VIEDENSKÝ DOHOVOR O ZMLUVNOM PRÁVE - TU
Nasleduje blogový výpis/zoznam stránok portálu UčPS, ktorých obsah súvisí s kategóriou: "Medzinárodné právne akty"
Protokol č. 12 k Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd
Text Protokol č. 12 k Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd redakčne spracovaný na portáli UčPS.
PROTOKOL č. 14 k Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd (otvorený na podpis v Štrasburgu, 13.5.2004)
Čítajte viac...Dohovor o práve použiteľnom na dopravné nehody publ. pod č. 130/1976 Zb.
Text Dohovoru o práve použiteľnom na dopravné nehody dojednaného dňa 4. mája 1971 v Haagu na XI. zasadaní Haagskej konferencie o medzinárodnom súkromnom práve. Dohovor bol publikovaný vo vyhláške ministra zahraničných vecí pod č. 130/1976 Zb.
Multilaterálne dohovory a právne dokumenty Organizácie spojených národov (prehľad oblastí úprav s prepojením na dokumenty OSN podľa kapitol)
V tabuľke redakčne spracovanej na stránke UčPS sú vytvorené prepojenia na portál OSN - na 29 Kapitol, do ktorých sú rozdelené multilaterálne dohovory a iné právne dokumenty prijaté/podpísané pod gesciou OSN.
EURÓPSKA ÚNIA A JEJ POLITIKY V OBLASTI ŠPORTUMagOff
Vlastné počiatky európskeho záujmu o šport sú spojené s právne nezáväznými dokumentmi: Adoninovou správou komisie pre Európu občanov z roku 1985, ktorá prvá upozornila na význam športu v EÚ, a ďalšími dvoma správami – Larivovou (1994) a Packovej (1997). Z nich prvá trvala prísne na dodržiavaní práva aj v oblasti športu. Druhá správa už bola formulovaná inak, a dokonca volala po uznaní špecifického charakteru športu a autonómie športového hnutia.
V zmluve z Amsterdamu (1997) sa pritom šport už dostal do príloh, resp. nezáväzných záverečných protokolov: Deklarácia č. 29 výslovne uznala sociálnu hodnotu športu. V roku 1997 (13. júna) zároveň Európsky parlament prijal rezolúciu o úlohe EÚ v oblasti športu.
DRUHÝ DODATKOVÝ PROTOKOL k Európskemu dohovoru o vzájomnej pomoci v trestných veciach (ETS 182)
DOHODA o spolupráci Prokuratúry Českej a Slovenskej Federatívnej republiky a Prokuratúry Maďarskej republiky podpísaná 7.11.1991
Všeobecná deklarácia ľudských práv (OSN; New York; 10.12.1948)
Charta základných práv Európskej únie - proces prijatia a jej charakteristika
Charta základných práv Európskej únie je v histórii ochrany práv a slobôd vôbec prvým dokumentom, ktorý deklaruje celý komplex práv a slobôd občanov Európskej únie a zároveň stavia do centra pozornosti jednotlivca a ochranu jeho práv.
Jej základným cieľom je snaha členských štátov zdieľať spoločnú mierovú budúcnosť založenú na spoločných princípoch a hodnotách a zároveň deklarácia princípov demokracie a zákonnosti.
Materiál približuje zložitý proces prijatia Charty základných práv a slobôd a poukazuje na jej nesmierny význam v procese ochrany práv a slobôd občanov Európskej únie.