Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Korupcia ohrozuje miliardovú klimatickú pomoc NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  04.05.2011EurActiv.sk
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  Ak sa nezvýši transparentnosť mechanizmov pre boj s klimatickými zmenami a nezníži sa riziko korupcie, mohlo by podľa Transparency International (TI) dôjsť k miliardovým krádežiam. Ako príklad korupcie uvádza vo svojej správe aj nevýhodný predaj emisných povoleniek na Slovensku.

  Správu, ktorú TI vydala v sobotu 30. apríla, tvorí viac ako 50 odborných príspevkov. V čase keď sa rozvinuté krajiny pripravujú akumulovať 100 miliárd dolárov ročne do klimatického fondu varuje pred rizikom vyplývajúcim z nových, nepreskúšaných spôsobov financovania.

  Autori došli k záveru, že v krajinách, ktoré sú najviac ovplyvnené dôsledkami klimatických zmien, je pre efektívnosť uskutočňovaných politík potrebný silnejší dohľad. Autori došli k záveru, že v krajinách, ktoré sú najviac ovplyvnené dôsledkami klimatických zmien, je pre efektívnosť uskutočňovaných politík potrebný silnejší dohľad a posilniť riadiace systémy.

  V rebríčku krajín podľa rizika korupcie, kde úroveň 0 znamená extrémnu korupciu a 10 znamená „veľmi čistý“, žiadna z dvadsiatich krajín najviac zasiahnutých klimatickými zmenami, hlavne v regióne Afriky a Južnej Ázie, nezískala lepšie hodnotenie ako 3,6.

  Na chvoste rebríčka sa s najväčším rizikom korupcie ocitli Somálsko, Myanmar a Afganistan.

  V správe sa uvádza, že podľa odhadov môžu celkové investície len na samotné zmiernenie dôsledkov klimatických zmien v najchudobnejších krajinách dosiahnuť od roku 2020 takmer 471 miliárd eur ($770 mld), pričom viac ako tretina potečie cez nové, relatívne nekoordinované a nevyskúšané kanály.


  Celý článok si môžete prečítať - TU

  Zdroj: www.euractiv.sk, 3.5.2011 

  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti