Prekladač / Translator
  • enfrplitdehurusk
    Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator

LISABONSKÁ ZMLUVA

CHARTA ZÁKLADNÝCH PRÁV EURÓPSKEJ ÚNIE

Nasleduje blogový výpis/zoznam stránok portálu UčPS, ktorých obsah súvisí s kategóriou: "Lisabonská zmluva"
 predošlá|12|

Sudkyňa Ivana Janů z Ústavného súdu ČR nesúhlasí s neprejednaním žaloby proti V. Klausovi

ANI2b34f3_Vaclav_KlausJUDr. Janů, sudkyňa českého Ústavného súdu, ako jediná z 12 sudcov vyjadrila silný nesúhlas s postupom Ústavného súdu, ktorý sa rozhodol zastaviť žalobu z velezrady proti bývalému prezidentovi Českej republiky – Václavovi Klausovi.
Čítajte viac...

„Štát - partokracia - súd": traja hráči, jeden víťaz?

Čo nám vyplýva zo vzájomného vzťahu parlamentnej demokracie, partokracie ako modernej skutočnosti pre význam, postavenie a úlohy súdnej moci? Na nastolenú otázku sa snaží autor odpovedať širšími súvislosťami a úvahami o podstate súdnej moci, jej historickom vývoji, a v neposlednom rade o možnosti monopolizácie vplyvu v nej predstaviteľmi moci výkonnej. Zaoberá sa taktiež posunom úloh súdnej moci s prihliadnutím na jej historický vývoj.
Čítajte viac...

EURÓPSKA ÚNIA A JEJ POLITIKY V OBLASTI ŠPORTUMagOff 

Vlastné počiatky európskeho záujmu o šport sú spojené s právne nezáväznými dokumentmi: Adoninovou správou komisie pre Európu občanov z roku 1985, ktorá prvá upozornila na význam športu v EÚ, a ďalšími dvoma správami – Larivovou (1994) a Packovej (1997). Z nich prvá trvala prísne na dodržiavaní práva aj v oblasti športu. Druhá správa už bola formulovaná inak, a dokonca volala po uznaní špecifického charakteru športu a autonómie športového hnutia.

V zmluve z Amsterdamu (1997) sa pritom šport už dostal do príloh, resp. nezáväzných záverečných protokolov: Deklarácia č. 29 výslovne uznala sociálnu hodnotu športu. V roku 1997 (13. júna) zároveň Európsky parlament prijal rezolúciu o úlohe EÚ v oblasti športu.

Čítajte viac...

Charta základných práv Európskej únie - proces prijatia a jej charakteristika

Charta základných práv  Európskej únie  je v histórii ochrany práv a slobôd vôbec prvým dokumentom, ktorý deklaruje celý komplex práv a slobôd občanov Európskej únie a zároveň stavia do centra pozornosti jednotlivca a ochranu jeho práv.  

Jej základným cieľom je snaha členských štátov zdieľať spoločnú mierovú budúcnosť založenú na spoločných princípoch a hodnotách a zároveň deklarácia princípov demokracie a zákonnosti. 

Materiál približuje zložitý proces prijatia Charty základných práv a slobôd a poukazuje na jej nesmierny význam v procese ochrany práv a slobôd občanov Európskej únie.

Čítajte viac...

Charta základných práv Európskej únie

Prinášame Vám text Charty základných práv EÚ publikovaný 30.03.2010 v Úradnom vestníku Európskej únie pod číslom C 83 redakčne spracovaný na stránke UčPS.

Čítajte viac...

LISABONSKÁ ZMLUVA - Vyhlásenia

Text vyhlásení členských štátov Európskej únie pripojených k Záverečnému aktu medzivládnej konferencie, ktorá prijala Lisabonskú zmluvu podpísanú 13.12.2007.

Čítajte viac...

Judikatúra Súdneho dvora EÚ k používaniu jazyka, prekladu a tlmočeniu

Na tejto stránke sú uvedené výroky rozhodnutí Súdneho dvora EÚ k téme používania jazykov, prekladu a tlmočenia, ako aj internetové prepojenia na texty jednotlivých rozhodnutí a relevantné právne predpisy.
Čítajte viac...
 predošlá|12|
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

Online prenos

Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti