Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

UčPS podala podnet na GP SR na posúdenie súladu novely zákona o športe s Ústavou SR NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  26.03.2020 UčPS tím
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  Vážení priatelia a podporovatelia Učenej právnickej spoločnosti, vážená športová obec,

  touto cestou Vám oznamujeme, že dňa 20.03.2020 doručila UčPS na Generálnu prokuratúru Slovenskej republiky podnet na podanie návrhu generálneho prokurátora Slovenskej republiky podľa článku 125 ods. 1 písm. a) zákona č. 460/1992 Zb. Ústavy Slovenskej republiky na vyslovenie nesúladu ustan
  ovení novely zákona o športe č. 6/2020 Z. z. s ústavou, s ústavnými zákonmi a s medzinárodnými zmluvami, s ktorými vyslovila súhlas Národná rada Slovenskej republiky a ktoré boli ratifikované a vyhlásené spôsobom ustanoveným zákonom.

  Zákon o športe vo svojom pôvodnom znení na trend vývoja postavenia profesionálneho športovca zareagoval a nastavil status profesionálneho športovca do zamestnaneckej formy v prípade, ak vykonávaná športová činnosť spĺňa znaky závislej práce. Išlo o zásadnú legislatívnu zmenu, ktorou Slovensko opustilo posledné štáty Európskej únie, kde profesionálny šport nie je upravený ako pracovnoprávny vzťah (Česká republika, Malta).

  Za najzásadnejší problém schváleného znenia novely zákona o športe č. 6/2020 Z. z. považuje UčPS jej možný nesúlad s právom Európskej únie, v zmysle ktorého majú mať profesionálni športovci postavenie pracovníka (zamestnanca) v pracovnoprávnom vzťahu s priznaním základných pracovných práv.

  Z tohto pohľadu sa javí prijatá novela ako snaha o vrátenie profesionálneho športovca do statusu samostatne zárobkovo činnej osoby iba (alebo najmä) z dôvodu, aby sa kluby ako zamestnávatelia vyhli plateniu odvodov, ako spiatočnícka a svojim obsahom zmätočná.

  V podnete adresovanom generálnemu prokurátorovi UčPS uviedla aj ďalšie nedostatky legislatívneho procesu a obsahu schválenej právnej úpravy, pričom niektoré z nich sa javia byť porušením čl. 36 ods. 1 a čl. 55 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky.

  Nedostatky prijatej novely zákona o športe sa v plnej miere preukázali práve v súčasnosti, keď z dôvodu karanténnych opatrení na zabránenie šírenia ochorenia COVID-19 mnohí športovci zo dňa na deň ostali bez príjmu a s existenčnými problémami.

  Veríme, že generálny prokurátor vyhovie podnetu UčPS a v rámci uplatnenia svojej pôsobnosti podá návrh na vyslovenie nesúladu schválenej novely s ústavou, s ústavnými zákonmi a s medzinárodnými zmluvami, s ktorými vyslovila súhlas Národná rada Slovenskej republiky a ktoré boli ratifikované a vyhlásené spôsobom ustanoveným zákonom.

  UčPS tím 


  Text podnetu UčPS a jeho prílohu si môžete prečítať TU:
  https://docs.google.com/document/d/1Itkcg0JaVYxrP4Sd93M_DRUrXRiN4EVIySdbRiwKaGI/edit?usp=sharing

  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti