Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Rada Európy a Rada Európskej únie v praxi - praktické informácie pre novinárov NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  26.05.2016 Michael Válek
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  Označenie novinárov ako "psov demokracie" alebo "siedmej veľmoci" je už na Slovensku prekonané, ale napriek tomu neexistuje dôvod na (ne)dodržiavanie aspoň minimálnych štandardov vedomostí, najmä čo sa týka nadchádzajúceho predsedníctva Slovenskej republiky Rade Európskej únie, alebo u novinárov Rade Európy.

  Čo je Rada Európy?

  Rada Európy je medzinárodná organizácia, ktorá bola založená dňa 5. mája 1949 Londýnskou zmluvou, a teda je staršia ako samotný Schumanov plán zo dňa 9. mája 1950, ktorý priamo predchádzal založeniu Európskeho spoločenstva uhlia a ocele, z ktorého nakoniec vznikla Európska únia.

  Zmäcujúco môže okrem názvu pôsobiť aj skutočnosť, že Rada Európy a Európska únia majú spoločnú vlajku (kruh z 12 žltých hviezd na modrom pozadí) a hymnu (posledná časť Ódy na radosť od Ludwiga van Beethovena), pretože obe európske organizácie vychádzajú z toho istého princípu - jednota ako taká v podobe dokonalosti a úplnosti (12 hviezd v uzavretom kruhu) a jednota medzi národmi, ktorá je symbolizovaná Beethovenovou Ódou na radosť, inšpirovaná rovnomennou básňou nemeckého básnika Friedricha Schillera, v ktorej je oslavované bratstvo a jednota medzi ľuďmi.

  Čo je Rada Európskej únie?

  Rada Európskej únie je jedným z orgánov Európskej únie, a teda nie je samostatnou medzinárodnou organizáciou.

  Rada Európskej únie sa skrátené nazýva "Rada". Ak sa zdá pre adresáta mediálnej komunikácie tento skrátený názov holý, je lepšie použiť "Rada EÚ".

  Je Rada Európy identická s Radou Európskej únie?

  Nie je. Rada Európy je medzinárodná organizácia, ktorá je staršia ako inštitucionálne počiatky Európskej únie, a má odlišnú subjektivitu od Európskej únie (Rada Európy má 47 členských štátov, Európska únia ich má 28).

  Rada Európskej únie nie je samostatná medzinárodná organizácia, ale je iba orgánom v rámci Európskej únie, ako medzinárodnej, resp. supranacionálnej organizácie.

  Čomu bude Slovenská republika predsedať od júna 2016 do decembra 2016?

  Slovenská republika bude predsedať Rade Európskej únie ako orgánu Európskej únie na základe rotačného systému upraveného v čl. 16 ods. 9 Zmluvy o Európskej únii.

  Je možné sa k týmto informáciám dostať?

  Áno. V odbornej literatúre, autentických dokumentoch, ale aj prostredníctvom internetu pri zadaní názvu či už Rady Európy ako organizácie, alebo Rady Európskej únie ako orgánu v rámci Európskej únie.


  Rada Európy

  Rada Európskej únie 

  Óda na radosť (Ludwig van Beethoven)

  Óda na radosť (Friedrich Schiller) 

  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti