Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Schvaľovanie ACTA nebude jednoduché NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  31.01.2012EurActiv.sk (Spracoval: Mgr. Igor Šumichrast )
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  Medzinárodnú dohodu zatiaľ podpísali okrem štátov EÚ aj USA Austrália Kanada Japonsko Mexiko, Maroko Nový Zéland Singapur, Južná Kórea a Švajčiarsko Slovensko zatiaľ dohodu nepodpísalo. Okrem Slovenska sa k dohode ešte nepripojili ani Holandsko Nemecko Cyprus a Estónsko.

  Podľa dôvodovej správy je cieľom dohody ACTA vytvorenie medzinárodného rámca, ktorý pomôže v boji proti porušovaniu práv duševného vlastníctva. To má mať negatívny dopad na obchod a konkurencieschopnosť EÚ a tým aj na hospodársky rast a pracovné miesta. Falšovanie a pirátstvo sa týka tovarov, ako sú napríklad značkové odevy alebo záznamy hudobných a filmových diel.

  Rokovania o dohode sa začali v Rade EÚ 3. júna 2008. Uzavretá bola 15. novembra 2011. Európska komisia zverejnila svoj posledný návrh 24. júna 2011. V Európskom parlamente je za túto problematiku zodpovedný Výbor pre medzinárodný obchod.

  „Obnova európskej konkurencieschopnosti je vo veľkej miere závislá na zvýšení našej inovačnej schopnosti. Preto musíme túto inovačnú schopnosť chrániť na globálnej úrovni a ACTA je krokom práve k tomuto cieľu,“ tvrdí Arnaldo Abruzzini, generálny tajomník EUROCHAMBRES.

  Hlavný spravodajca Európskeho parlamentu Kader Arif rezignoval na svoju funkciu, aby tak vyjadril svoj nesúhlas so štvrtkovým podpisom dohody ACTA a upozornil na problematickosť tohto dokumentu.

  Ide o dohodu, ktorá "bude mať zásadné dôsledky pre životy ľudí a napriek tomu sa robí všetko pre to, aby sa k nej Európsky parlament nemohol vyjadriť...," citoval Arifove slová webový portál iDnes.cz. Každý podľa Arifa Kadera vie, že dohoda ACTA je problematická v otázkach osobnej slobody, v spôsobe, ktorým prenáša zodpovednosť na poskytovateľov internetového pripojenia, ale aj v ďalších sférach.

  Čítajte viac na EurActiv.sk


  Zdroj: EurActiv.sk
  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti