Pojem: športové hnutie

ANKETA k dopadu mimoriadnych opatrení v súvislosti s výskytom COVID-19 na oblasť športu

Učená právnická spoločnosť, o. z. (UčPS) si uvedomuje vážnosť celkovej situácie spôsobenej v súvislosti so šírením pandémie COVID-19, a to i na slovenský šport. Dnes existujúce zákazy likvidujúce šport a znamenajúce definitívne predčasné ukončenie súťaženia počas športovej sezóny 2019/2020 sú realitou v už nemálo športoch. Je až do odvolania zakázané organizovať verejné športové podujatia a zakazuje sa i prevádzka telovýchovno-športových zariadení, čo vylučuje aj akúkoľvek individuálnu prípravu športovcov v takýchto zariadeniach.
Druhý dotazník je pre PRÁVNICKÉ osoby - športové organizácie ako sú kluby či zväzy.
Diskusná relácia o budúcnosti slovenského športu alebo ... aké bude programové vyhlásenie vlády pre oblasť športu?
Učená právnická spoločnosť v spolupráci s Futbalnet.TV pripravujú na prelome marca a apríla spoločný projekt - diskusnú reláciu, ktorej témou bude "Budúcnosť slovenského športu".
Cieľom podujatia je diskusia štátnych, športových a odborných elít k obsahu pripravovaného programového vyhlásenia vlády SR pre oblasť športu i k obsahu ďalších koncepčných materiálov SR pre oblasť športu.
Vzhľadom na aktuálnu spoločenskú situáciu bude diskusia uskutočnená formou videokonferencie s využitím moderných technických riešení, ktoré prináša slovenskej športovej obci Futbalnet.TV. Relácia bude zverejnená v priebehu niekoľkých dní po jej spracovaní produkciou Futbalnet.TV.
Diskusiu bude moderovať Martin Čánik.
Pozvanie do diskusie zatiaľ prijali páni: Ivan Husár - štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, Jozef Gönci - predseda Správnej rady Fondu na podporu športu, Martin Kohút - člen výkonného výboru SZĽH a viceprezident SOŠV, Peter Dedík - zástupca SFZ a Petr Horáček - prezident SZTŠ.
Otázky diskustujúcim bude možné položiť pred samotnou diskusiou prostredníctvom FB stránky UčPS Zákon o športe: https://www.facebook.com/zakonosporte.
Z otázok zaslaných k téme diskusie viaceré vyberieme a v rámci časových možností položíme diskutujúcim hosťom tak, aby sa nám podarilo čo najviac otázok aj zodpovedať.
Náš šport potrebuje radikálne zmeny
Stanovy SFZ - úplné znenie (schválené konferenciou SFZ v Poprade dňa 01.03.2019)
Hlavné výzvy, ktorým čelí šport v 21. storočí
Ministri zodpovední za šport rokovali dňa 21.11.2017 v Bruseli o hlavných výzvach, ktorým čelí šport v 21. storočí.
Zamysleli sa nad možnosťami zlepšenia spolupráce medzi národnými vládami a so športovými organizáciami s cieľom účinnejšie reagovať na otázky, akými sú integrita, riadenie a prínos športu pre spoločnosť.
Hosťom bol predseda Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach, ktorý sa na rokovaniach Rady v tomto zložení zúčastnil po prvýkrát.
Stanovy SFZ - úplné znenie (schválené konferenciou SFZ v Bratislave dňa 3.6.2016)
ANKETA K NÁVRHU ZÁKONA O ŠPORTE SPLNILA SVOJ ÚČELMagOff
Potreba vytvorenia a následnej realizácie ankety k pripravovanému zámeru nového Zákona o športe vyplynula z niekoľko mesačnej práce pracovnej skupiny zloženej z odborníkov v rôznych oblastiach športu a práva. Nie však preto, aby sme zistili, čo vlastne potrebujeme zákonom upraviť, to vieme definovať a zhodnúť sa na tom pomerne presne, ale predovšetkým preto, aby sme sa uistili, či nami uvažované riešenia a kľúčové zámery sú v zhode s mienkou verejnosti, a to najmä tej športovej.
Kompletné výsledky a vyhodnotenie ankety v číselnej i grafickej podobe sú dostupné na nasledujúcej webovej adrese:https://docs.google.com/forms/d/1dVtApDkbmZMq93deHBvgf92PjIqzviZPPriHGzPaRFQ/viewanalytics
Bez športovej arbitráže by bol chaos
Prinášame Vám zaujímavý rozhovor so slovenským advokátom Allanom Böhmom, členom disciplinárneho panelu Medzinárodnej korčuliarskej únie ISU, ktorý reagoval na rozhodnutie mníchovského krajinského súdu.
Rozhovor spracoval denník Pravda.
Anketa k návrhu zákona o športe splnila svoj účel
Potreba vytvorenia a následnej realizácie ankety k pripravovanému zámeru nového Zákona o športe vyplynula z niekoľko mesačnej práce pracovnej skupiny zloženej z odborníkov v rôznych oblastiach športu a práva. Nie však preto, aby sme zistili, čo vlastne potrebujeme zákonom upraviť, to vieme definovať a zhodnúť sa na tom pomerne presne, ale predovšetkým preto, aby sme sa uistili, či nami uvažované riešenia a kľúčové zámery sú v zhode s mienkou verejnosti, a to najmä tej športovej.
Športové právo ako fenomén - výučba predmetu na PF UPJŠ aj v ďalšom roku 2014/2015
Právnická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach poskytuje v procese výučby predmet ŠPORTOVÉ PRÁVO. Ako sa zdá, táto oblasť práva sa etabluje na Slovensku čoraz viac, pričom jej interdisciplinárny a prierezový charakter vytvára kvalitné predpoklady ku komplexným právnym poznatkom študenta. Možnosť prihlásenia sa na výučbu aj v akademickom roku 2014/2015.
Reportáž UčPS o publikácii: Športové právo, JUDr. PhDr. Tomáš Gábriš, PhD., LL.M., MA.
Systematika organizácie športového odvetvia: národná a nadnárodná úroveň
Príspevok o systematike organizácie športových odvetví má za cieľ poskytnúť stručný prehľad toho, ako sú tieto odvetvia inštitucionálne, kvalitatívne, funkcionálne a administratívne zložené, na základe akej vzťahovej štruktúry fungujú a aké sú konzekvencie tejto skladby subjektov súkromného práva. Zameriame sa jednak na národnú úroveň ako nevyhnutné minimum akejkoľvek organizačnej štruktúry športového odvetvia, a nadviažeme aj na prípadné vzťahy presahujúce hranice štátu, či dokonca presahujúce hranice rôznych svetových kontinentov. Netreba zabúdať na skutočnosť, že celá táto množina vzťahov nadradenosti a podriadenosti sa deje na súkromnoprávnom základe.