Prekladač / Translator
  • enfrplitdehurusk
    Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

VZNIKNE TROJKA? A AKÁ? NEPREČÍTANÉ MagOff 

     
    Článok bol nastavený ako .
    15.06.2020 Róbert Kotian
    PencilPridaj
    Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
    PencilPošli PencilTlač

    VZNIKNE TROJKA? A AKÁ?

     

    RÓBERT KOTIAN
    NOVINÁR, PUBLICISTA


     

    Tento text vznikol trochu na objednávku. Vlastne na dve. Prvý raz, keď sme s riaditeľom RTVS Jaroslavom Rezníkom doriešili komplikácie okolo diskusie o vzniku samostatného Slovenska, len tak mimochodom prehodil, že pravidelne píšem o športe a možno by som mu mohol poslať pár poznámok, aká je moja predstava o televíznom športovom programe. Poslal som.
    Doteraz nemám spätnú reakciu.
    Druhý raz, keď som tento príbeh spomenul Peťovi Sepešimu a on prejavil záujem o ten text. Tu je jemne prepracovaný, nie však konečný.

    Podstata športového vysielania by mala samozrejme spočívať v absolútnej miere na priamych prenosoch či záznamoch športových podujatí na Slovensku a v zahraničí – tomuto sa však nebudem venovať, táto stránka športového vysielania nie je v mojom hľadáčiku.

    Súčasťou vysielania by však mala byť aj športová publicistika, ktorá v RTVS de facto nejestvuje – čím sa vlastne RTVS spreneveruje svojmu verejnoprávnemu charakteru. Vzhľadom na to, čo znamená šport v živote spoločnosti, je vlastne zarážajúce, že týmto rozmerom publicistiky je RTVS vlastne nepoznačená.

    Mimoriadne viditeľné to bolo po nevydarených MS v ľadovom hokeji v roku 2017, kedy nemala RTVS ani jeden diskusný formát o situácii v ľadovom hokeji a športoví fanúšikovia museli pozerať diskusie hokejových osobností v súkromných médiách – RTVS vtedy jednoducho zlyhala. Objektívnym dôvodom bola neexistencia športovej publicistiky, čo sa však mimoriadne mohlo nahradiť mimoriadnym programom. Že to RTVS nechala na iných, svedčí o nepochopení jej úlohy v športovom vysielaní.

    Rovnako RTVS zlyháva priebežne, keď sa vôbec nevenuje témam, ktoré prioritne determinujú šport a športovanie na Slovensku – mám na mysli napríklad zákon o športe, financovanie športu, výstavbu športovej infraštruktúry, situáciu športu v regiónoch, konflikty v športových zväzoch, športovú legislatívu, násilie na štadiónoch, zdravý životný štýl a podobne…

    RTVS plánuje zaviesť tretí kanál – aspoň podľa projektu, ktorým uspel riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník, (by) sa tak malo stať do MS v ľadovom hokeji v Bratislave, prípadne do OH v Japonsku.

    Zdá sa ako zjavné, že akýmisi prvými lastovičkami sú športové témy v dennom spravodajstve – niekoľkominútové šoty sú však len náznakmi toho, aby by plnokrvná Trojka mala vyzerať.

    V ďalšom texte konečne navrhujem jednotlivé formáty a témy, akým by sa Trojka mohla venovať.

    1. Diskusná relácia – jedna týždenne – dvaja-traja hostia s jedným moderátorom na aktuálnu či dôležitú tému – napríklad zákon o športe, športové poukazy, Národný futbalový štadión, čo bude po Kuzminovej, financovanie športu, ako sa vrátiť na bývalé hokejové pozície, čo sa deje v zjazdovom lyžovaní...
      Naštartovanie bude asi pomalšie, športová obec, tréneri, funkcionári, hráči, ani novinári nie sú zvyknutí verejne diskutovať na nepríjemné témy, že preto by som navrhoval spočiatku menej kontroverzné témy a postupne gradoval – ambíciou je vytvoriť takú atmosféru v športovej obci, že bude skoro nemožné odmietnuť prísť a diskutovať (využiť aj možnosť prázdneho kresla napríklad)...
    2. Reportáže a analýzy – jedna týždenne – športový redaktor sa hlbšie, analytickejšie venuje nejakému parciálnemu problému slovenského športu. V reportáži využíva rozhovory s odborníkom alebo zainteresovaným človekom zo športovej oblasti – a podrobnejšie analyzuje napríklad situáciu s doteraz nezavedenými športovými poukazmi, s problémami financovania športu z úrovne miest či obcí, s dopingom, výstavbou športovísk na národnej či miestnej úrovni, so školským športom, telesnou výchovou, Fondom na podporu športu... V takejto reportáži dostanú priestor všetky zainteresované strany, novinár poukáže, ako sa problém rieši v iných krajinách, čím sa možno inšpirovať...
    3. Legendy a medzníky – jedna týždenne – relácia s historizujúcim charakterom, predstavenie významnej športovej osobnosti alebo udalosti – napríklad olympijskí víťazi, majstri sveta, ME vo futbale v roku 1976, MS v hokeji v roku 2002 – so zameraním na podmienky a príčiny úspechu slovenských športovcov, s vyjadreniami legiend, trénerov – niekedy netreba vynachádzať koleso.
    4. Športové zväzy – jedna týždenne – išlo by o postupné predstavenie jednotlivých športov a športových zväzov – atletikou počnúc a zápasením napríklad končiac. Táto relácia by mala mať marketingovo-problémový charakter, pôjde v nej o charakteristiku športu, doterajšie úspechy, ale aj súčasné problémy. Táto relácia by sa dala využiť aj na potenciálnu reklamu či inzerciu, získanie sekundárnych zdrojov na financovanie Trojky...
    5. Šport v regiónoch – ad hoc – táto oblasť je nesmierne zanedbávaná, o problémoch športov v regiónoch sa veľa nehovorí, hoci bez regionálnej podpory z úrovne miest, obcí a VÚC by šport už dávno zanikol. Tu je miesto na rozhovory a reportáže so športovými funkcionármi a predstaviteľmi samospráv – na poukázanie problémov, na finančné zdroje, na stav športovísk... Samozrejme, netreba sa brániť ani potenciálnemu využitiu na príjmy RTVS...
    6. Majitelia klubov, sponzori, rodičia – ad hoc – bez majiteľov klubov, sponzorov a rodičov by slovenský šport nejestvoval – je to síce citlivá záležitosť, ale bystrý športový redaktor a dramaturg by dokázali aj tieto hrozby minimalizovať – prečo sa darilo košickému basketbalu, žilinskému futbalu, príbeh Zuzulovcov a Vlhovcov, oligarchovia a slovenský šport...
    7. Športová poradňa – jedna-dve týždenne – v spolupráci s právnikmi z Učenej právnickej spoločnosti by relácia prinášala praktické odpovede na konkrétne problémy športovcov, funkcionárov, rodičov... Na základe reálnych problémov z praxe a listov divákov – uzatváranie zmlúv, daňové priznania, zranenia aj protihráčov, poistné, športové súdy, vymáhanie podlžností, vzdelávanie, náhrady škôd, disciplinárne konania – by odborníci analyzovali spomínané problémy a ponúkali právne a ekonomické poradenstvo športovej obci. Toto je vlastne pole neorané, ale nesmierne potrebné.
    8. Šport a zdravie – ad hoc – rozhovory a reportáže s lekármi, psychológmi, trénermi... o zdravom životnom štýle, nebezpečenstve dopingu, o profesionálnom, amatérskom a rekreačnom športe.
      Samozrejme, toto je len náčrt toho, aby by mohla v Trojke vyzerať športová publicistika – pred jej spustením by bolo vhodné diskutovať so športovými zväzmi, klubmi, funkcionármi, SOŠV, štátnym tajomníkom pre šport, UčPS, médiami, športovými novinármi... a nechať sa inšpirovať každým rozumným návrhom. 

     

    Komentáre
    Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
    Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
    Prihlásenie
    Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

    Online prenos

    Udalosti a podujatia

    • Žiadne udalosti