Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Československá športovo-právna konferencia - zhodnotenie NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  30.04.2013UčPS tím
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  V dňoch 23. - 24. apríla 2013 sa za účasti talianskeho, českých a slovenských lektorov uskutočnila v rezorte Svatá Kateřina na Vysočine v Českej republike "Československá športovo-právna konferencia“. 

  Prípravu ako aj organizáciu konferencie zabezpečovali naši západní kolegovia, predovšetkým p. Markéta Haindlová, predsedníčka Odvolacej a revíznej komisie Fotbalové asociace ČR a podpredsedníčka Výkonného výboru České asociace fotbalových hráčů a p. Lucie Hlavová, generálny sekretár České asociace fotbalových hráčů, za čo im patrí naša vďaka.

  Organizačne prispeli rukou k dielu aj Slovenský futbalový zväz (SFZ) a Učená právnická spoločnosť (UčPS), ktorí koordinovali lektorov a účastníkov zo Slovenskej republiky, a tiež zabezpečovali on-line prenos, fotografovanie a videozáznam z konferencie v HD kvalite, ktorý Vám čoskoro prinesieme na našej stránke. UčPS bola zároveň aj odborným garantom konferencie.

  Na konferencii odzneli príspevky k nasledujúcim témam:

  • Právní jistota smluv (Gianpaolo Monteneri, advokát, bývalý predseda Komisie FIFA pre status hráčov)
  • Členství FAČR (Mgr. Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR)
  • Aktuální vývoj dopingu (Mgr. Markéta Haindlová, LL.M., předsedkyně ORK FAČR)
  • Prolínání sportovního a klasického práva (Mgr. René Příhoda, člen Legislativního a právního oddělení FAČR)
  • Bezpečnost na stadionech (Martin Synecký, bezpečnostní manažer FAČR)
  • Odpovědnost za porušení sportovních předpisů (JUDr. Martin Sup, Ph.D., advokát)
  • Rozhodčí soud pro sport (JUDr. Pavel Hamerník, Ph.D., Ústav státu a práva ČR)
  • Divácke násilie v právnej úprave SR de lege ferenda (JUDr. Peter Sepeši, člen Rady UčPS, člen Výkonného výboru SFZ)
  • Športový rozhodcovský súd zriadený zo zákona?!: úvahy de lege ferenda (JUDr. Juraj Kuráň, CSc., predseda Rozhodcovského súdu SFZ)
  • DRC FIFA v národných podmienkach (Mgr. Marek Majtán, právny zástupca MŠK Žilina, Mgr. Tomáš Žiak, právnik Legislatívno-právneho oddelenia SFZ)
  • Judikatúra CAS v oblasti finančného protiplnenia za prestupy hráčov (JUDr. Jozef Čorba, člen Legislatívno-právnej komisie SFZ)
  • Zmluvný vzťah medzi futbalovým klubom a (ne)profesionálnym hráčom: úvahy de lege ferenda (JUDr. PhDr. Tomáš Gábriš, PhD., LLM, MA, člen Legislatívno-právnej komisie SFZ)
  • Právna úprava športu v SR: základné tézy zamýšľaných zmien (Mgr. Mgr. Ladislav Križan, PhD., člen Rady UčPS, externí pedagóg pre oblasť práva v športe, Právnická fakulta v Trnave, Trnavská univerzita)

  Cieľom konferencie bolo rozvíjať športovo-právne prostredie, výmena skúseností a poznatkov, a tým aj rozvoj futbalu na národnej ako aj medzinárodnej úrovni. Svojimi témami konferencia nadviazala na témy minuloročnej konferencie v Poprade, ktorú organizovala UčPS v spolupráci so SFZ, ale taktiež priniesla nové, ešte neprediskutované otázky z oblasti teórie, praxe a úvah, ktorými bude potrebné sa ďalej zaoberať, a ktoré, veríme, budú predmetom ďalších diskusií a rozpráv.

  Odborníci z prostredia advokácie, súdnictva, prokuratúry, či z radov vysokoškolských pedagógov, si so záujmom vypočuli aktuálne otázky “trápiace” športovo-právne odvetvie a tak, ako to býva súčasťou každej kvalitnej konferencie, aj teraz vyvolali množstvo otázok na strane poslucháčov, ktorí s lektormi diskutovali, prezentovali svoje postrehy a pripomienky. Družná debata ohľadom športovo-právnej problematiky pokračovala aj večer pri spoločenskom posedení za uvádzania priameho prenosu futbalového zápasu Ligy Majstrov.

  Druhý deň sa viacerí účastníci konferencie stretli v priateľskom futbalovom zápase v dedinke Počátky, kde po kvalitnom a vyrovnanom zápase nakoniec zvíťazilo družstvo zo Slovenskej republiky 5:4. Rady slovenských právnikov vystužili bývalí slovenskí reprezentanti martin Obšitník a Jozef Majoroš (futbalista roku 1998). Avizované české posily (Karel Poborský, Vladimír Šmicer) sa nakoniec ospravedlnili a tak českých právnikov v záujme dobrého futbalu vystužili aj niektorí slovenskí kolegovia.

  Po tomto stretnutí bola konferencia ukončená. Cesta niektorých slovenských účastníkov smerovala z konferencie na futbalové ihrisko v Kroměříži, kde sa odohral priateľský futbalový zápas reprezentácie ČR 21 - SR 21, v ktorom slovenskí reprezentanti po vyrovnanom priebehu prehrali 0:1.

  Veríme, že konferencia, na ktorej sa odborníci z teórie i praxe zaoberali problematikou športového práva, prispela k rozvoju tohto pomerne mladého právneho odvetvia, priniesla odpovede na niektoré otázky či naopak, otvorila ešte viac nevyriešených problematík a tiež, že priniesla nové priateľstvá a spoluprácu medzi ľuďmi, ktorým nie sú šport ani právo ľahostajné.

  sk → en
  quality
  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti