Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Sčítanie začal preverovať Úrad na ochranu osobných údajov NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  20.05.2011TASR
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  Úrad na ochranu osobných údajov začal prešetrovanie okolností sčítania obyvateľov, domov a bytov pre identifikátory, ktoré sú pridelené konkrétnym ľuďom na základe mena. "Dostali sme viacero podnetov a prípadom sa zaoberáme. Začíname vec prešetrovať," uviedol úrad pre portál Aktuálne.sk.

  Obavy verejnosti z identifikátorov vyvolali predovšetkým správy, ktoré sa rýchlo rozšírili prostredníctvom sociálnych sietí. Ich autori poukazovali na príliš osobné otázky na sčítacích formulároch, ako aj problém pridelených kódov. "Identifikátory sú totiž doručované na meno jednotlivým sčítavaným osobám. Bez ohľadu na to, či sú bezvýznamové, je evidentné, že sú priradené ku konkrétnej osobe, ktorá má byť sčítaná," citoval server jednu z takýchto správ.

  Podľa portálu však ďalší problém spájania údajov zo sčítania s konkrétnou osobu spočíva aj v tom, že na základe legislatívnej "diery" v zákone o sčítaní obyvateľstva, sa k týmto informáciám údajne môžu dostať aj bezpečnostné zložky. "Problém je v tom, že iné zákony umožňujú Slovenskej informačnej službe a aj Policajnému zboru požadovať od štátnych a iných orgánov poskytnutie informácií. Štátne, ale aj iné orgány sú povinné tejto žiadosti vyhovieť," vysvetľuje Aktuálne.sk.

  Štatistický úrad SR napriek tomu už dlhodobo tvrdí, že jediným zmyslom priradeného špeciálneho ochranného kódu je umožniť štatistikom určiť, či sa daný občan zúčastnil na sčítaní alebo nie. "Pri sčítaní nehrozí žiadne zneužitie údajov, ktoré majú obyvatelia SR povinnosť poskytnúť na účely sčítania. Štatistický úrad SR nevylučuje, že proti šíriteľom rôznych dezinformácií podnikne príslušné právne kroky v súlade so zákonom," uvádza na stránke o sčítaní.


  Zdroj: tasr
  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti