Prekladač / Translator
  • enfrplitdehurusk
    Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Absolventi úspešní vo svojom odbore, Marcel Lopuchovský NEPREČÍTANÉ 

     
    Článok bol nastavený ako .
    02.05.2016Spracoval: Ing. Simoneta Sepešiová
    PencilPridaj
    Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
    PencilPošli PencilTlač

    Rozhovor s Marcelom Lopuchovským, absolventom Fakulty telesnej výchovy a športu UK Bratislava, na tému"Absolventi úspešní vo svojom odbore", ktorý v súčasnosti pôsobí ako tréner v Národnom športovom centre (NŠC).


    "Vedomosti a zručnosti získané počas štúdia na FTVŠ UK sú základy mojej súčasnej trénerskej práce" 

    1.    Čomu sa v súčasnosti venuješ a na akej úrovni, prípadne aké sú najvýznamnejšie výsledky v tvojej doterajšej činnosti v súvislosti s povolaním?

    Po ukončení mojej aktívnej profesionálnej kariéry (tento rok je to deväť rokov čo som skončil s behaním) som plynule prešiel z pretekárskej činnosti k trénovaniu. Počas mojej aktívnej kariéry som sa zúčastnil letnej olympiády v Sydney a po 10 rokoch som sa zúčastnil zimnej olympiády vo Vancouvery. Medzi moje najvýznamnejšie výsledky patria finálové umiestnenia v juniorských MS a ME do 23 rokov. Ako pretekár a momentálne ako tréner som zamestnancom Národného športového centra.

    2.    Prečo si sa rozhodol študovať na FTVŠ UK, v ktorom roku, akému športu si sa venoval na strednej škole a na akej úrovni?

    Po skončení strednej školy (Stredná veterinárna škola v Košiciach) som sa rozhodoval medzi pokračovaním štúdia buď na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre alebo na Fakulte telesnej výchovy a športu UK v Bratislave. Pri rozhodovaní zavážilo najmä to, že pochádzam zo športovej rodiny a vždy som sa chcel venovať trénerskej činnosti. Vyhrala preto FTVŠ UK v Bratislave. Tam som začal trénovať pod vedením trénera Eugena Lacza, ktorý mi ponúkol vyhovujúce podmienky na môj ďalší rozvoj v atletike. Vážnejšie som sa začal zaoberať atletikou od 16 rokov, dovtedy som sa zúčastňoval skôr všetkých školských športových krúžkov na škole (basketbal, nohejbal, volejbal, v zime bežecké lyžovanie). Na fakulte som začal študovať v roku 1996. Tak ako na základnej škole, tak aj na strednej škole som mal šťastie na kvalitných telocvikárov, ktorí mi dali dobré základy. Preto som nemal žiadne problémy zo zručnosťami a návykmi počas štúdia na fakulte.

    3.    Stručne zhodnoť priebeh štúdia, opíš prínos tohto štúdia, a či si sa venoval počas štúdia tej činnosti, ktorej sa venuješ v súčasnosti.

    Mal som šťastie, že sa otvorilo diaľkové štúdium aj keď nebolo ľahké, lebo školu sme mali jeden týždeň v mesiaci od rána do večera. Tento týždeň bol vždy veľmi náročný kvôli zladeniu školy s tréningom, ale zvládol som to. Môžem povedať, že už v tomto období som bol profesionálnym atlétom zamestnaným v terajšom Národnom športovom centre.

    4.    „Čo ti dala škola?“ - či ťa štúdium dostatočne pripravilo na povolanie ...

    Ťažko povedať či ma škola pripravila na povolanie. Jedno je isté, dala mi dostatok informácií a vedomostí, s ktorými pracujem a rozširujem si ich doteraz. Skôr by som vyzdvihol učiteľov, ktorí mi dali dobré základy a s ktorými pracujem dodnes. Po skončení školy som nezostal spať na vavrínoch. Keď bola šanca, zúčastňoval som sa rôznych seminárov, ktoré mi ukázali, či trénujem správnym smerom. Vždy ma veľmi poteší a je pre mňa aj veľkou inšpiráciou, že sa môžem osobne zúčastňovať zahraničných kempov ako napr. v Južnej Afrike v Potchefstroome, či v USA vo Flagstaffe, kde môžem vidieť ako trénujú olympijskí víťazi, majstri sveta a konfrontovať sa s ich osobnými trénermi.

    5.    S ktorými športovcami zvučných mien si pracoval alebo pracuješ a aké úspechy pod tvojím vedením dosiahli?

    Medzi mojimi prvými zverencami bol atlét Jozef Pelikán, ktorý hneď prvú sezónu zažiaril na 29. halových majstrovstvách Európy v Birminghene, kde mu chýbalo 35 stotín sekundy na postup do finále a skončil na peknom 10. mieste. V doterajšej trénerskej kariére som trénoval veľa reprezentantov a medailistov majstrovstiev Slovenska v atletike, napr. Jozefa Repčíka a Ivetu Putalovú, ktorí sa minulý rok nominovali na tohtoročné OH 2016. Medzi najväčšie úspechy, ktoré pod mojím vedením dosiahli boli: Jozef Repčík v roku 2013 vybojoval na Svetovej univerziáde v Ruskej Kazani striebornú medailu a podarilo sa mu dvakrát umiestniť vo finále na ME, Iveta Putalová zažiarila minulý rok už v hale, keď nečakane bojovala o medailu na halových ME v Prahe, kde skončila na 4. mieste a v letnej sezóne vyhrala európske hry v Baku. Ďalší reprezentanti ktorých som doteraz trénoval sú Alexandra Štuková, Tomáš Timoranský a Marco Adrien Drozda.

    Okrem atlétov pomáham v kondičnej príprave aj niektorým športovcom z iných športov, ako napr. futbalistom Dávidovi Hudákovi a Filipovi Oršulovi, či boxeristovi Erikovi Tlkancovi.

    6.    Stručne zhodnoť podmienky na vykonávanie svojho povolania na Slovensku, resp. ich porovnanie so zahraničím.

    Je úspech, keď slovenskí atléti, ktorí trénujú v podmienkach aké máme, uspejú (finálové umiestnenie) na medzinárodných pretekoch. Musíme si povedať, že je málo hlavných miest v EÚ, ktoré nemajú oficiálny atletický štadión, tak ako Bratislava. A je veľmi smutné a zarážajúce, že ešte dlhé obdobie budeme musieť trénovať v zahraničí z dôvodu nedostačujúcich podmienok na trénovanie, aby sme mohli konkurovať na medzinárodných pretekoch.

    7.    Čo odporúčaš pre budúcich študentov, čo by mali urobiť, resp. čomu by sa mali venovať a „ako intenzívne“, aby dosiahli podobný úspech ako ty.

    Keď sa už študenti rozhodli študovať trénerstvo, musia si uvedomiť, že je to krásne zamestnanie, ktoré si vyžaduje sebaobetovanie ako pretekárom, tak aj trénerom, ale na druhej strane pri úspechu prináša zadosťučinenie a energiu do ďalšej práce. Trénerská práca je odlišná od iných tým, že kto sa na ňu podujme, musí alebo mal by stále na sebe pracovať, nielen po stránke fyzickej, ale aj po stránke intelektuálnej.

    Rozhovor spracovali: 
    doc. Mgr. Marián Vanderka, PhD. (Dekan Fakulty telesnej výchovy a športu UK Bratislava) a
    Mgr. František Seman, PhD. (Študijný prodekan)   
    Komentáre
    Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
    Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
    Prihlásenie
    Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

    Online prenos

    Udalosti a podujatia

    • Žiadne udalosti