Prekladač / Translator
  • enfrplitdehurusk
    Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Slovensko sa pripojilo k Schengenskému informačnému systému druhej generácie NEPREČÍTANÉ 

     
    Článok bol nastavený ako .
    10.04.2013Spracoval: Dagmara Kubíčková
    PencilPridaj
    Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
    PencilPošli PencilTlač

    Rozhodnutie o vybudovaní SIS II prijala Rada EÚ v roku 2001 za účelom zabezpečenia vysokej úrovne bezpečnosti v rámci priestoru slobody, bezpečnosti a spravodlivosti Európskej únie vrátane udržiavania verejného poriadku a verejnej bezpečnosti. Prostredníctvom Schengenského informačného systému vyhlasujú štáty schengenského priestoru pátrania po osobách a veciach.

    SIS II v porovnaní s jeho predchodcom SIS 1 prináša viaceré zmeny. SIS II umožňuje sprístupnenie väčšieho rozsahu osobných údajov a informácií o osobe, po ktorej bolo vyhlásené pátranie, a to pre účely jednoduchšej identifikácie osoby prostredníctvom fotografie, odtlačkov prstov a detailnejších informácií, ktoré budú súčasťou záznamu v SIS II, a tak priamo dostupné policajtovi či iným oprávneným subjektom pri kontrole osoby. K záznamu v SIS II bude možné pripojiť aj kópiu relevantného rozhodnutia príslušného orgánu (napr. rozhodnutie o vyhostení, rozhodnutie justičného orgánu o predbežnom opatrení a pod.). V prípade záznamov vytvorených za účelom zadržania osoby bude povinnou súčasťou záznamu kópia európskeho zatýkacieho rozkazu. 

    V SIS II dochádza k rozšíreniu kategórií vecí, po ktorých je možné vyhlásiť pátranie. K doterajším v SIS 1 používaným kategóriám vecí – motorové vozidlá a prívesy, zbrane, bankovky, vydané doklady a čistopisy dokladov - sa začleňujú nové kategórie - lode, lietadlá, kontajnery, priemyselné zariadenia a rôzne typy cenín.

    Súčasný počet vyhlásených pátraní v Schengenskom informačnom systéme dosahuje asi 47 miliónov záznamov, pričom do piatich rokov by mal vzrásť na 70 miliónov záznamov, a to z dôvodu pripojenia ďalších štátov k SIS, ako aj rozšírením kategórií vecí, po ktorých je možné vyhlásiť pátranie. 

    Ambíciou členských štátov do budúcnosti je umožnenie automatického zidentifikovania osoby založeného na porovnaní odtlačkov prstov pomocou čítacieho mechanizmu dostupného pri kontrole osôb.


    Zdroj: minv.sk (k 10.04.2013)

    Komentáre
    Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
    Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
    Prihlásenie
    Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

    Online prenos

    Udalosti a podujatia

    • Žiadne udalosti