Prekladač / Translator
  • enfrplitdehurusk
    Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Aliancia Fair-play a Via Iuris vyzvali poslancov, aby nepodporili zmenu ústavy NEPREČÍTANÉ 

     
    Článok bol nastavený ako .
    28.03.2014Via Iuris (Spracoval: Bc. Lukáš Pitek )
    PencilPridaj
    Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
    PencilPošli PencilTlač

    "Aliancia Fair-play považuje novelu ústavy z dielne Pavla Pašku a Pavla Hrušovského za predstieranú snahu o riešenie problémov justície. Podľa nášho názoru novela existujúce problémy na súdoch nevyrieši, naopak, prinesie nové. Väčšina jej obsahu sa totiž venuje len posilneniu pozície vládnej väčšiny v rozhodujúcom samosprávnom orgáne (v Súdnej rade, pozn.)," uviedla aliancia.

    V stanovisku ďalej konštatuje, že novela odstraňuje občanmi voleného prezidenta spomedzi tých, ktorí posielajú svojich nominantov do Súdnej rady. "Cez posilnenie pozície parlamentu a vlády, naopak, umožňuje väčšinovému Smeru-SD ovládnuť polovicu tohto orgánu," napísala aliancia.

    V súčasnosti má Súdna rada SR 17 členov. Osem z nich volia sudcovia, po troch nominuje prezident, vláda a parlament. Podľa novely by rada mala mať len 16 členov s tým, že osem by volili sudcovia, štyroch by zvolil parlament a štyroch vláda. Tiež sa navrhuje, aby členom Súdnej rady mohol byť aj člen vlády. Aliancia Fair-play považuje za jediné pozitívne návrhy v novele oddelenie funkcií predsedu Súdnej rady a Najvyššieho súdu a zrušenie trestnoprávnej imunity sudcov.

    Podľa Via Iuris sa nesmie taká významná novela ústavy pripravovať narýchlo a bez možnosti verejnosti vyjadriť svoj názor v rámci legislatívneho procesu. "Je šokujúce, že hoci zamýšľané zmeny významným spôsobom zasiahnu do výkonu sudcovskej samosprávy, nemali sudcovia, ich samosprávne orgány a záujmové združenia, ale ani ďalšia odborná verejnosť, žiadnu možnosť vyjadriť sa k návrhu, diskutovať o ňom a predložiť svoje pripomienky," uviedla organizácia. Aj ona upozornila na zmenu v kreovaní Súdnej rady, ktorou sa podľa Via Iuris ignorujú odporúčania medzinárodných súdnych organizácií.

     

    Prinášame Vám znenie výzvy Via Iuris v plnom znení:

    Na prebiehajúcej schôdzi bude parlament voliť šiestich kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR, z ktorých potom prezident vyberie troch nových sudcov. VIA IURIS spolu s 11-timi mimovládnymi organizáciami vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby na post sudcu ústavného súdu vybrali uznávaných odborníkov na ústavné právo a ľudské práva. Mimovládne organizácie žiadajú poslankyne a poslancov NR SR, aby vybrali také osobnosti, ktorých pôsobenie a postoje sú zárukou, že sa vždy postavia za hodnoty demokratického a právneho štátu a budú obhajovať ľudské práva.

    Noví ústavní sudcovia budú vo funkcii 12 rokov – až do roku 2026. Pôsobiť začnú od začiatku júla 2014, kedy končí mandát trom súčasným sudcom ústavného súdu - Jánovi Auxtovi, Jurajovi Horváthovi a Jánovi Lubymu. Poslanci parlamentu budú kandidátov na sudcov voliť z trinástich uchádzačov.

    Ústavný súd má silné právomoci a výrazne ovplyvňuje chod krajiny. Je to kľúčová inštitúcia, ktorej úlohou je chrániť ľudské práva pred svojvôľou štátu. Eva Kováčechová, spolupracujúca advokátka VIA IURIS zdôrazňuje: „Práve Ústavný súd môže byť v konečnom dôsledku účinnou hrádzou proti zneužívaniu moci.“

    VIA IURIS preto vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby pristupovali k voľbe sudcov s maximálnou zodpovednosťou. Sudcovia ústavného súdu by mali byť uznávanými odborníkmi na ústavné právo a ľudské práva, ktorí majú praktické skúsenosti nielen so slovenským, ale aj s európskym a medzinárodným právom. Mali by byť váženými osobnosťami nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Je ilúziou, že do funkcie ústavného sudcu sa môže zakrátko „zaučiť“ aj osoba, ktorá sa ústavným právom doteraz nezaoberala. Sudcovia ústavného súdu pri rozhodovaní nemôžu len mechanicky uplatňovať text ústavy. Musia mať jasnú predstavu o hodnotách a princípoch, na ktorých stojí ústava a štát. Rozhodovanie Ústavného súdu často závisí od charakteru a osobnosti sudcov, ktorí ho tvoria.

    Ústavný sudca by mal mať čistý morálny profil a musí byť nezávislý od politických strán. Voľba kontroverzných alebo nedostatočne kvalifikovaných osôb za sudcov ústavného súdu vážne ohrozuje dôveru občanov Slovenska nielen v ústavný súd, ale aj v právny štát a ochranu ľudských práv v našej krajine.

    Peter Wilfling, spolupracujúci právnik VIA IURIS dodáva: „Noví sudcovia budú celé roky významne ovplyvňovať život na Slovensku a ich rozhodnutia môžu mať pre každého občana ďalekosiahle dôsledky.“

    Sudcovia ústavného súdu rozhodujú o sťažnostiach občanov, ak namietajú porušenie svojich ústavných práv. Môžu zrušiť zákony, ak sú v rozpore s ústavou, môžu zrušiť rozhodnutia iných súdov a štátnych orgánov, ak tieto rozhodnutia porušujú ľudské práva, môžu rozhodnúť o disciplinárnom potrestaní predsedu Najvyššieho súdu alebo generálneho prokurátora alebo môžu dokonca zbaviť funkcie aj prezidenta pre úmyselné porušenie ústavy. Sudcovia ústavného súdu podávajú výklad ustanovení ústavy, ak tieto nie sú úplne jasné. Okrem iných dôležitých vecí by mal Ústavný súd v budúcnosti rozhodnúť aj o tom, či budú platiť zákony, ktoré zavádzajú väčšiu transparentnosť a verejnú kontrolu do slovenskej justície.

    Poslanci NR SR vyberú šiestich kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR z týchto uchádzačov: Jana Baricová, Ján Bernát, Rudolf Čirč, Ján Drgonec, Miroslav Duriš, Peter Filip, Eva Fulcová, Vladimír Horváth, Peter Kresák, Ján Mazák, Robert Schronk, Ján Šikuta, Imrich Volkai. 


    Zdroj: sudcovia.sk, Via Iuris
    Komentáre
    Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
    Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
    Prihlásenie
    Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

    Online prenos

    Udalosti a podujatia

    • Žiadne udalosti