Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Ústavný súd v roku 2011 priznal za prieťahy v súdnom konaní primerané finančné zadosťučinenie v sume 922 449,33 EUR NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  30.01.2012Spracoval: JUDr. Peter Bellás
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  „Ústavný súd Slovenskej republiky vyslovil v 201 nálezoch porušenie čl. 48 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky (základné právo na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov) a čl. 6 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd (právo na prejednanie veci v primeranej lehote). Sťažovateľom priznal primerané finančné zadosťučinenie v celkovej výške 922 449,33 €. V 8 nálezoch vyslovil porušenie práva na súdnu a inú právnu ochranu (čl. 46 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky a čl. 6 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd) a sťažovateľom priznal primerané finančné zadosťučinenie v sume 49 000 €,“ informovala predsedníčka Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivetta Macejková.

  Ústavný súd Slovenskej republiky aj roku 2011 pokračoval v realizácii projektu „Efektívnosť výkonu rozhodnutí Ústavného súdu Slovenskej republiky v konaní o sťažnostiach fyzických a právnických osôb (konkrétna kontrola ústavnosti) v kauzálnej súvislosti s princípom prezumpcie zavineného konania štátu (všeobecných súdov a orgánov činných v trestnom konaní)“, ktorý iniciovala jeho predsedníčka Ivetta Macejková. V rámci tohto projektu projektový tím Ústavného súdu Slovenskej republiky sleduje účinnosť a efektívnosť výkonu rozhodnutí Ústavného súdu, ktorými vyslovil porušenie základného práva sťažovateľov na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov (čl. 48 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky) a práva na prejednanie veci v primeranej lehote (čl. 6 ods.1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd) ako aj základného práva na súdnu a inú právnu ochranu (čl. 46 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky) a práva na spravodlivé súdne konanie (čl. 6 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd).

  „Súčasťou projektu je pravidelný monitoring výkonu rozhodnutí Ústavného súdu SR všeobecnými súdmi a zverejňovanie prehľadov o postupe jednotlivých súdov. Z výsledkov týchto prehľadov je evidentný prístup všeobecných súdov k realizácii projektu ako aj jeho pozitívny efekt. Neskončené podania Ústavný súd ďalej sleduje až do ich právoplatného 2 skončenia. Aj napriek tomuto pozitívnemu efektu budeme naďalej vyvíjať tlak na Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky a konkrétne súdy prostredníctvom predsedov Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, krajských a okresných súdov v záujme ďalšieho znižovania počtu prieťahov v súdnom konaní, ako i napĺňanie § 56 ods. 6 zákona o ústavnom súde, že v konaní o sťažnostiach fyzických a právnických osôb je povinná osoba viazaná právnym názorom Ústavneho súdu Slovenskej republiky,“ doplnila predsedníčka Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivetta Macejková.


  Zdroj: www.concourt.sk

  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti
  MailPošlite svoj príspevok

  Zaslanie odborného príspevku na zverejnenie na portáli UčPS

  Podmienky zverejnenia