Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Protest kresťanov a Židov proti Horthyho buste vo Vydranoch NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  17.10.2017Ústredný zväz židovských náboženských obcí v Slovenskej republike (Spracoval: Michael Válek )
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  V obci Vydrany (okres Dunajská Streda) plánujú 29. októbra 2017 odhaliť bustu regenta Miklósa Horthyho, ktorý v rokoch 1920-1944 stál na čele maďarského štátu.

  "Židovská komunita na území Slovenska s pohoršením odsudzuje akékoľvek pokusy rehabilitovať režimy a osobností z obdobia holokaustu", hovorí predseda ÚZŽNO Igor Rintel.

   

  "Iniciátorom je Spolok Miklosa Horthyho a poslanec za hnutie Jobbik, Lorant Hegedüs. Plánovaný zámer považujeme za urážku pamiatky obetí holokaustu", dodal Rintel.

   

  K Ústrednému zväzu ŽNO v Slovenskej republike sa pridala aj Židovská náboženská obec Bratislava a ŽNO Dunajská Streda, odkiaľ maďarské orgány deportovali Židov do koncentračného tábora Osvienčim aj z obce Vydrany.

   

  Židovská komunita na Slovensku žiada príslušné úrady a miestnych obyvateľov, aby podporili náš zásadný nesúhlas a pomohli zabrániť realizácii tohto odsúdeniahodného zámeru.

   

  Nápad spolku už odsúdila aj Reformovaná kresťanská cirkev na Slovensku. "Naša cirkev slúži, považujúc za základ zvestovanie Božieho Slova, chce hlásať lásku a vyzývať k zmiereniu celej spoločnosti. Podobne ako naši predchodcovia reformátori, Božie Slovo máme niesť svetu bez kompromisu, avšak v určitých spoločenských otázkach máme napomáhať zmiereniu" povedal biskup László Fazekas.

   

  "V zmysle horeuvedených skutočností sa Predsedníctvo synody Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku dištancuje od zámeru inštalácie sochy. Cirkevný zbor Vydrany a jeho presbyterstvo listom vyzvalo k tomu, aby prehodnotili svoje skoršie rozhodnutie, a inštaláciu sochy Miklósa Horthyho neuskutočnili". dodal biskup Fazekas.

   

  Michael Szatmary, hovorca ÚZŽNO v SR

  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti