Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Komisia upraví smernicu o uchovávaní údajov NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  19.04.2011EurActiv.sk
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  Komisia včera (18.4.) vydala Opens external link in new windowhodnotiacu správu o implementácii smernice o uchovávaní telekomunikačných údajov z roku 2006. Tá v reakcii na nové bezpečnostné výzvy po teroristických útokoch v Madride (2004) a v Londýne (2005) stanovila telekomunikačným spoločnostiam vo všetkých členských krajinách povinnosť uchovávať identifikačné údaje o odosielateľovi, prijímateľovi, čase a mieste akéhokoľvek telefonátu či emailu.

  Podľa obhajcov práva na súkromie šlo o prehnanú reakciu. Takisto viacerí zákonodarcovia argumentujú, že nevyhnutnosť takýchto opatrení nie je preukázaná.

  Aj podľa samotného Európskeho dozorného úradníka pre ochranu údajov Petera Hustinxa ide „bezpochyby o nástroj najviac zasahujúci do súkromia, ktoré kedy EÚ prijala“ a „podstatný zásah“ do práva na súkromie.

  Európsky parlament sa výrazne podieľal na formovaní protiteroristickej legislatívy EÚ a vytrvalo kritizoval, že prísne opatrenia porušujú základné práva občanov a podnecujú dohľad nad spoločnosťou.

  Predovšetkým poslanci z Nemecka, Rakúska a Švédska podporujú kratšiu dobu uchovávania dát a cielenejšie vyhľadávanie.

  V súčasnosti smernica vyžaduje uchovávanie balíka údajov (emaily, telefonáty, vrátane internetového, IP adresy) o komunikácii všetkých svojich zákazníkov za účelom „vyšetrovania, odhaľovania a stíhania závažných trestných činov tak, ako boli definované v zákonoch členských štátov“, a to v horizonte od 6 mesiacov do 2 rokov (závisí na rozhodnutí členského štátu).

  Europoslanci by novelou obdobie radi skrátili na 3 mesiace. Odvolávajú sa na kriminálnych vyšetrovateľov, podľa ktorých je to adekvátne obdobie pre získanie informácií na odsúdenie páchateľa.

  Ide o narušenie súkromia alebo o boj so zločinom?


  Celý článok si môžete prečítať - TU
  Anglickú verziu článku nájdete - TU

  Zdroj: EurActiv.sk; 19.04.2011

  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti