Prekladač / Translator
  • enfrplitdehurusk
    Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Stanovisko ZOJ k pripravovaným zmenám v súdnictve NEPREČÍTANÉ 

     
    Článok bol nastavený ako .
    03.02.2014sudcovia.sk (Spracoval: Bc. Lukáš Pitek )
    PencilPridaj
    Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
    PencilPošli PencilTlač

    Združenie Sudcovia „Za otvorenú justíciu“ (ZOJ) vníma pripravované zmeny ako zámer vlády SR reagovať na veľmi nízku dôveryhodnosť súdnictva, ktorá je v súčasnosti na hranici 24%. Prekvapivé pre nás je, že to prichádza práve v čase prezidentskej predvolebnej kampane, pričom ešte minulý rok vláda považovala stav justície za dobrý a stabilizovaný.

    Ako pozitívny krok považujeme oddelenie funkcie predsedu Najvyššieho súdu a Súdnej rady SR, čím by sa odstránila neprimeraná koncentrácia moci v rukách jednej osoby. Túto zmenu ZOJ presadzovala od začiatku svojej existencie.

    Ďalšie navrhované zmeny neriešia jadro problému súdnictva a ani jeho následky.

    Nerozumieme zámeru preveriť všetkých sudcov cez Národný bezpečnostný úrad, pretože po roku 1989 museli všetci sudcovia vo výkone prejsť povinne previerkou Federálneho ministerstva vnútra ČSFR či nespolupracovali s ŠTB, a bezúhonnosť sudcov, ktorí vstúpili do systému po revolúcii by mala byť preverená cez výberové konania, ktorými prešli.

    Pokiaľ ide o zmenu v zákonoch týkajúcich sa samotnej práce sudcov, považujeme ich za riešenie v zmysle kolektívnej viny všetkých sudcov, z ktorých prevažná väčšina nenesie na súčasnom stave justície žiadnu vinu ani svojou prácou a ani svojím správaním.

    Podozrenia zo zneužívania platenej práceneschopnosti alebo práce v domácom prostredí by sa mali riešiť individuálne voči konkrétnym sudcom. Navrhované opatrenia v tomto smere voči všetkým sudcom rozhodne nezvýšia dôveryhodnosť súdnictva.

    Za nízkou dôveryhodnosťou súdnictva je predovšetkým spôsob reprezentácie súdnictva jeho vrcholnými orgánmi, najmä zo strany súčasného predsedu najvyššieho súdu a súdnej rady, a mnohé kontroverzné rozhodnutia súdnej rady. Záznamy z rokovaní súdnej rady sú dôkazom, že dochádza k porušovaniu zákonov a ústavy takmer na každom zasadnutí súdnej rady. Za zloženie a činnosť súdnej rady však zodpovedajú okrem sudcov aj vláda, parlament a prezident, ktorí v nej majú 9 svojich nominantov z celkového počtu 18 členov. Mohli tak a môžu účinne ovplyvňovať jej činnosť od počiatku jej fungovania, vrátane osoby, ktoré bola alebo bude zvolená za jej predsedu.

    Na verejnosť rovnako negatívne pôsobia časté signály o rodinkárstve pri výberových konaniach, o manipulácii pri prideľovaní vecí zákonným sudcom, pričom existujú viaceré rozhodnutia senátov Ústavného súdu SR, že napríklad priamo predseda Najvyššieho súdu SR v rozpore so zákonom menil rozvrh práce. V rozpore s etikou sudcov je takmer každé verejné vystúpenie predsedu Najvyššieho súdu SR a Súdnej rady SR, ktorý beztrestne hrubo uráža nielen svojich oponentov, ale aj celý Ústavný súd SR a médiá.

    Vážnym problémom sú časté pochybenia sudcov v trestných konaniach, v dôsledku ktorých sa dostali páchatelia závažných trestných činov na slobodu; za čo by mali nasledovať primerané postihy.

    Sme presvedčení, že pre sudcov, ktorí poctivo pracujú, často aj na úkor svojho zdravia a rodiny, sú pripravované zmeny demotivačné a nezlepšia ani výkon súdnictva a ani jeho dôveryhodnosť.

    Skutočná zmena by nastala až vtedy, keby v súdnictve naozaj začali platiť etické pravidlá, všetky podozrenia z klientelizmu a rodinkárstva by boli vyšetrené a zodpovední ľudia postihnutí. Podmienkou je, aby sa do vedenia justície dostali len skutočné morálne a odborné autority, ktoré sa podľa toho aj správajú. To je však v kompetencii najmä vlády, prezidenta a parlamentu. Potom by sa ani sudcovia nebáli prehovoriť a aktivizovať snahu vytesniť spomedzi seba sudcov, ktorí do súdnictva nepatria.

    V Bratislave 31.januára 2014

    JUDr. Katarína Javorčíková

    prezidentka ZOJ


    Zdroj: sudcovia.sk
    Komentáre
    Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
    Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
    Prihlásenie
    Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

    Online prenos

    Udalosti a podujatia

    • Žiadne udalosti