Oznámenie ku dvojkonferencii Šport a právo a Šport a médiá (2020) … alebo bez človečiny by to nebolo ono
Vážení priatelia športu,
s poľutovaním vám oznamujeme, že v roku 2020 sa dvojkonferencia "Šport a právo 2020 a Šport a médiá 2020" nebude konať ani v reálnej, a ani vo virtuálnej podobe. Pôvodný novembrový termín dvojkonferencie sme museli zrušiť a v roku 2020 nám už aktuálna situácia zorganizovanie konferencie neumožní.
Aktuálne témy v oblasti športu prinesieme v spolupráci s Futbalnet.TV a SFZ formou moderovaných diskusných stolov s hosťami / expertmi, ktoré spracujeme do videorelácií.
Zároveň veríme a dúfame, že v roku 2021 sa ľudstvu podarí nájsť riešenie, vďaka ktorému sa budeme môcť vrátiť k bežnému fungovaniu a my budeme opäť schopní pripraviť obe konferencie v ich pôvodnom formáte. Konferencia je príležitosťou na neformálne diskusie, výmenu poznatkov a skúseností, je sviatkom expertov a bez "človečiny", bez osobných stretnutí, dišpút zanietených expertov a osobitej atmosféry hotela Aquacity by nepriniesla to, čo je na nej asi najhodnotnejšie. Preto sme odmietli koncept videokonferencie.
PROCESNOPRÁVNE SÚVISLOSTI MODELOV UNIFIKOVANÉHO ALTERNATÍVNEHO RIEŠENIA SPOROV V ŠPORTEMagOff
Oznámenie o príprave dvojkonferencie "Šport a médiá 2020" a "Šport a právo 2020"
Vážení priatelia športu,
v dňoch 04. - 05. novembra 2020 (streda, štvrtok) sa v konferenčných priestoroch hotela AquaCity v Poprade uskutoční dvojkonferencia formou okrúhlych stolov:
II. ročník odbornej konferencie s medzinárodnou účasťou pod názvom
„ŠPORT a MÉDIÁ 2020"
04.11.2020
a
IX. ročník odbornej konferencie s medzinárodnou účasťou pod názvom
„ŠPORT a PRÁVO 2020"
05.11.2020
Prvolezci to majú ťažké, občas aj vlastnou vinou
Stanovisko UčPS ku otázkam posudzovania konfliktu záujmov podľa § 20 ods. 1 a 2 Zákona o športe v spojení s posudzovaním oprávnenosti použitia príspevku uznanému športu
Registračný a prestupový poriadok SFZ - úplné platné znenie od 02.06.2020
Stanovisko k možnosti využívania dobrovoľníckej činnosti športovými organizáciami/klubmi II.
V rámci odbornej diskusie k téme dobrovoľníctva vyvstala otázka, ktorej zodpovedanie je podstatné pre využívanie dobrovoľníckej činnosti pri športovej činnosti, ktorú vykonávajú športové organizácie/kluby s právnou formou niektorej z obchodných spoločností.
Stanovisko k možnosti využívania dobrovoľníckej činnosti športovými organizáciami/klubmi
Osobitné východisko športu 4 - "Podmienka povinného poistenia zamestnancov"
Osobitné východisko športu 3 - "Zaradenie subjektu do správnej skupiny Opatrenia pre uplatnenie práva na príspevok"
Osobitné východisko (nielen) športu 2 - "Podnik v ťažkostiach"
Osobitné východisko športu 1 - Iný pracovnoprávny vzťah
Prinášame prvé právne východisko, ktoré je dôvodom, pre ktorý sa na šport nevzťahujú niektoré dôležité všeobecné krízové opatrenia využívajúce úpravu zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti.
Ak majú športové organizácie, športoví zamestnanci a športové SZČO v čase "koronakrízy" získať obdobnú podporu zo strany štátu ako porovnateľné subjekty v iných spoločenských oblastiach, osobitosti športu si budú vyžadovať aj špeciálne opatrenia (oproti všeobecným).
O to viac, že šport nie je odvetvím, od ktorého sa očakáva tvorba ekonomického zisku (drvivá väčšina má právnu formu občianskeho združenia a takmer všetky subjekty sú priebežne "dotované" dotáciami, pôžičkami, darmi a príspevkami svojich podporovateľov a členov) a teda nemôžme očakávať ani to, že z lepších čias budú mať športové subjekty "zarobené či našetrené na horšie časy", pretože ich úlohou v spoločnosti je tvoriť úplne iné peniazmi nevyčísliteľné hodnoty.