Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Fatou Bensouda zvolená prokurátorkou Medzinárodného trestného súdu NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  19.12.2011Mgr. Matúš Huťka
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač
  TÉMATICKÉ OBLASTI: Medzinárodné právo verejné

  Novou prokurátorkou Medzinárodného trestného súdu sa stala Fatou Bensouda z Gambie, súčasná zástupkyňa prokurátora Louisa Morena Ocampa. Bensouda vystrieda Ocampa v pozícii prokurátora Súdu v júni 2012. Za zvolenie afrického prokurátora lobovali predovšetkým africké štáty, ktoré v minulosti Medzinárodnému trestnému súdu vyčítali práve výlučné zameranie sa na situácie a prípady v Afrike. Fatou Bensouda bude ako prokurátorka Súdu v zložitej pozícii, nakoľko pred ňou stojí nevyriešená situácia v Palestíne, Kolumbii, či nestíhanie trestných činov v Líbyi, ktoré boli spáchané rebelmi. Rovnako Súd za deväť rokov fungovania stále nevyhlásil rozsudok v žiadnej z prejednávaných vecí.

  Spolu s osobou hlavného prokurátora boli zvolení aj sudcovia Súdu na ďalšie obdobie. Medzi zvolenými sudcami figuruje aj sudca z Českej republiky, bývalý sudca Medzinárodného trestného tribunálu pre Rwandu so sídlom v Arushi v Tanzánii, Robert Fremr.

  Medzinárodný trestný súd je medzinárodná organizácia so sídlom v Haagu, ktorá združuje 120 štátov, a ktorá stíha trestné činy genocídy, zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov. K dnešnému dňu k Rímskemu štatútu, k medzinárodnej zmluve, ktorá založila Medzinárodný trestný súd, stále nepristúpilo Rusko, USA či Čína.

  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti