Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Právnický poznávací pobyt v Edinburgu NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  16.11.2010Spracoval: Ondrej Vaňovič
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  V dňoch 16. 10. 2010 - 20. 10. 2010 sa pod gesciou JUDr. PhDr. Petra Potascha, PhD., uskutočnil právnický poznávací pobyt v škótskom Edinburgu.

  Účastníkmi pobytu boli štyria sudcovia (traja z Najvyššieho súdu SR, jeden z Krajského súdu v Prešove), deviati prokurátori (šiesti z Generálnej prokuratúry SR, jeden z Úradu špeciálnej prokuratúry, jeden z Okresnej prokuratúry Košice II, jeden prokurátor - zástupca národného člena za SR v EUROJUST-e) a jeden rodinný príslušník prokurátora.

  Cieľom pobytu bolo okrem spoznania fungovania justičného systému Škótska a zdokonalenia komunikačných schopností účastníkov v anglickom jazyku, aj poznanie škótskej histórie, kultúry a hlavného mesta Škótska - Edinburgu.

  Prvý deň svojho pobytu (nedeľu 17. 10.) venovali účastníci pobytu poznávaniu škótskej histórie, kultúry a prírody. Navštívili škótsku historickú pamiatku Stirling Castle (hrad Stirling) s odborným výkladom, absolvovali prechádzku pri jazere Loch Lomond - najväčšie škótske jazero a návštevu Glengoyne distillery (výroba tradičnej škótskej whisky) s odborným výkladom a ochutnávkou.

  V nasledujúcich dvoch dňoch pobytu účastníci absolvovali oficiálne prijatie v The Crown Office and Procurator Fiscal Service (orgán prokuratúry), kde boli prijatí zástupcom/námestníkom generálneho prokurátora a bol im odprezentovaný systém fungovania škótskej prokuratúry, v The Scottish Crime and Drug Enforcement Agency (policajný útvar pre drogovú i inú závažnú kriminalitu s pôsobnosťou pre celé Škótsko), kde absolvovali prezentáciu činnosti úradu s prípadovými štúdiami a v The Edinburgh Prison (ústav na výkon trestu odňatia slobody), kde absolvovali výklad s prehliadkou väznice.

  Ďalším navštívenými objektmi boli The Edinburgh Justices of the Peace Court (súd prvého stupňa pre menej závažné trestné činy), The Edinburgh Sheriff Court, The High Court of Justiciary – najvyšší trestný súd v Škótsku. Účastníci sa v týchto inštitúciách zúčastnili viacerých súdnych pojednávaní v trestných a civilných veciach.

  Okrem trestnoprávnej agendy sa počas tohto pobytu účastníci snažili aj o empirické poznávanie základov civilného súdnictva. Na žiadnom zo súdnych pojednávaní, na ktorých sa účastníci pobytu osobne zúčastnili neodznelo nič, čo by urážalo alebo dokonca degradovalo sudcu, príp. kohokoľvek, kto na konaní participoval, bez ohľadu na ním vyslovený právny názor alebo argument. Komunikácia na súde bola zo strany sudcu i pracovníkov súdu (vrátane pracovníkov bezpečnostnej služby súdu) slušná a zdvorilá, pôsobila navonok profesionálne a presvedčivo. Svedčí to o vyspelosti tejto právnej kultúry, a to tak po stránke hmotnoprávnej, ako aj procesnej.

  Poznávací pobyt účastníkom priniesol okrem možnosti aktívne používať anglický jazyk pri bežnej komunikácii na letisku, v hoteli, v reštaurácii a pod., bližšiu predstavu o fungovaní škótskej justície v každodennej praxi (bezpečnostné kontroly, informačný systém, pravidlá správania sa subjektov v súdnej budove a súdnej sieni, organizácia a priebeh pojednávania, spôsob vykonávania dôkazov), pri ktorých si účastníci mohli zdokonaľovať najmä pasívnu angličtinu.

  To všetko Vás presvedčí o tom, že Škótsko a najmä mesto Edinburg je krásnym a osobitým miestom, v ktorom sa dennodenne harmonicky dopĺňa/prelína história, tradície a svet konzervatívnych hodnôt s modernou pokrokovou budúcnosťou reprezentovanou o. i. najmä tisícmi mladých ľudí, ktorí prichádzajú z celého sveta hľadať svoju príležitosť, odovzdať svoje schopnosti a nájsť tu svoj nový domov.

  Účastníci pobytu chcú vysloviť poďakovanie JUDr. PhDr. Petrovi Potaschovi, PhD. za profesionálnu prípravu a organizáciu poznávacieho pobytu, ako aj za nadštandardnú starostlivosť o ich skupinu, o jej voľno-časový i pracovný program počas celého pobytu.

  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti