Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Slovensko vyhralo arbitráž v spore s Achmeou NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  26.05.2014Ministerstvo financií SR (Spracoval: Michael Válek )
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  Arbitrážny tribunál konštatoval, že koncept a implementácia verejného zdravotného poistenia je plne v rukách štátu. Zároveň uviedol, že tribunál nemá právo zasahovať do demokratického procesu suverénneho štátu a nemá právomoc rozhodovať o spore.

  V medzinárodnom investičnom spore Achmea B.V. vs. Slovenská republika vydal arbitrážny tribunál rozhodnutie, ktorým definitívne uzavrel tento spor v prospech Slovenskej republiky.

  V spore sa Holandská spoločnosť Achmea B.V., (akcionár poiťovne UNION zdravotná poisťovňa, a.s.) domáhala údajného porušenia dohody medzi Českou a Slovenskou Federatívnou Republikou a Holandským kráľovstvom o podpore a vzájomnej ochrane investícií. K porušeniu by údajne došlo realizáciou zámeru vytvorenia jednej zdravotnej poisťovne.

  Ďalej Achmea B.V. namietala, že jej investície boli poškodené aj konaním 17 štátnych nemocníc pri rokovaní zmlúv o poskytovaní zdravotnej starostlivosti a vytváraním nestabilného prostredia v zdravotnom poistení. Konkrétnu sumu o ktorú Slovensko spoločnosť Achmea žalovala, mala byť konkretizovaná žalobcom v neskorších štádiách arbitráže.

  Tribunál vo svojom rozhodnutí určil, že Achmea B.V. má zaplatiť Slovenskej republike právne náklady v celkovej výške 1,011 mil. eur ako aj všetky náklady tribunálu v celkovej výške cez 340 tis. eur.

  Slovenská republika doteraz neprehrala ani jednu medzinárodnú arbitráž vzniknutú na základe medzinárodných investičných dohôd.

  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti