Prekladač / Translator
  • enfrplitdehurusk
    Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

ESĽP: Rozsudok v prípade Vrabec a ďalší proti Slovenskej republike

resized__235x150_espl

​Európsky súd pre ľudské práva (ďalej len „Súd“) vyhlásil 26. marca 2013 rozsudok vo veci sťažnosti č. 31312/08 Vrabec a ďalší proti Slovenskej republike. Sťažovateľmi boli piati slovenskí občania, neúspešne žiadali o reštitúciu pôdy podľa zákona č. 503/2003 Z.z.

Čítajte viac...

Rozsudok ESĽP v prípade Harabin v. Slovenská republika

27.11.2012Spracoval: Dagmara Kubíčková   |  ESĽP Rýchla aktualita
resized__235x150_espl

Minister spravodlivosti Tomáš Borec vyjadruje poľutovanie nad tým, že Slovenská republika prehrala v spore pred Európskym súdom pre ľudské práva v prípade Harabin v. Slovenská republika.

Rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva (ďalej len "ESĽP") však plne rešpektuje a v rámci výkonu predmetného rozsudku bude vyžadovať, aby závery ESĽP ústavný súd zohľadnil pri svojej ďalšej rozhodovacej činnosti.

Čítajte viac...

Úvaha na tému: súdna moc - historické aspekty jej vývoja, formy, premeny

Historické aspekty formovania súdnej moci na pozadí spoločenských, kulturálnych, náboženských a sociálno - ekonomických zmien môžu nadobúdať významnú úlohu v snahe o pochopenie aktuálnosti dnešných modifikovaných úloh, cieľov a poslaní súdnej moci. 
Čítajte viac...

„Štát - partokracia - súd": traja hráči, jeden víťaz?

Čo nám vyplýva zo vzájomného vzťahu parlamentnej demokracie, partokracie ako modernej skutočnosti pre význam, postavenie a úlohy súdnej moci? Na nastolenú otázku sa snaží autor odpovedať širšími súvislosťami a úvahami o podstate súdnej moci, jej historickom vývoji, a v neposlednom rade o možnosti monopolizácie vplyvu v nej predstaviteľmi moci výkonnej. Zaoberá sa taktiež posunom úloh súdnej moci s prihliadnutím na jej historický vývoj.
Čítajte viac...

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil tri rozsudky týkajúce sa Slovenskej republiky

resized__235x150_esplDňa 25. septembra 2012 vyhlásil Európsky súd pre ľudské práva jeden rozsudok v prospech Slovenskej republiky a dva rozsudky v neprospech Slovenskej republiky.

Čítajte viac...

Futbaloví hráči a nové stanovy Slovenského futbalového zväzu: Najvýznamnejšie zmeny

Schválením návrhu nových Stanov SFZ nastanú v postavení futbalových hráčov významné zmeny. Zlepšenie pozície futbalových hráčov bude spočívať hlavne v   posilnení ich postavenia  v orgánoch SFZ, zavedení individuálneho členstva hráčov v SFZ, posilnení účasti hráčov na Konferencii SFZ a rozhodcovskom konaní, úprave postavenia reprezentantov SR, určení mantinelov pre disciplinárne konania a úprave prestupu hráčov.    
Čítajte viac...

ESĽP: Rozsudok v prípade Varga proti Slovenskej republike

resized__235x150_espl

​Európsky súd pre ľudské práva (ďalej len „ESĽP“) vyhlásil 10. júla 2012 rozsudok v prospech Slovenskej republiky v prípade Varga proti Slovenskej republike.

Čítajte viac...

Rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva - Mikolajová proti Slovenskej republike

V prípade Mikolajová proti Slovenskej republike posudzoval Európsky súd pre ľudské práva  porušenie:
- článku 6 odsek 2 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd - práva na prezumpciu neviny a
- článku 8 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd - práva na rešpektovanie súkromného života a ochranu cti, 
ktoré mali byť spôsobené uznesením o odložení trestného stíhania vydaným políciou.

Čítajte viac...

Rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva - Salduz vs. Turecko

V prípade Salduz vs. Turecko Európsky súd pre ľudské práva posudzoval  porušenie:

  • článku 6, odsek 1  Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd  v súvislosti s namietanou nemožnosťou sťažovateľa oboznámiť sa s vyjadrením, ktoré predložil Principal Public Prosecutor (rozumej prokurátor zastupujúci štát na odvolacom súde) na odvolací súd a s namietanou nemožnosťou sťažovateľa poskytnúť vlastné stanovisko k predmetnému vyjadreniu
  • článku 6, odsek 3 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd v súvislosti s nedostatkom spočívajúcim v nezabezpečení právnej pomoci pre sťažovateľa počas policajného zatknutia

Čítajte viac...

QUO VADIS, PRIESTUPOK? MagOff 

Autor článku sa v úvode zaoberá definíciou priestupku, uvádza možné aplikačné problémy pri odhaľovaní priestupkov v cestnej premávke za pomoci stacionárneho radaru, reaguje na úvahu Ministerstva vnútra Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo vnútra“) de lege ferenda zaviesť objektívnu zodpovednosť prevádzkovateľa vozidla za spáchaný priestupok a konštruktívne ponúka iné legislatívne riešenie, ktoré by mohlo byť využité na dosiahnutie legitímneho cieľa.. Autor tiež kriticky poukazuje na zmeny, ktoré priniesla nepriama novela zákona o priestupkoch v roku 2009 v súvislosti s inštitútom osoby blízkej. V závere článku sa autor venuje aj disparite vo výške pokút za dopravné a iné priestupky udeľované podľa tzv. sadzobníka pokút.

Čítajte viac...

ESĽP: Rozsudok v prípade Žúbor proti Slovenskej republike

resized__235x150_espl
Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil 6. decembra 2011 rozsudok v prípade Žúbor proti Slovenskej republike. Sťažovateľ žaloval Slovenskú republiku pre porušenie práva na osobnú slobodu, ktoré je zaručené článkom 5 Dohovoru.

Európsky súd konštatoval porušenie článku 5 ods. 1 a ods. 4 Dohovoru. Sťažovateľovi nepriznal žiadne odškodnenie.
Čítajte viac...

Protokol č. 12 k Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd

Text Protokol č. 12 k Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd redakčne spracovaný na portáli UčPS.

Čítajte viac...
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

Online prenos

Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti