zväzových športových funkcionárov, ale ich plnenie.

  V predvolebnej ankete Dennika N sa politici vyjadrovali aj k možnej kúpe Kmotríkovho štadióna štátom, kotlebovci neboli oslovení. Smer neodpovedal, hoci na ostatné otázky volebnej ankety už niekoľko týždňov odpovedal.

  Inak odpovedali všetky oslovené strany s výnimkou SNS. Tu sú stanoviská zvyšných štyroch strán, ktorých kandidáti sa dostali do parlamentu s naším komentárom a ďalšími informáciami.

  OĽaNO: Zrušíme zmluvy podpísané nezákonne či v rozpore s Hodnotou za peniaze

  Vyjadrenie víťaza volieb je: “Budeme trvať na zrušení akýchkoľvek zmlúv, ktoré boli podvodne a nezákonne podpísané. A všetky zmluvy, ktoré boli v rozpore s Hodnotou za peniaze a ktorých hodnota prevyšovala bežnú cenu, ak to bude možné, vypovieme, aby sme zabránili plytvaniu a tunelovaniu rozpočtu.”

  Uplynul už mesiac od zverejnenia nášho prvého článku, no nik verejne nepredstavil argumentáciu, ktorá by vyvrátila či spochybnila naše tvrdenia, že v súčasnosti štát nemá zmluvnú povinnosť kúpiť Národný futbalový štadión (NFŠ) od Ivana Kmotríka.

  Pokiaľ ide o hodnotenie Útvaru hodnoty za peniaze, stále nie je dostupné, preto sme oň požiadali cez infožiadosť. Ministerstvo školstva nás informovalo, že “nakoľko ministerstvo nedisponuje požadovanými informáciami, vašu žiadosť sme postúpili na priame vybavenie MF SR [ministerstvu financií Slovenskej republiky].”

  Paralelne sme infožiadosť podali aj na ministerstvo financií, ktorému zatiaľ plynie zákonná lehota na odpoveď. S vysokou pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou však už dnes môžeme konštatovať, že takéto hodnotenie najväčšej verejnej investície do športu od vzniku Slovenskej republiky vôbec neexistuje.

  Sme rodina nemalo dáta, tak sme im ich poslali

  Líder Boris Kollár uviedol: “Nemám k tomu dáta, vyjadrím sa, keď budem poznať viac informácií. Cez to všetko si myslím, že táto vláda by to mala nechať na budúcu vládu, pretože táto by už mala len kúriť a svietiť.”

  Deň po zverejnení tohto vyjadrenia Borisa Kollára sme na oficiálny kontakt hnutia zaslali e-mail, v ktorom sme poskytli linky na naše články. Na e-mail za jedenásť dní nikto nereagoval.

  SaS: Nehorázna zlodejina

  “Považujeme navýšenie kúpnej ceny za Národný futbalový štadión na takmer 100 miliónov eur za nehoráznu zlodejinu tejto dosluhujúcej vlády. Je absolútne neprijateľné, aby ministerka SNS prišla s návrhom na zvýšenie ceny Národného futbalového štadióna o 23 miliónov eur. Už minulý rok sme varovali, že sa záverečný účet môže vyšplhať na 100 miliónov eur! Ak sa na tento dodatok nepozrie polícia či NKÚ, zaväzujeme sa, že túto zmluvu po voľbách dôsledne preveríme.”
  Následnú tlačovú konferenciu SaS venovala iba téme možnej kúpy NFŠ štátom. Upriamila pozornosť na fakt, že transakčný poradca spoločnosti KPMG poskytoval štátu služby, ktoré však nie sú auditom, právnym ani daňovým poradenstvom, hoci mnohí politici mediálne následne tvrdili opak. Reportáž z tlačovej konferencie s reakciou školstva si môžete pozrieť tu.

  Za ľudí: Remišová podala trestné oznámenie

  “V tejto veci sme podali trestné oznámenie, nakoľko z doteraz zverejnených skutočností vyplýva, že minister školstva a nominant SNS nemal právomoc podpísať zmluvu o odkúpení štadióna a konal protizákonne. Štát už dal na štadión dotáciu 27 miliónov eur a aj bez odkúpenia štadióna má národná reprezentácia všetkých vekových kategórií zmluvné právo hrať na štadióne, koľko potrebuje.”

  Poslankyňa Veronika Remišová okrem toho iniciovala mimoriadne rokovanie Výboru Národnej rady pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. To sa neuskutočnilo pre škandalóznu neúčasť až ôsmich z trinástich vtedajších poslankýň a poslancov.

  Veríme, že po vtedy prítomných a znova zvolených poslancov Branislava Gröhlinga (SaS) a Ľubomíra Petráka (Smer) sa budú teraz po voľbách témou zaoberať i vtedy neprítomní, no opäť zvolení: poslankyne Adriana Pčolinská (Sme rodina) a poslanci Dušan Galis (Smer), Stanislav Mizík (ĽSNS) či ďalší novozvolení poslanci NR SR a členovia výboru.

  Poslankyňa Remišová pár dní po neuskutočnenom výbore znova počas brífingu vyzvala ministerku Martinu Lubyovú, aby sporný dodatok nepodpísala.

  Hrozí niečo teraz, keď už je po voľbách?

  Upozorňujeme, že je síce po voľbách, ale doterajšia vláda vykonáva svoju funkciu až do vymenovania novej vlády a navyše jej nový parlament ani nemôže vysloviť nedôveru a obmedziť jej kompetencie.

  A práve v tomto spočíva naliehavý právny záujem, aby sa ministerka Lubyová zdržala konania a nepodpísala dodatok k budúcej kúpnej zmluve, ktorej predmetom má byť kúpa štadióna štátom.

  Je zákonnou povinnosťou vynakladať verejné prostriedky hospodárne, efektívne a účinne. My sme preto všetkým aktérom, ktorí mali záujem, poskytli podrobné informácie o našich zisteniach a ďalším, ktorí v budúcnosti prejavia záujem, sme ochotní poskytnúť tieto informácie tiež.
  Naša iniciatíva je apolitická. Ide nám o verejný záujem. Podali sme preto ďalšie infožiadosti, na ktoré budeme mať odpovede v najbližších dňoch.

  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti