Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Súdny dvor zamietol vytvorenie paneurópskeho súdu pre patenty NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  10.03.2011Spracoval: JUDr. Peter Sepeši
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  Súdny dvor EÚ nesúhlasí s vytvorením paneurópskeho súdu pre patenty, čo komplikuje praktické zavedenie posilnenej spolupráce členských štátov v oblasti európskeho patentu.

  Rozhodnutie Súdneho dvora však neprekvapilo, lebo k podobnému záveru prišla aj generálna advokátka súdu ešte v lete, no i napriek tomu môže výrazne skomplikovať situáciu. Sudcovia rozhodli o tom, že vytvorenie nového patentového súdu EÚ, ktorý by rozhodoval napríklad o platnosti či neplatnosti patentu, alebo v sporoch o patentovú ochranu, nie je v súlade s európskym právom. Podľa rozsudku by takýto súd viedol k narušeniu základného rozloženia síl a právomocí medzi úniovými inštitúciami.

  Problematický na tom je najmä fakt, že súdne rozhodnutie prišlo uprostred diskusií o podobe jednotnej patentovej ochrany v EÚ, ktorá konečne po dlhých rokoch speje k (nejakému) záveru. Stanovisko súdu zverejnili len dva dni pred zasadaním Rady pre konkurencieschopnosť (9. – 10. marca), na ktorej príslušní ministri s veľkou pravdepodobnosťou odsúhlasia vznik tzv. posilnenej spolupráce, na ktorej sa členské štáty dohodli v decembri minulého roka a ktorú nedávno odobril aj Európsky parlament

  Tento mechanizmus vychádza zo zakladajúcich zmlúv a umožňuje skupine krajín (minimálne deviatim) pokračovať v integrácii v nejakej oblasti aj bez toho, aby sa zapojil celý blok. Členské štáty ho môžu teda využiť v prípade, že na úrovni dvadsať sedmičky nedosiahnu kompromis.


  Celý článok si môžete prečítať - TU

  Zdroj: www.euractiv.sk; 09.03.2011

  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti