Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Zomrel bývalý premiér Štátu Izrael Ariel Šaron NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  11.01.2014 Michael Válek
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  Ariel Šaron, narodený ako Ariel Scheinermann, sa narodil 26. februára 1928 na území ešte vtedy Britského mandátu v Palestíne. Už v vo veku 10 rokov sa pridal do združenia Sionistov a neskôr do paramilitaristických jednotiek, z ktorých jedna bola Haganah – predchodca Israel Defense Forces.

  Sharon sa zúčastnil bitky o Jeruzalem, Izraelskej vojny o nezávislosť, Suezskej vojny, Šesť dňovej vojny a Yom Kippurskej vojny a získal druhú najvyššiu hodnosť v Izraelskej armáde - aluf (z biblie: ten, kto príkazuje tisícom).

  Pôsobil, spolu s terajším premiérom Netanyahuom, v stredopravej politickej strane Likud, z ktorej kvôli vnútornej opozícii v roku 2005 odišiel do liberálnej strany Kadima.

  Predtým ako sa stal premiérom, bol vo funkcii ministra obrany, ministra priemyslu, obchodu a práce, ministra bývania a výstavby, ministra energetiky a vodných zdrojov a ministra zahraničných vecí. Posledné dve funkcie vykonával za vtedajšieho a terajšieho premiéra Benjamin Netanyahua.

  Ako izraelský premiér bol prvým, ktorý navštívil Indiu o ktorej sa vyjadril, že „je jednou z najdôležitejších krajín na svete.“

  V roku 2005, keď bol ešte premiérom, dostal slabú mozgovú porážku a v roku 2006 krvácanie do mozgu, ktoré ho dostalo do kómy a odvtedy bol v komatóznom stave.

  „Lož by mala byť súdená na mieste, kde bude priťahovať pozornosť celého sveta.“

  „Nemôžem povedať, že postoj Spojených národov má vždy pro-izraelské postoje. Izrael, si myslím, že vždy bol mnohokrát pod ťažkými útokmi zo strany členov Organizácie spojených národov.“

  „Neexistuje žiadny dobrý a zlý teror. Teror je teror. Neexistuje žiadny teror ktorý môžete akceptovať a teror, ktorý nemôžete akceptovať. Teror je teror. Vražda je vražda.“

  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti
  MailPošlite svoj príspevok

  Zaslanie odborného príspevku na zverejnenie na portáli UčPS

  Podmienky zverejnenia