Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Stanovisko predsedníčky ÚS SR k vyjadreniam politikov NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  22.06.2011Ján Cuhanič
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač
  TÉMATICKÉ OBLASTI: Ústavné právo

  Predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková sa v Stanovisku (tlačová informácia č. 47/2011 z 21. júna 2011) ohradila voči vyhláseniam niektorých politikov, ktoré v médiách rezonovali v posledných dňoch a v ktorých bola spochybňovaná nezávislosť a nestrannosť Ústavného súdu SR. Tieto vyhlásenia pripisovali Ústavnému súdu SR nerešpektovanie zásad Ústavy Slovenskej republiky a práva, vstupovanie do politiky prostredníctvom niektorých svojich rozhodnutím, ba dokonca destabilizáciu spoločnosti.

  resized__72x100_macejkovaPredsedníčka Ústavného súdu SR v stanovisku uvádza:

  "Jednoznačne a dôrazne sa ohradzujem proti takýmto vyhláseniam, pretože sú nebezpečné a sú formou nátlaku na rozhodovaciu činnosť Ústavného súdu Slovenskej republiky.

  Prehlasujem, že sudcovia Ústavného súdu Slovenskej republiky rozhodujú nezávisle, bez akýchkoľvek tlakov, len v zmysle Ústavy Slovenskej republiky, čoho dôkazom je doterajšia rozhodovacia činnosť Ústavného súdu Slovenskej republiky.

  Odmietam akékoľvek tvrdenia o spolitizovaní Ústavného súdu Slovenskej republiky. Ústavný súd Slovenskej republiky v plnom rozsahu napĺňa obsah článku 124 Ústavy Slovenskej republiky: „Ústavný súd Slovenskej republiky je nezávislým súdnym orgánom ochrany ústavnosti.“ "

  Stanovisko z 21. júna 2011 nasledovalo po reakcii predsedníčky Ústavného súdu SR Ivetty Macejkovej zo dňa 16. júna 2011 (tlačová informácia č. 46/2011) na vyjadrenie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Richarda Sulíka, ktorý na tlačovej konferencii dňa 16. júna okrem iného uviedol, že:

  resized__134x100_richard_sulik_v_nrsrpredsedníčka Ústavného súdu Slovenskej republiky pri konzultácii s ním povedala, že s tajnou voľbou nemá problém“, ako aj to, že:

  „ústavný súd svojím rozhodnutím dokázal, že nie je nezávislý a plní politické objednávky“.

  K uvedenému vo svojej reakcii zo dňa 16. júna 2011 predsedníčka Ústavného súdu uviedla:

  "Je pravdou, že predseda Národnej rady Slovenskej republiky Richard Sulík sa u predsedníčky Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivetty Macejkovej informoval o výsledku rozhodovania vo veci návrhu prvého námestníka generálneho prokurátora Slovenskej republiky na začatie konania o súlade niektorých ustanovení novely rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky s Ústavou Slovenskej republiky.

  Je pravdou, že predsedníčka Ústavného súdu Slovenskej republiky informovala predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Richarda Sulíka o obsahu uznesenia pléna Ústavného súdu Slovenskej republiky, ktoré bolo v ten deň aj zverejnené na internetovej stránke Ústavného súdu Slovenskej republiky. Avšak nie je pravdou, že by s ním konzultovala postup tajnej voľby generálneho prokurátora, ktorá sa má uskutočniť v Národnej rade Slovenskej republiky v piatok 17. júna 2011, alebo mu dávala akékoľvek odporúčania v tejto veci. Práve naopak, navrhla predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky, aby počkal na písomné vyhotovenie celého uznesenia vrátane odôvodnenia , ktoré by malo byť k dispozícii v utorok 21. júna 2011. 

  Predsedníčka Ústavného súdu Slovenskej republiky odmieta vyjadrenie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Richarda Sulíka, že „ústavný súd svojím rozhodnutím dokázal, že nie je nezávislý a plní politické objednávky“. Vníma ich ako vyjadrenia politika a predsedu politickej strany a nie ako predsedu Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý by mal vedieť, aké je postavenie Ústavného súdu Slovenskej republiky, a mal by rovnako vedieť, že prijaté rozhodnutia Ústavného súdu Slovenskej republiky treba rešpektovať, a nie takto nešťastne a nevhodne ich komentovať, a tým znevažovať postavenie samotného ústavného súdu."


  Zdroj: www.concourt.sk
  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti