Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Právnické internetové portály NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  18.07.2011Mgr. Igor Šumichrast
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  Internet, ako jeden z najdôležitejších vynálezov posledného storočia, výrazne ovplyvnil život každého z nás. Kým na začiatku 90tych rokov o ňom počul len málokto, v priebehu nasledujúceho desaťročia zaznamenal výrazný rozmach. V dnešnej dobe toto masové komunikačné médium ponúka mnoho služieb: elektronickú poštu, zdieľanie dát, online prenos zvuku a obrazu či aktuálne informácie zo všetkých oblastí života.

  A práve z týchto dôvodov sa internet stal neoddeliteľnou súčasťou života takmer každého z nás. Denne ho mnohí využívajú nielen v čase voľna, ale predovšetkým ako dôležitý pracovný nástroj – právnici nevynímajúc. Aktuálnosť právnych predpisov, okamžitý prístup k judikátom, odborným článkom či vzorom zmlúv, možnosť konfrontovať svoje názory s názormi iných odborníkov je to, čo robí internet nenahraditeľnou súčasťou pracovného, ale i osobného života mnohých právnikov. Koncom 90tych rokov zaznamenali rozvoj aj internetové stránky zamerané na všetky druhy právnych profesií. Časom sa zdokonaľovali a dnes mnohé z nich obsahujú také kvalitné a odborné informácie, že návštevnosť jednotlivých webov dosahuje státisíce zhliadnutí mesačne.

  Učená právnická spoločnosť sa Vám rozhodla priblížiť najznámejšie a najnavštevovanejšie stránky poskytujúce právne informácie nie len na Slovensku, ale aj v Českej republike. Prvým takýmto portálom je Jiné právo. Prajeme Vám príjemné čítanie.


  NÁZOV: Jiné právo

  „Zapomeňte na to, že právo je souborem platných právních norem. Skutečné právo je jiný svět…“

  WEB: http://jinepravo.blogspot.com/

  KRAJINA: Česká republika

  HISTÓRIA: Dne 21. října dopoledne, (podle poločasu rozpadu radioaktivního uhlíku) někdy okolo roku 2006. Jan Komárek a moje maličkost jsme vytvořili další z mnoha miliónů blogů. Aby bylo elektronickému žánru učiněno zadost, stalo se tak v průběhu virtuální komunikace skrze Skype, na lince Florencie – Oxford, propojené pravděpodobně někde přes Spojené státy či Indii. Tak opisuje okamih vzniku Jiného práva Michal Bobek – jeho spoluzakladateľ a aktívny bloger.
  Myšlenka Jiného práva se zrodila při sledování obsáhlých e-mailových výměn na aktuální otázky (nové rozhodnutí soudu, nový článek apod.) mezi přispěvateli blogu navzájem, případně mezi přispěvateli a dalšími osobami. Často se řetězce e-mailů rozvinuly ve velice jímavou debatu na rozličná témata, ke kterým by mohl přispět i externí svět.1

  ZAMERANIE: Publikované články sú zamerané na všetky oblasti práva. Takisto aj Michal Bobek konštatuje: „Jedním z důvodů čtenářské přízně bude možná i to, že Jiné právo je blogem skutečně všeobecným; nezaměřuje se na nějakou specifickou oblast práva, ale je to tak trochu všehochuť. To bude asi důležitý aspekt v případě blogů, které jsou vedeny v menších jazycích; musí mít dostatečný tematický záběr, aby byly schopny zaujmout širší čtenářskou obec. Naproti tomu ve větších jazycích, především tedy v angličtině, slaví úspěch blogy spíše specializované, které jsou zaměřeny na úzký segment práva.“2
  A práve z tohto dôvodu môžete na stránke nájsť rozbory judikátov, zákonov, filozofických otázok či bežných problémov. Jiné právo je vlastne jedná veľká, odborná diskusia, žijúca vlastným životom, ktorú tvoria autori jednotlivých blogov a predovšetkým samotní užívatelia – čitatelia a diskutéri. Niekedy sú ich názory protichodné, niekedy súhlasné a hodnotou svojho obsahu dotvárajú kvalitu, na ktorú môžu byť tvorcovia tohto internetového portálu pyšní. Veď napokon o tom svedčí aj 1196 blogov (článkov) jednotlivých autorov, pričom diskusie k niektorým článkom sa pohybujú v rozmedzí niekoľko desiatok diskusných príspevkov.

  AUTORI: Blanka Čechová, David Kosař, Vojtěch Šimíček, Michal Bobek, Jan Komárek, Zdeněk Kühn, Jiří Kmec, Jiří Kindl, Jan Petrov, Petr Bříza a iní


  Zdroj:
  1 Jiný rok práva: Kronika a několik nesourodých úvah. Michal Bobek
  2 Jiný rok práva: Kronika a několik nesourodých úvah. Michal Bobek

  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti