Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

ÚPN zverejnil databázu odsúdených a nositeľov súdnych perzekúcií v rokoch 1977 – 1989 NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  15.09.2016Ústav pamäti národa (Spracoval: Michael Válek )
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  Ústav pamäti národa (ÚPN) tlačovou konferenciou dňa 14. septembra 2016 o 11.00 hodine zverejnil a na svojom webovom portáli verejnosti sprístupnil databázu a niekoľkoročný projekt pod názvom „Odsúdení podľa §109 a nositelia súdnych perzekúcií v rokoch 1977 – 1989". Týmto krokom ÚPN napĺňa nielen svoje zákonné poslanie a povinnosť, ale zároveň neustáva v snahe učiniť zadosť všetkým, ktorí boli poškodení štátom, čo porušoval ľudské práva a vlastné zákony. Zvláštnu skupinu spomedzi perzekúcií komunistického režimu tvorila tzv. ochrana hraníc voči demokratickému Západu, ktorá však bola reálne namierená aj proti vlastným občanom bývalého Československa (ČSSR) a ostatných socialistických krajín, a pri snahe o prekročenie tejto Železnej opony bolo usmrtených viac než 400 osôb. Popri vyhasnutých životoch nevinných obetí Železnej opony však komunistický režim zakročil aj proti tisíckam ďalších civilistov, ktorí sa viac či menej úspešne pokúšali dostať do slobodného sveta.

  Spracovaný prehľad súdených podľa §109 Trestného zákona (nedovolené opustenie republiky) a nositeľov súdnych perzekúcií v rokoch 1977 – 1989 dokumentuje a sprístupňuje základné údaje perzekvovaných osôb, mená vyšetrovateľov, prokurátorov, sudcov, prípadne aj znalcov, rozsudky a výšku a charakter trestu. Ako prvé sú zverejnené údaje k bývalému Západoslovenskému kraju. Projekt je časovo ohraničený na obdobie od roku 1977 do pádu komunistického režimu v roku 1989, keďže v tomto období komunistický režim v Československu už preukázateľne porušoval základné ľudské práva, k dodržiavaniu ktorých sa zaviazal aj podpisom medzinárodných dohovorov. Už na Helsinskej konferencii v roku 1975 podpísal prezident ČSSR Gustáv Husák Medzinárodný pakt o občianskych a politických právach a Medzinárodný pakt o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach. Oba dokumenty ratifikovalo Federálne zhromaždenie a po zverejnení v Zbierke zákonov vstúpili v októbri 1976 do platnosti. Záväzky predstaviteľov štátnej moci sa však v praxi nerealizovali a zostali len na papieri. Politické vedenie ČSSR nerešpektovalo ani Všeobecnú deklarácia ľudských práv, ktorá v paragrafe 13 hovorí: „Každý má právo opustiť ktorúkoľvek krajinu, i svoju vlastnú, a vrátiť sa do svojej krajiny."

  Zverejnený projekt a databáza sú výsledkom práce Sekcie dokumentácie ÚPN a predovšetkým jej pracovníčky Emílie Pastvovej.


  Úvod

  Zoznam trestne stíhaných

  Predsedovia senátu

  Prokurátori

  Vyšetrovatelia

  Vysvetlivky

  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti