EK navrhne flexibilnejšiu ochranu autorských práv
Softvérové spoločnosti pritvrdzujú svoj lobing v Bruseli za sprísnenie legislatívy ohľadom nelegálneho sťahovania a rozširovania filmov, hudby a rôznych aplikácií. Argumentujú miliardovými stratami na ziskoch. Európska komisia zase dúfa, že sa jej poradí nájsť strednú cestu. Na jednej strane si chce posvietiť na vážne a opakované porušovanie autorských práv, no zároveň chce umožniť legálnym vlastníkom šíriť aspoň časť súborov.
Na súčasnej legislatíve v oblasti ochrany autorských práv sa európski politici dohodli ešte v roku 2001, teda v čase, keď pomalé rýchlosti internetu nedávali také možnosti užívateľom ako je tomu dnes. Komisia včera oznámila, že začiatkom budúceho roka spustí konzultácie na tie otázky, ktoré treba okamžite riešiť. Pôjde napríklad o harmonizáciu autorských práv naprieč Úniou, ale napríklad aj daní, ktoré zaviedlo 20 členských štátov na zariadenia, schopné kopírovať hudbu. Výsledky konzultácií predstavia eurokomisári Michel Barnier, Neelie Kroesová a Androulla Vassiliou v decembri 2013. V roku 2014 sa očakáva návrh novej legislatívy.
Niektoré národné legislatívy dnes poznajú koncept „fair use“, ktoré umožňuje napríklad recenzentom kníh použiť vo svojich recenziách krátke úryvky alebo citácie recenzovaných kníh. Podobné pravidlo sa teraz usiluje navrhnúť aj EK. Softvérové spoločnosti nesúhlasia s týmto konceptom a odôvodňujú to tým, že je prakticky nemožné kopírovať len časti ich programov. Ustanovenia ohľadom autorských práv obsahovala aj kontroverzná dohoda ACTA, ktorú na nátlak verejnosti v júli Európsky parlament nechválil.
Tisíce aktivistov z celej Európy sa vtedy obávali o internetovú slobodu, či toho, že štátne orgány budú môcť sledovať online aktivity občanov. V dokumente, ktorý videla agentúra Reuters, Komisia priznala, že porážka s dohodou ACTA je signálom potreby vytvoriť flexibilnejšie zákony v oblasti ochrany autorských práv.
Zdroj: EurActiv.sk
