Prekladač / Translator
  • enfrplitdehurusk
    Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Podpora výskumu v EÚ má mať etické limity NEPREČÍTANÉ 

     
    Článok bol nastavený ako .
    02.04.2012EurActiv.sk
    PencilPridaj
    Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
    PencilPošli PencilTlač

    Skupina europoslancov v tejto súvislosti prízvukuje, že prosperita a pokrok v medicíne sa má zabezpečiť medicínskym výskumom, ktorý v sebe nenesie etický problém.

    V Európskom parlamente sa zdvihla vlna odporu voči možnosti, že podporné prostriedky EÚ budú využité na výskum embryonálnych kmeňových buniek, pri ktorom dochádza k zničeniu ľudských embryí.

    Tému posunulo ďalej októbrové rozhodnutie Európskeho súdneho dvora (Brüstle verzus Greenpeace), ktorý rozhodol, že nie možné patentovať vynálezy, ktoré pochádzajú z pokusov na ľudských embryonálnych bunkách. Miroslav Mikolášik tvrdí, že keďže nedávne rozhodnutie súdneho dvora zakazuje udeľovať patenty produktom s použitím ľudských embryonálnych buniek, špičkový výskum a jeho podpora z finančných prostriedkov EU musí byt orientovania na alternatívy, ktoré prinášajú lepšie výsledky v praxi i etickú zrozumiteľnosť. „Tlieskam tejto právnej interpretácii, keďže hovorí, že z úcty k ľudskej dôstojnosti nie je možné ustúpiť“, dodáva.

    Výskum by sa mal podľa europoslancov sústrediť na úspešné alternatívy, dospelé kmeňové bunky alebo bunky z pupočníkovej krvi, ktoré nepredstavujú, žiadny etický problém. V súčasnosti podľa Petra Lieseho dnes prebieha 70 takýchto klinických skúšok na rôzne ochorenia. Obaja poslanci tvrdia, že výskum embryonálnych buniek aj tak nepriniesol výsledky, aké sa od neho očakávali.

    Na konferencii v Európskom parlamente vystúpil aj popredný britský vedec, ktorý sa venuje výskumu dospelých kmeňových buniek Colin McGuckin. Pred niekoľkými vymenil spolu s celým svojim tímom vedecké prostredie vo Veľkej Británii za Francúzsko ktoré podľa neho umelo neprioritizuje výskum embryonálnych buniek a vytvorilo mu lepšie prostredie pre jeho výskum. V máji organizuje europoslance Mikolášik v Bratislave medzinárodnú vedeckú konferenciu o budúcnosti regeneratívnej medicíny.

    Čítajte viac na EurActiv.sk


    Zdroj: EurActiv.sk
    Komentáre
    Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
    Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
    Prihlásenie
    Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

    Online prenos

    Udalosti a podujatia

    • Žiadne udalosti