Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Výzva prokurátorov Slovenskej republiky poslancom Národnej rady Slovenskej republiky NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  15.03.2011Spracoval: JUDr. Renata Munková
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  Zhromaždenia prokurátorov jednotlivých prokuratúr odmietli návrh zákona, ktorý bol pripravovaný Ministerstvom spravodlivosti Slovenskej republiky bez aktívnej účasti prokuratúry. Svoj postoj odôvodnili skutočnosťou, že vládny návrh zákona nerešpektuje postavenie prokuratúry tak ako je to deklarované Ústavou Slovenskej republiky a smeruje k možnosti politického zásahu výkonnej moci do činnosti prokuratúry a k jej ovládnutiu najmä prostredníctvom stanovísk ministra spravodlivosti Slovenskej republiky záväzných pre všetkých prokurátorov a prostredníctvom politických nominácií kandidátov do výberových a disciplinárnych komisií. 

  Na rozpor navrhovaného zákona s Ústavou Slovenskej republiky v pripomienkovom konaní poukázali aj Národný bezpečnostný úrad, Slovenská informačná služba,  Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Najvyšší súd Slovenskej republiky, Krajský súd v Košiciach, Slovenská advokátska komora, Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky, Národná banka Slovenska. 

  Na zhromaždeniach prokurátorov sa z celkového počtu 875 prokurátorov zúčastnilo 726 prokurátorov, pričom neúčasť ostatných prokurátorov bola odôvodnená plnením neodkladných pracovných úloh prokuratúry a práceneschopnosťou. Vyhlásenia zhromaždení prokurátorov boli prijaté absolútnou väčšinou hlasujúcich prokurátorov (99,5%).

  Z uvedených dôvodov Rada prokurátorov Slovenskej republiky apeluje na poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, aby zohľadnili výhrady vyslovené v priebehu legislatívneho procesu a nepodporili schválenie navrhovaných legislatívnych zmien. Členov ústavnoprávneho výboru vyzýva, aby v súlade s § 59 písmeno b) Rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky vyslovili stanovisko, že navrhované legislatívne zmeny sú v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky a aby v súlade s § 45 odsek 3 písmeno a) Rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky podali poslancom Národnej rady Slovenskej republiky odporúčanie nehlasovať za prijatie predloženého návrhu na zmenu zákona č. 153/2001 Z. z. o prokuratúre a zákona č. 154/2001 Z. z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry.


  Prepojenie na stránku Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky s textom článku -  Výzva prokurátorov Slovenskej republiky poslancom Národnej rady Slovenskej republiky

  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti