Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Slovensko predsedá výboru OBSE NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  06.02.2013EurActiv.sk (Spracoval: Dagmara Kubíčková )
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  Slovensko si Ukrajina vybrala ako krajinu, ktorá má v roku 2013 predsedať Ekonomicko-environmentálnemu výboru. Každá z troch dimenzií OBSE má svoj výbor, ďalšie dva sú politicko-vojenský (predsedá Turecko) a ľudsko-právny (predsedá Srbsko). 

  Na rozdiel od Európskej únie, v OBSE neprejde ministerské rozhodnutie bez tohto, aby sa na ňom dohodli všetci členovia bez výnimky. Každá krajina má právo veta, a to v oveľa heterogénnejšom spoločenstve, než je EÚ. Oľga Algayerová, ktorá za Slovensko aktuálne vedie rokovania jedného z výborov, hovorí, že koordinácia medzi členskými štátmi EÚ funguje aj v OBSE. 

  Dynamike organizácie pomáhajú aj prípadné dohody a vzťah medzi USAa Ruskom ako najväčšími členskými krajinami. 

  „S 57 krajinami je náš dialóg náročnejší, ale iná bezpečnostná platforma v tomto priestore nie je“, vysvetľuje veľvyslankyňa. „Ďalší zmysel OBSE vidím v tom, že tam, kde sa to dá, rozširujeme európske agendy do priestoru OBSE.“

  Každá predsednícka krajina sa snaží vo svojej oblasti mať čo najviac ministerských rozhodnutí. Tie sa prijímajú na ministerských radách každý rok v decembri a sú najvyšším politický záväzkom.

  Ukrajina udáva témy

  Vo politicko-vojenskej dimenzii je pre Ukrajincov dôležitá téma kontroly konvenčného zbrojenia a odzbrojenia. Organizácia bude reagovať aj na vývoj vo svojom okolí. Na budúci rok sa stiahnu z Afganistanu jednotky ISAF. V rámci preventívnej diplomacie by OBSE mala vypracovať scenáre pre prípadné nové hrozby, ktoré s odchodom Aliancie súvisia. V agende kontroly konvenčných ozbrojených síl v Európe je Slovensko aktívne. Spolu s partnermi z NATO usiluje, o pokrok najmä v súvislosti so suspendaciou plnenia Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe zo strany Ruska v roku 2007. 

  Ukrajinské predsedníctvo sa v ľudskoprávnej oblasti, v ktorej na posledných dvoch ministerských radách neboli prijaté žiadne závery, chce prioritne venovať obchodovaniu s ľuďmi a ich pašovaniu. Ide o oblasť, v ktorej napríklad EÚ nedávno využila posilnené právomoci z Lisabonskej zmluvy v trestných veciach a prijala smernicu upravujúcu niektoré aspektov boja proti obchodovaniu s ľuďmi a podpore obetí. 

  Pre Slovensko sú z tejto dimenzie dôležité napríklad otázky menšín a Rómov. Vysoký komisár OBSE pre menšiny, Knut Vollebaek, so Slovenskom v roku 2009 napríklad konzultoval otázku nášho jazykového zákona v zmysle jeho súladu s medzinárodnými záväzkami.

  „Slovenský výbor“

  Témami ekonomicko-environmentálneho výboru, ktorú má teraz pod palcom Slovensko, bude hlavne energetický a environmentálny rozmer bezpečnosti a stability. „Ukrajina zadefinovala priority a na nás je, aby sme v rámci nich nadväzovali dialóg, otvárali témy, neformálne zisťovali názory jednotlivých krajín“, opisuje veľvyslankyňa. 

  Pod tento výbor spadá aj oblasť boja proti korupcii a dobrého vládnutia (good governance). OBSE nedávno revidovala svoje usmernenia s osvedčenými postupmi pre boj s korupciou. 

  Každoročne sa pod patronátom výboru koná jedno veľké fórum, tento rok to bude v septembri v Prahe s témou: „Zvyšovanie stability a bezpečnosti: Zlepšovanie environmentálnej stopy energetických aktivít v regióne OBSE“.

  Slovenské predsedníctvo by mohlo mať podľa veľvyslankyne ambíciu venovať sa téme ochrany energetickej infraštruktúry, teda energetických zdrojov (okrem jadrových elektrární). Podobnú tému spracúva aj protiteroristická jednotka v rámci politicko-bezpečnostného výboru z hľadiska ochrany infraštruktúry pred teroristickými a kybernetickými útokmi.


  Čítajte viac na EurActiv.sk

  Zdroj: EurActiv.sk
  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti