Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

MS SR podpísalo zmluvu o elektronickom monitoringu osôb NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  01.05.2014Ministerstvo spravodlivosti SR (Spracoval: Michael Válek )
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  Ministerstvo spravodlivosti SR podpísalo dodávateľskú zmluvu na systém elektronického monitoringu osôb. Zavedenie elektronických náramkov vytvorí predpoklady pre významnú modernizáciu väzenstva a zvýšenie ochrany občanov nielen v trestnej, ale aj netrestnej oblasti.

  Projekt je príkladom efektívneho využívania eurofondov, prostredníctvom ktorých vláda SR prispieva k riešeniu problémov nielen v oblasti infraštruktúry či zamestnanosti mladých, ale aj v oblasti väzenstva a bezpečnosti obyvateľov.

  Podľa ministra spravodlivosti ide o jeden z najvýznamnejších modernizačných projektov v slovenskom väzenstve počas jeho 45-ročnej histórie.

  Okrem znižovania nákladov na väzbu a výkon trestu odňatia slobody bude mať projekt celospoločensky pozitívne sociálne dosahy, napríklad aj v oblasti rodinnej politiky. Trest domáceho väzenia v kombinácii s prísnymi obmedzujúcimi opatreniami (napríklad zákaz požívania alkoholu) umožní spravodlivé potrestanie páchateľov menej závažných trestných činov, no zároveň sa minimalizujú negatívne následky postihu odsúdeného na jeho rodinných príslušníkov. Odsúdený bude môcť riadne chodiť do práce, živiť svoju rodinu a v neposlednom rade aj platiť dane.

  Vďaka pripravovaným zmenám sa zvýši aj ochrana obetí domáceho násilia. Takisto bude možné efektívnejšie obmedzovať výtržníctvo na spoločenských podujatiach a chrániť vybrané lokality (školy, parky, detské ihriská) pred odsúdenými napríklad za sexuálne trestné činy.

  Projekt v hodnote 22,04 mil. eur bez DPH bude realizovať víťaz verejného obstarávania, spoločnosť ICZ Slovakia, a.s. V súčasnosti náklady na jedného odsúdeného vo výkone trestu odňatia slobody presahujú 14 tisíc eur ročne. Očakáva sa, že náklady na jednu monitorovanú osobu vo výkone alternatívneho trestu domáceho väzenia budú menej ako tretinové. Na základe skúseností zo zahraničia sa odhaduje, že po nábehovej fáze bude do projektu monitorovania zapojených cca 2 000 osôb. Aj preto sa počíta s návratnosťou projektu už v priebehu piatich až šiestich rokov.

  Systém elektronického monitoringu osôb zároveň nie je možné redukovať len na „zavedenie náramkov“. V skutočnosti ide o vybudovanie komplexného systému, kde samotné dodanie náramkov tvorí len jednu z jednoduchších častí projektu, pod ktorý spadá aj softvérové nastavenie, systém kontroly, riadiace centrum, prepojenie s Policajným zborom a súdnym manažmentom. Osobitnou kapitolou je potrebná legislatívna úprava, na ktorej pracuje tím odborníkov na trestné právo. Prvé zmeny týkajúce sa alternatívneho trestu domáceho väzenia sú obsiahnuté v komplexnej novele Trestného zákona a Trestného poriadku, ktorú MS SR v najbližších dňoch predloží do pripomienkového konania.

  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti