Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Osobné údaje cestujúcich pocestujú do USA NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  23.04.2012EurActiv.sk
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  Väčšina členov Európskeho parlamentu odobrila revidované znenie dohody o zdieľaní osobných dát s americkými úradmi (Passenger Name Record, PNR). Americká strana napríklad súhlasila, že po uplynutí 6 mesiacov bude osobné údaje (meno a kontaktné údaje) kódovať, čiže k nim bude mať prístup menší počet ľudí.

  Dáta sa budú uchovávať po dobu 5 rokov, potom prejdú do tzv. „spiacej databázy“, kde sa budú prístupné ešte ďalších 5 rokov. Hlasovanie v Európskeho parlamentu bolo poslednou prekážkou, po tom, čo dal dohode zelenú výbor pre občianske slobody a aj členské štáty.

  Eurokomisárka pre vnútorné veci Cecilia Malmstöm vyhlásila, že dohoda ponúka silnejšiu ochranu pre právo občanov na súkromie a aj viac právnej istoty pre letecké spoločnosti.

  „Zároveň plne spĺňa bezpečnostné požiadavky Spojených štátov a EÚ. Údaje o pasažieroch, ktorí cestujú do USA budú využívané na boj proti vážnym cezhraničným zločinom a terorizmu“, uviedla vo vyhlásení.

  Súhlas Európskeho parlamentu predstavuje posun oproti minulosti, kedy sa europoslanci netajili veľkou nechuťou zdieľania citlivých informácií so Spojenými štátmi americkými.

  Inštitúcie Európskej únie sa päť rokov dohadovali s USA o novom znení dohody, ktoré je menej invazívne pokiaľ ide o zásah do súkromia. Hlavnou obavou boli neopodstatnené zadržania na bez týchto údajov.

  Pred odletom každého lietadla smerujúceho do Spojených štátov amerických musia leteckí prepravcovia poskytnúť americkým úradom všetky údaje o pasažieroch, ktoré majú k dispozícií a ktoré získali pri predaji letenky: meno, adresa, čísla platobných kariet, číslo sedadla, ale nepriamo aj údaje, ktoré sa dajú vyčítať z toho, čo si človek objedná pre konzumáciu na palube lietadla (informácie o zdravotnom stave alebo náboženskej príslušnosti).

  Kritici tvrdia, že takéto údaje doteraz nepomohli americkým úradom k zatknutiu podozrivých kriminálnikov alebo teroristov. Ministerstvo vnútornej bezpečnosti ale trvá na tom, že údaje sú pre ich vyšetrovania potrebné.

  Pozície:

  Guy Verhofstadt, líder skupiny liberálov v Európskom parlamente (ALDE), kritizuje dohodu za to, že nespĺňa európske štandardy ochrany súkromia.

  „Liberáli a demokrati sú presvedčení, že táto nová dohoda nespĺňa minimálne kritériá nastienené Parlamentom v roku 2011 ako aj to, že nie je v súlade s legislatívou EÚ o ochrane súkromia“.

  Sophie in´t Veld, holandská liberálna europoslankyňa sa v konečnom štádiu dištancovala od svojej správy, ktorou dohoda PNR prešla Parlamentom. „V politike robíme kompromisy ale o niektorých veciach ako sú základné práva a právo EÚ sa nevyjednáva. Zdá sa, že Európsky parlament verí, že transatlantické vzťahy sú dôležitejšie ako základné práva občanov EÚ“.

  „Je sklamaním, že po 9 rokoch vyjednávania s našimi blízkymi priateľmi a spojencami – USA – sme dosiahli dohodu, ktorá je prijateľná len pre tesnú väčšinu tohto Parlamentu."

  „Som veľmi rád, že po zlyhaní pred dvomi rokmi, PNR v Európskom parlamente jasne prešiel“, hovorí slovenský europoslanec Peter Šťastný (SDKÚ-DS, EĽS). „K takej citlivej téme budú vždy výhrady ohľadom ľudských práv a občianskych slobôd, ale jasná väčšina (o takmer 200 hlasov) potvrdzuje, že táto dohoda je dobrá a prijateľná.

  „Treba si uvedomiť, že USA sú hlavným terčom teroristov, a tiež krajinou v prvej línii v boji proti terorizmu. Znášajú najväčšie výdavky aj najväčšie obete. Boj proti terorizmu je aj našou prioritou a USA sú naším najbližším spojencom a priateľom. Takáto spolupráca je kľúčová hlavne v prevencii, aby sa v budúcnosti neopakovali také tragické udalosti ako New York, Madrid či Londýn.“

  Čítajte viac na EurActiv.sk


  Zdroj: EurActiv.sk

  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti