Tématická oblasť: Všetky oblasti práva
Pridaj medzi moje oblastiLegislatívne pravidlá vlády Slovenskej republiky (4. mája 2016)
Používanie jazykov národnostných menšín
Vyjadrenia členov pracovnej skupiny k aktuálnym témam v súvislosti s prípravou návrhu nového zákona o športe (úryvok z rozhovoru)
Prinášame Vám krátku časť dlhšieho rozhovoru medzi členmi pracovnej skupiny pripravujúcej návrh zákona o športe, a p. Róbertom Kotianom.
Návrh zákona o športe sprístupnený pred verejnými dišputami - neustále pracujeme
NR SR schválila zákon o eGovernmente
Národná rada SR schválila návrh zákona o eGovernmente, ktorý pripravilo Ministerstvo financií SR. Ide o prelomový zákon z hľadiska komunikácie občanov a firiem so štátom. Cieľom zákona je vytvoriť legislatívne podmienky pre elektronickú komunikáciu so štátnymi inštitúciami, čo umožní poskytovanie elektronických služieb štátu jednotným spôsobom. Implementáciou tohto zákona sa SR dostane medzi najvyspelejšie krajiny.
Legislatívne pravidlá vlády Slovenskej republiky (6. december 2012)
Text platných Legislatívnych pravidiel vlády SR v znení novely zo 6.12.2012 redakčne spracovaný na stránke UčPS.
PRÁVNE PRINCÍPY A PRAVIDLÁ: NEDÔLEŽITÉ SÚČASTI PRÁVNEHO PORIADKU?MagOff
Autor sa v predkladanom príspevku zaoberá právnymi princípmi a pravidlami, ich pôvodom, systematikou, obsahom, významom, ako aj ich pozíciou v platnom právnom poriadku. Poukazuje taktiež na skutočnosť, že súdy pri aplikácii práva na konkrétny prípad môžu logicky využívať tieto princípy a pravidlá, ktoré sa nachádzajú či už v legálnej, alebo extralegálnej oblasti. Táto skutočnosť má za dôsledok, že súdne rozhodnutia konkrétnych sporov, ktoré majú byť rozhodované v prvom rade podľa platného práva, budú deformované aplikáciou obsahových konštrukcií právnych princípov, a to najmä pri verifikácii podstát týchto súdnych rozhodnutí, čo v niektorých prípadoch nie je stavom dobrým. Autor v príspevku predkladá taktiež návrh systematiky dnes sa vyskytujúcich, existujúcich a známych pravidiel a princípov. Upozorňuje taktiež na skutočnosť, že vplyv „judikatizácie“ európskej právnej oblasti má potenciál do značnej miery ovplyvňovať, v horšom prípade znemožňovať fungovanie niektorých inštitútov vnútroštátneho práva. Deje sa to na pozadí vydávania „dogmatických“ rozsudkov Súdneho dvora Európskej únie, ktorý často pri verifikácii a odôvodňovaní záverov svojich rozhodnutí využíva práve právne princípy a pravidlá (v niektorých prípadoch dokonca nové), ktoré síce čerpá zo zakladajúcich zmlúv (mnohokrát extenzívnym výkladom), no tieto nemusia byť jednotlivým právnym poriadkom známe, ani blízke. Následná – faktická „záväznosť“ takýchto rozhodnutí v európskom priestore môže v konkrétnych právnych poriadkoch konkrétnych členských štátov podkopávať inštitút právnej istoty, ktorý by mal byť smerodajným pri akejkoľvek aplikácii práva.