Tématická oblasť: Európske právo verejné


Správa o pracovných stretnutiach a poznatkoch získaných pri návšteve UEFA
V dňoch 28.- 30.06.2011 absolvoval JUDr. Jozef Čorba, PhD. v rámci riešenia grantového projektu APVV (Agentúra pre vedu a výskum) č. LPP-0199-09 krátku pracovnú návštevu UEFA v jej sídle v Nyone. Hoci sa tejto cesty nezúčastnil ako člen LPK SFZ, otázky, o ktorých hovoril s jednotlivými predstaviteľmi právneho oddelenia UEFA, by mohli byť využiteľné aj pre činnosť LPK SFZ, ako aj pre zväz samotný. Z uvedeného dôvodu autor zhrnul niektoré poznatky z uvedenej pracovnej cesty do tejto správy, ktorá je v záujme rozšírenia cenných poznatkov so súhlasom jej autora publikovaná aj na portáli UčPS.
Právne akty EÚ k tematike športu a futbalu
Ako pracujú európske inštitúcie a ako s nimi spolupracovať
Alan Hardacre tvrdí, že dnes, oveľa viac než kedykoľvek predtým, je pre súkromné i verejné organizácie nevyhnutné vedieť ako spolupracovať s európskymi inštitúciami.
Hoci tvorba politiky na úrovni EÚ môže byť komplexná a zložitá, nemusia mať podľa neho na tieto vedomosti monopol iba profesionálni lobisti a konzultačné firmy.
Návrh zákona o elektronických komunikáciách
Prebratie nových smerníc do zákona o elektronických komunikáciách, vzhľadom na rozsah zmien, ktoré je potrebné začleniť do tejto právnej úpravy, by mohlo neúmerne sťažiť jeho aplikáciu v praxi zo strany všetkých účastníkov trhu, podnikov, spotrebiteľov i verejnej správy. Z toho dôvodu bolo navrhnuté prijatie nového zákona pre elektronické komunikačné siete a služby.
Návrh zohľadňuje aj poznatky Telekomunikačného úradu, podnikov a zainteresovanej verejnosti, získané pri aplikácii zákona v praxi. Okrem upresnenia výkladovo sporných častí zákona a úpravy procesných otázok, správnych deliktov, by mal predkladaný návrh riešiť aj otázky súvisiace s cenovou reguláciou.
Charta základných práv Európskej únie - proces prijatia a jej charakteristika
Charta základných práv Európskej únie je v histórii ochrany práv a slobôd vôbec prvým dokumentom, ktorý deklaruje celý komplex práv a slobôd občanov Európskej únie a zároveň stavia do centra pozornosti jednotlivca a ochranu jeho práv.
Jej základným cieľom je snaha členských štátov zdieľať spoločnú mierovú budúcnosť založenú na spoločných princípoch a hodnotách a zároveň deklarácia princípov demokracie a zákonnosti.
Materiál približuje zložitý proces prijatia Charty základných práv a slobôd a poukazuje na jej nesmierny význam v procese ochrany práv a slobôd občanov Európskej únie.
Zvolený nový predseda Valného zhromaždenia OSN
Katarský diplomat Nassir Abdulaziz Al-Nasser bol zvolený za nasledujúceho predsedu Valného zhromaždenia OSN.
Nahradí doterajšieho predsedu Josepha Deissa zo Švajčiarska.
"Neprejde mesiac, aby nebolo počuť o prírodných alebo ľuďmi spôsobených katastrofách a následnej potravinovej, bezpečnostnej, zdravotnej a vzdelanostnej kríze, ktoré nevyhnutne nasledujú. V rovnakej dobe, stále existujú ľudia, ktorí žijú pod okupáciou a útlakom, ktorí túžia po slobode a dôstojnosti " povedal pán Al-Nasser.
Hackerom môžu hroziť minimálne dva roky väzby
EÚ dokončuje návrh pravidiel, vďaka ktorým by mohli členské štáty trestať hackerov.
Dnes o nich v Luxemburgu rokovali ministri spravodlivosti a vnútra.
Odborníci na bezpečnosť sú však skeptickí.
Snaha o usvedčenie páchateľov, ktorých nemožno vystopovať, je podľa nich plytvaním času.
Novela zákona o zastúpení Slovenskej republiky v Eurojuste
Účelom návrhu zákona je zabezpečiť transpozíciu Rozhodnutia Rady 2009/426/SVV o posilnení Eurojustu.
V súvislosti účelom návrh zákona upravuje najmä podmienky vymenovania národného člena do funkcie zástupcu Slovenskej republiky v Eurojuste ako aj možnosti jeho odvolania, novým spôsobom definuje funkciu asistenta národného člena, ktorý má národnému členovi zabezpečovať pomoc a podporu pri zabezpečovaní plnenia úloh Eurojustu, a vymedzuje podmienky ich ustanovenia do funkcie.
EUR-Lex - Tematické spisy
Tematické spisy na internetovej stránke EUR-Lexu obsahujú právne predpisy Spoločenstva rozdelené podľa oblastí, na ktoré sa vzťahujú. Aktualizované k 31.05.2011.
Cloud computing: Právny hlavolam pre EÚ
Skladovanie a uschovávanie elektronických informácií na externých serveroch v rozsiahlych dátových centrách, ktoré sa nazýva aj výpočtové mračno (cloud computing), sa stáva čoraz populárnejším.
Regulátorom však toto riešenie spôsobuje hlavybôl, keďže sú s tvorbou pravidiel pozadu a len pomaly sa im darí dobiehať inovácie v priemysle.
Charta základných práv Európskej únie
Prinášame Vám text Charty základných práv EÚ publikovaný 30.03.2010 v Úradnom vestníku Európskej únie pod číslom C 83 redakčne spracovaný na stránke UčPS.
Zásada ne bis in idem v právnych dokumentoch
Znenie ustanovení právnych dokumentov medzinárodného, európskeho a vnútroštátneho práva, v ktorých je vyjadrený zákaz dvojitého postihu za ten istý skutok (čin).