Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Rusko vstúpilo do WTO NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  23.08.2012EurActiv.sk
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  V stredu 22. augusta Ruská federácia vstúpila do WTO ako jej 156. člen. V piatok sa ďalším členom stane ostrovný štát Vanuatu.

  Generálny tajomník WTO Pascal Lamy, ktorý v rokoch 1999-2004 pôsobil ako komisár EÚ pre obchod, uviedol, že nové pristúpenia sú „obzvlášť dôležité, keďže svet prechádza problémovým obdobím a naďalej trpí jednou z najhorších svetových hospodárskych kríz, ktoré máme v pamäti. Pripojenie sa k WTO je znakom dôvery v organizáciu a v to, čo dokáže urobiť pre svojich členov.“

  „Dnešný vstup Ruska do WTO je významným krokom v jeho ďalšej integrácii do svetového hospodárstva,“ reagoval súčasný komisár EÚ pre obchod Karel De Gucht. „Uľahčí to investície a obchod, pomôže zrýchliť modernizáciu ruského hospodárstva a prinesie množstvo obchodných príležitostí pre ruské a európske spoločnosti. Verím, že Rusko bude dodržiavať medzinárodné obchodné pravidlá a normy, ku ktorým sa zaviazalo.“

  Vstup Ruska privítal aj predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. Poukázal na to, že Rusko je tretím najväčším obchodným partnerom EÚ a veľmi dôležitým trhom pre exportérov a investorov z EÚ. Od ruského členstva vo WTO si sľubuje kvalitatívnu zmenu v súčasnom režime.

  Podľa  ruského ministerstva pre hospodársky rozvoj vstup do WTO prinesie krajine nižšie ceny pre dovážané a domáce tovary. Výpočty Svetovej banky hovoria, že v prvých troch rokoch členstva by sa HDP mohlo zvýšiť ročne o 3,3 % a neskôr pravdepodobne ešte zvýšiť.

  Agentúra RIA Novosti uviedla, že v samotnom Rusku sa ozývajú kritické hlasy. Podľa nich bude mať členstvo neblahý vplyv na suverenitu a bezpečnosť a mohlo by zruinovať celé odvetvia domácej ekonomiky ako je poľnohospodárstvo či výroba automobilov.

  Obchod EÚ - Rusko v číslach

  Rusko je po USA a Číne tretím najväčším obchodným partnerom EÚ a Únia je zase najväčším obchodným partnerom v Rusku s podielom asi 45 % na celkovom obchode krajiny.

  Hodnota vývozu z EÚ do Ruska dosiahla v roku 2011 objem 108,4 miliardy eur, dovoz z Ruska do EÚ bol na úrovni 199,5 miliardy eur. Hodnota celkového obchodu s tovarom bola 308 miliárd eur, čo znamená nárast v porovnaní s úrovňou 244 miliárd eur v roku 2010.

  EÚ do Ruska vyváža najmä autá, lieky, automobilové súčiastky, telefóny a ich súčiastky a traktory. Naopak Únia dováža hlavne suroviny. Dovoz ropy (surovej i rafinovanej) činil v minulom roku hodnotu 130 miliárd eur a dovoz plynu dosiahol úroveň 24 miliárd eur. Rusko sa zaviazalo, že pokiaľ ide o tieto produkty, ako aj ďalšie dôležité suroviny, obmedzí svoje vývozné clá.

  Čítajte viac na 
  EurActiv.sk


  Zdroj: EurActiv.sk

  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti
  MailPošlite svoj príspevok

  Zaslanie odborného príspevku na zverejnenie na portáli UčPS

  Podmienky zverejnenia