Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Závery okrúhleho stola k téme odvodov profesionálnych športovcov - zamestnancov NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  27.10.2018JUDr. Peter Sepeši
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  Dňa 25.10.2018 od 13.30 hod sa v hoteli Horizont Resort v Starej Lesnej uskutočnila verejná vecná diskusia pri okrúhlom stole k téme odvodov profesionálnych športovcov - zamestnancov po 1.1.2019.

  Z diskusie bol vysielaný on-line prenos a záznam je dostupný na tomto linku: ...

  Okrúhly stôl sa uskutočnil v rámci programu konferencie "Šport a právo 2018" organizovanej Učenou právnickou spoločnosťou v spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom.

  K okrúhlemu stolu boli pozvaní diskutovať hostia uvedení v pozvánke - TU

  Vecnej diskusie pri okrúhlom stole sa zúčastnili:

  Jozef Burian (poslanec NR SR), Peter Galis (poslanec NR SR), Jozef Mihál (poslanec NR SR), Martina Lubyová (ministerka školstva, vedy, výskumu a športu), Ján Kováčik (prezident SFZ), Ivan Kozák (prezident Únie ligových klubov), Peter Hennel (deloitte), prof. Tomáš Gábriš (Právnická fakulta UK Bratislava, člen Komory SFZ pre riešenie sporov a člen UčPS), Jaroslav Čollák (Právnická fakulta UPJŠ Košice, člen Komory SFZ pre riešenie sporov a člen UčPS), Peter Sepeši (prokurátor GP SR, člen VV SFZ a člen UčPS)

  Diskusiu pri okrúhlom stole moderoval:
  Róbert Kotian (žurnalista)

  Kľúčová prezentácia k okrúhlemu stolu s názvom: "ODVODY PROFESIONÁLNYCH ŠPORTOVCOV - Fámy, kľúčové fakty a východiská" - TU

  Závery z diskusie z okrúhleho stola:

  1. Je pozitívne, že v NR SR návrhom skupiny poslancov na novelizáciu zákona o sociálnom poistení a zákona o zdravotnom poistení (parlamentná tlač 1156) bolo otvorené riešenie horúcej otázky platenia odvodov za profesionálnych športovcov - zamestnancov, za ktorých by sa od 1.1.2019 mali začať platiť plné odvody, čo by zrejme spôsobilo zánik alebo amaterizáciu mnohých slovenských klubov futbalu, hokeja, basketbalu, hádzanej, volejbalu a odliv športovej kvality a športových vzorov do okolitých krajín.

  2. Riešenie horúceho problému odvodov profesionálnych športovcov - zamestnancov, navrhované v NR SR nie je riešením, ktoré by dlhodobo udržateľným spôsobom systémovo zabezpečilo financovanie vrcholového športu, ktorý v súlade s verejným záujmom v športe celoročne zabezpečuje prípravu vrcholových a talentovaných športovcov, ktorí sú základom športovej reprezentácie a nie je plnením tézy č. 2 programového vyhlásenia vlády SR, ktoré znie:

   “Vláda vytvorí prostredie, v ktorom bude šport vnímaný ako významná spoločenská činnosť, ktorá zvyšuje kvalitu života každého obyvateľa Slovenskej republiky. Vláda podporí šport na Slovensku tým, že:
   - vytvorí spravodlivý a motivačný systém, v ktorom bude na slovenský šport okrem zdrojov zo štátneho rozpočtu prispievať vo zvýšenej miere súkromný sektor; vláda bude preto okrem zdrojov štátneho rozpočtu hľadať (cez motivačné opatrenia) nové zdroje financovania športu prostredníctvom aktivovania súkromných zdrojov …”.


  3. Riešenie uvedené v návrhu skupiny poslancov na novelizáciu zákona o sociálnom poistení a zákona o zdravotnom poistení (parlamentná tlač 1156) - predĺženie “odvodových prázdnin” o ďalšie 3 roky je síce lepším riešením ako žiadne riešenie, nie je to však dobré riešenie, nakoľko vylučuje profesionálnych športovcov - zamestnancov na ďalšie 3 roky (spolu to bude 6 rokov) zo sociálneho systému.

  4. Je potrebné otvoriť diskusiu na pôde NR SR, v poslaneckých kluboch (sme pripravení zúčastniť sa vecných diskusií) a pokúsiť sa spoločne nájsť a schváliť pre slovenský šport a slovenskú spoločnosť lepšie riešenie (cestou pozmeňovacieho návrhu k parlamentnej tlači 1156), ktorým by mohol byť tento prechodný stav:

   “Športovci ako zamestnanci platia sociálne odvody a zdravotné odvody zo svojej odmeny ale najviac z priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve (podľa príslušnej výšky poistenia by bol športovec aj poistený).
   Športové kluby a zväzy ako zamestnávatelia sociálne odvody a zdravotné odvody neplatia.”


   V prechodnom období by postupne športové kluby a zväzy ako zamestnávatelia začali platiť sociálne odvody a zdravotné odvody, súčasne by sa postupne zvyšoval strop, do ktorého by platili odvody športovci ako zamestnanci.

   Koncový stav problematiky odvodov profesionálnych športovcov - zamestnancov je, aby po naplnení tézy č. 2 programového vyhlásenia vlády SR mali športovci plné sociálne zabezpečenie zodpovedajúce skutočnej výške ich príjmov.
  5. Celkové závery z konferencie budú publikované na FB a na stránke UčPS po uzavretí pripomienok k návrhu záverov podľa pokynov uvedených na FB stránke UčPS - Zákon o športe (do stredy 31.10.2018 do 24.00 hod).

   Návrhy záverov z konferencie sú uvedené vo verejne zdieľanom dokumente s názvom: Návrhy, podnety a závery VII. ročníka konferencie “ŠPORT a PRÁVO 2018”

  P1030912

  DSC06767

  P1030954

  DSC06766

  DSC06759

  DSC06758

  DSC06756

  Peter Sepeši    29. október 2018 12:23
  Odpoveď na otázku č. 3 na tejto stránke s tým tiež súvisí: http://www.ucps.sk/FAQ_verejne_prostriedky
  + - Hodnotenie:0 Počet hodnotení:0
  Julius Szaraz    29. október 2018 10:58
  Zucastnil som sa konferencie sport a pravo a informacie boli zaujimave a poskytli dosatocny pohlad na problematiku, kazdopadne by bolo dobre riesit aj neuznane sporty / sportove zvazy, ktore vykonavaju rovnaku cinnost pre reprezentaciu Slovenska a mladez, avsak nie je definovana statna dotacia pre tieto zvazy a tym padom financovanie nepredvidatelne a zaroven vytvara taketo financovanie neistotu pre systematicku pracu pre mladez,...
  + - Hodnotenie:0 Počet hodnotení:0
  Peter Sepeši    29. október 2018 12:13
  Vecné dôvody zúženia počtu športov s garantovaným financovaním formou príspevku uznanému športu na \"uznané športy\", ktoré zúženie si osvojila vláda SR a aj poslanci NR SR sú vysvetlené v tomto článku:
  http://www.ucps.sk/Ktore_druhy_sportov_bude_Slovensko_financovat_systematicky_na_centralnej_urovni

  Zároveň je potrebné uviesť, že úspešné neuznané športy boli pred prijatím zákona o športe (do konca roku 2015) financované formou nenárokovateľnej dotácie, pričom presne tá istá forma finacovania ostala zachovaná pre tieto športy aj po prijatí zákona o športe naďalej /§ 70 ods. 1 písm. a) b) d) Zákona o športe/. Ak by MŠVVaŠ SR pokračovalo vo financovaní neuznaných športov formou dotácie (v nezmenenej výške), tak by sa pre neuznané športy nič nezmenilo. MŠVVaŠ SR sa však rozhodlo dotačné prostriedky použiť na plnenie úloh v oblasti športu podľa iných preferencií, na čo malo pri dotačných peniazoch zákonné oprávnenie a to tak pred rokom 2015 ako aj od roku 2016, kedy je účinný nový zákon o športe.

  Neuznaným športom mal významnejšie pomôcť inštitút príspevku na športové poukazy (§ 76 zákona o športe), ktorý zámerne neobsahoval obmedzenie len na \"uznané športy\". Je však veľkým sklamaním všetkých Slovákov (zväzy, kluby, školy, trénerov, rodičov, deti), že hoci všetci unisono sú za celoplošné zavedenie športových poukazov, vrátane politikov koalície, či opozície, § 76 zákona o športe sa dodnes v praxi neuplatňuje.

  Ak sa má zmeniť rozsah športov (národných športových zväzov) s garantovanou podporou od štátu, je potrebné o tom otvoriť a viesť slušnú vecnú diskusiu a ponúknuť alternatívu systémového riešenia. Takú alternatívu, ktorá by rozšírila systém športov s garantovanou podporou prostredníctvom príspevku uznanému športu o ďalšie športy (neuznané), nie však na základe politického rozhodnutia (každé 4 roky by to potom mohol byť iný neuznaný šport určený politikmi), ale na základe pravidiel a kritérií, ktoré zohľadnia požiadavku na dlhodobú kvalitnú prácu národného športového zväzu, dodržiavanie zákonov a predpisov, spoločenský kredit i výsledky príslušného neuznaného športu.

  UčPS je pripravená takej diskusii napomôcť a zapojiť sa do nej, nevieme však predpovedať, aký bude jej výsledok.
  + - Hodnotenie:0 Počet hodnotení:0
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti