Prekladač / Translator
  • enfrplitdehurusk
    Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
     Vitajte. Dnes je 19. apríl 2024. Meniny má Jela (zajtra: Marcel)
      Všetky aktuality

Rýchle aktuality

PROGRAM konferencie Šport a právo 2022

14.09.2022 UčPS tím

runnerKonferencia ŠPORT A PRÁVO 2022

13. - 14.10.2022
 hotel AquaCity v Poprade

PROGRAM konferencie Šport a právo 2022

Záznam z konferencie Šport a médiá 2022

09.06.2022Andrea Čurná
SaM_2022_2Vážení priatelia športu,

dňa 31. mája 2022 sa v priestoroch Fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy v Bratislave uskutočnil III. ročník konferencia "Šport a médiá 2022", organizovaná ako nekomerčné odborné podujatie, na príprave ktorej sa podieľali členovia a priatelia občianskeho združenia Učená právnická spoločnosť s podporou Slovenského futbalového zväzu ako hlavným partnerom podujatia, ako aj ďalšími partnermi, priateľmi a spolupracovníkmi UčPS.

Záznam z konferencie Šport a médiá 2022 - 1. časťhttps://youtu.be/N2vNZ4xDvVo

Záznam z konferencie Šport a právo 2022 - 2. časťhttps://youtu.be/_J64A4SfBTM

Očkovanie v kontexte ochrany zdravia nielen v boji s pandémiou COVID-19

obalka_2V týchto dňoch vychádza prvá komplexná knižná publikácia Očkovanie v kontexte ochrany zdravia nielen v boji s pandémiou COVID-19, určená pre laickú i odbornú verejnosť. Venuje sa zložitej téme očkovania a pomáha sa v nej orientovať z medicínskeho, etického aj právneho hľadiska.

Súťaž o vstupenky

09.05.2022Eva Kolarovská

SaM_2022_2Súťaž o lístky na športovo-mediálnu konferenciu Šport a médiá 2022.

Link na súťaž: https://www.instagram.com/p/CdQje2Sqxh4/?utm_source=ig_web_copy_link

PROGRAM konferencie Šport a médiá 2022

12.04.2022Martin Čánik

SaM_2022_2Program III. ročníka pripravovanej konferencie "Šport a médiá 2022", ktorá sa uskutoční dňa 31. mája 2022 (utorok) v priestoroch Paneurópskej vysokej školy (Fakulta masmédií, Tematínska 10, 851 05 Bratislava).

Po veľmi dobrej skúsenosti z predchádzajúcich ročníkov konferencií budú v rámci programu dominovať opäť moderované diskusné stoly.

Moderátormi konferencie budú: Martin Čánik, Juraj Čurný a Jaroslav Šišolák

Konferencia "Šport a médiá 2022"

12.04.2022 UčPS tím

SaM_2022_2Vážení priatelia a fanúšikovia športu,

dňa 31. mája 2022 (utorok) sa v priestoroch Paneurópskej vysokej školy (Fakulta masmédií, Tematínska 10, 851 05 Bratislava) uskutoční III. ročník konferencie "ŠPORT a MÉDIÁ 2022", organizovanej ako nekomerčné odborné podujatie, na príprave ktorej sa podieľa Učená právnická spoločnosť, o. z. s podporou Slovenského futbalového zväzu ako hlavným partnerom podujatia, ako aj ďalšími partnermi, priateľmi a spolupracovníkmi UčPS.

ZÁŠTITU nad konferenciou "Šport a médiá 2022" prijala:

  • pani prof. PhDr. Iveta Radičová, PhD., dekanka Fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy v Bratislave

Pozvánka na XIII. ročník medzinárodného šachového turnaja „ADVOKÁT CHESS OPEN BRATISLAVA 2022“

24.03.2022 UčPS tím

ACHO
Slovenská advokátska komora usporiada
pri príležitosti 32. výročia prijatia zákona č. 132/1990 Zb. o advokácii
XIII. ročník medzinárodného šachového turnaja
„ADVOKÁT CHESS OPEN BRATISLAVA 2022“
Ad honorem IM JUDr. Júliusa Kozmu

KDE: Slovenská advokátska komora, budova UNIQA, IV. poschodie, Kolárska 6, Bratislava
KEDY: 22. – 23. apríla 2022

Naposledy pridaný obsah

Judikát Jtk 19/2012 - Rozdelenie právomocí medzi sudcu pre prípravné konanie a samosudcu

Podstatou, účelom a hlavným cieľom tzv. superrýchleho konania podľa § 204 Tr. por. a postupu podľa § 348 Tr. por., v ktorom právomoc konať a rozhodovať patrí sudcovi pre prípravné konanie, je urýchlené vybavenie veci. Ak tento účel nemožno dosiahnuť v lehote podľa § 87 ods. 2 Tr. por., právomoc konať a rozhodovať prechádza na samosudcu. Preto po podaní obžaloby podľa § 204 ods. 1 Tr. por. môže sudca pre prípravné konanie rozhodnúť v zmysle § 348 ods. 1 písm. c) Tr. por. len o návrhu na vzatie obvineného do väzby. V ďalšom konaní už nemôže ako sudca pre prípravné konanie rozhodovať o väzbe, pretože takáto jurisdikcia patrí samosudcovi určenému rozvrhom práce.

Čítajte viac...

Niekoľko ďalších poznámok k výkladu pojmu svedok a k tomu, či páchateľ môže byť svedkom vo svojej vlastnej trestnej veci

Reakcia JUDr. Petra Šamka na predchádzajúci komentár JUDr. Matúša Harkabusa ku komentáru JUDr. Petra Šamka.

Korektná odborná dišputa - cesta hlbšieho poznania rozvíjanej odbornej témy, diel číslo 4.  

Čítajte viac...

ZODPOVEDNOSŤ ZA PROTIPRÁVNE KONANIE DIVÁKOV NA ŠPORTOVOM PODUJATÍMagOff 

Príspevok sa zaoberá problémom, ktorý je bohužiaľ stále veľmi aktuálny, a ktorý sa týka potierania násilia či iného protiprávneho konania páchaného divákmi na športových podujatiach. Budeme hodnotiť najmä opatrenia, ktoré by mali pôsobiť preventívne v smere znižovania pravdepodobnosti vzniku násilia medzi divákmi, a ktoré spočívajú vo vyvodzovaní zodpovednosti iných osôb za protiprávne konanie divákov na športových podujatiach, alebo v eliminovaní prístupu problémových osôb na športové podujatia. Tieto opatrenia sa budeme snažiť preskúmať i z hľadiska ich súladu s kogentnými normami právneho poriadku, resp. ich súladu s objektívnym právom ako takým.

Čítajte viac...

„WAIVER“ ALEBO K MOŽNOSTIAM VYLÚČENIA ZODPOVEDNOSTI ZA ÚRAZ PRI VÝKONE ŠPORTOVEJ ČINNOSTIMagOff 

Príspevok venuje pozornosť možnostiam zmluvného obmedzenia alebo vylúčenia zodpovednosti za škodu spôsobenú športovým úrazom, a tiež sa venuje príbuzným otázkam informovaného súhlasu. Dospieva k poznatku, že zodpovednosť za škodu na zdraví zásadne nemožno preventívne pred vznikom škody vylúčiť. Rovnako nie je z pochopiteľných príčin možné zmluvne vylúčiť trestnoprávnu zodpovednosť. Aj trestné právo však rešpektuje, že niektoré fyzické kontakty, ktoré by mohli napĺňať znaky skutkových podstát trestných činov, napĺňajú spoločenský záujem na športovaní, ktorý je vyjadrený aj v čl. 165 ZFEÚ. Športové pravidlá, hoci samotné sú zmluvného základu, tak upravujú limity trestnoprávnej zodpovednosti tým, že pomáhajú vymedziť hranice „výkonu práv a povinností“ ako okolnosti vylučujúcej protiprávnosť konania. Rovnaký princíp pritom platí aj v súkromnoprávnych zodpovednostných vzťahoch – fyzický kontakt v športe (pri dodržaní rešpektovaných a právom nereprobovaných športových pravidiel) nenapĺňa znak porušenia právnej povinnosti ako základnú podmienku vzniku súkromnoprávnej zodpovednosti za škodu (na zdraví). Zásadne však platí, že ani v civilnom ani v trestnom práve nie je možné paušálne vylúčenie právnej zodpovednosti iba s poukazom na výkon športovej činnosti ako akejsi „športovej imunity“ – súdnemu preskúmaniu totiž podliehajú aj samotné športové pravidlá (totiž či nie sú protiprávne).

Čítajte viac...

ODBORNÁ VEREJNÁ DISKUSIA / INFORMAČNÝ SYSTÉM O BEZPEČNOSTI NA ŠPORTOVÝCH PODUJATIACH, ZÁKLADNÝ NÁSTROJ PREVENCIE DIVÁCKEHO NÁSILIA, ALEBO PRÍSPEVOK SFZ K DOSIAHNUTIU SPOLOČNÉHO CIEĽAMagOff 

Divácke násilie vníma slovenská spoločnosť už dlhšie obdobie ako reálny problém a to nielen z televíznych obrazoviek, tlačených alebo elektronických médií, ale najmä prostredníctvom konkrétnych negatívnych zážitkov fanúšikov, hráčov, funkcionárov, policajtov, usporiadateľov, či okolo idúcich občanov, mladých ľudí, žien, detí počas rizikových športových podujatí.
Zdarné riešenie problematiky diváckeho násilia si vyžaduje synergiu, spoločný pohľad na problematiku, dobrú vzájomnú komunikáciu a spoločný postup všetkých zainteresovaných subjektov (v tom istom priestore a čase).

Čítajte viac...

STANOVY SFZ – NOVÁ SPOLOČENSKÁ ZMLUVA FUTBALOVÉHO HNUTIA MagOff 

Slovenský futbalový zväz na svojej konferencii 28.9.2012 schválil novú spoločenskú zmluvu slovenského futbalového hnutia, ktorá prináša do jeho každodenného života nové prvky. Príspevok prináša okrem zhrnutia toho najdôležitejšieho z procesu prípravy a schvaľovania nových stanov SFZ aj komplexný pohľad na obsah nových stanov a inštitúty, ktoré prinášajú. Autor príspevku si zvolil formu otázok a odpovedí, ktorá sa z hľadiska prehľadnosti a orientácie v príspevku pre čitateľa javí ako najvhodnejšia.

Čítajte viac...

ZÁVERY Z KONFERENCIE ŠPORT A PRÁVO (POPRAD, 12. – 13.9.2012)MagOff 

Predkladaný príspevok prináša zhrnutie myšlienok, otázok, záverov i návrhov konkrétnych riešení z historicky prvej konferencie venovanej téme "Šport a právo", ktorá sa konala v Poprade v dňoch 12. – 13. septembra 2012. Príspevok prináša taktiež úvahy o minulosti a budúcnosti konferencie spoločným, vzájomne sa doplňujúcim pohľadom hlavného garanta celého podujatia (Peter Sepeši), aktívneho prednášajúceho (Ladislav Križan) a účastníka konferencie (Jaroslav Čollák).

Čítajte viac...

K jednej iniciatíve na internetovej stránke Učenej právnickej spoločnosti

Príspevok predstavuje kritický pohľad na preklad textu Poučenia svedka - poškodeného do ruského jazyka umiestneného na webovej stránke Učenej právnickej spoločnosti v rámci pokusu o praktickú realizáciu návrhu postupne vytvoriť a zverejniť v elektronickej podobe databázu prekladov rozličných právnych predpisov, poučení, žiadostí a pod. Preklady by podla zámeru navrhovateľa mali slúžiť pre potreby štátnych/verejných orgánov a inštitúcií, ale aj iných subjektov, čím by sa predišlo mnohonásobnému zadávaniu na preklad úplne identických textov a dosiahla by sa významná úspora finančných prostriedkov z verejných zdrojov, zrýchlenie prekladov (zmenšením rozsahu), zjednodušenie a uľahčenie vybavovania žiadostí o právnu pomoc. Prínosom však takáto databáza môže byt iba vtedy, ak zdieľané preklady budú kvalitné.

Čítajte viac...

Ešte raz k výpovedi páchateľa ako svedka, ničeniu dôkazov a zákazu donucovania k sebaobvineniu

16.12.2012JUDr. Matúš Harkabus (Spracoval: Ing. Simoneta Sepešiová )    |    Úvodná stránka

V čísle 2/2012 časopisu Magister Officiorum bol uverejnený môj príspevok s názvom „Likvidácia dôkazov zo strany páchateľov trestnej činnosti a princíp nemo tenetur se ipsum accusare“. V tomto príspevku som v podstate argumentoval v prospech trestného stíhania páchateľa pre trestný čin krivej výpovede, ak likviduje dôkazy svedčiace o jeho trestnej činnosti a následne podá vymyslené trestné oznámenie a vypovedá v procesnom postavení svedka - poškodeného k vymyslenému trestnému činu, ktorým mali byť tieto dôkazy zničené/odstránené. Typicky ide o prípad páchateľa, ktorý skráti daň a následne v úmysle zakryť stopy už spáchanej trestnej činnosti finguje krádež účtovných dokladov.

Na stránke www.pravnelisty.sk bola uverejnená reakcia JUDr. Petra Šamka na môj príspevok. Autor v reakcii moje závery označil za nelogické, účelové, nesprávne, neakceptovateľné, atď. Zároveň na tejto stránke bolo uverejnené aj anonymizované rozhodnutie OS Pezinok k tejto problematike, z ktorého vyplývajú obdobné závery.

K týmto reakciám na môj pôvodný príspevok považujem za potrebné sa vyjadriť. Po uverejnení reakcií na môj príspevok som sa snažil o hlbšie naštudovanie problematiky najmä na základe zahraničných prameňov. Myslím si totižto, že právna argumentácia ohľadne uplatňovania princípu nemo tenetur v česko-slovenskom právnom prostredí je len málo rozvinutá a príliš zbytočne posunutá do roviny nadmernej ochrany páchateľov trestnej činnosti, čo iste vyplýva aj zo špecifík a nedostatkov nášho trestného procesu.

Čítajte viac...
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

Online prenos

Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti