Prekladač / Translator
  • enfrplitdehurusk
    Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Čo sa vlastne počas derby stalo a prečo sa o tom nehovorí NEPREČÍTANÉ 

     
    Článok bol nastavený ako .
    15.10.2019Róbert Kotian (Spracoval: Ing. Simoneta Sepešiová )
    PencilPridaj
    Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
    PencilPošli PencilTlač

    Čo sa vlastne počas derby stalo
    a prečo sa o tom nehovorí

    Futbalisti ŠK Slovan Bratislava odohrali domáce stretnutie 10. kola Fortuna ligy proti Nitre pred prázdnymi tribúnami a klub navyše musel zaplatiť pokutu 10-tisíc eur – tresty vyniesla Disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu za hrubé nešportové správanie divákov počas derby so Spartakom Trnava v 8. kole (vulgárne pokriky, hrubé urážky SFZ a prezidenta SFZ, použitie pyrotechniky s následným spôsobením požiaru, vhodenie plastových pohárov a papierov na hraciu plochu s následným prerušením stretnutia a vbehnutie divákov domácich na ihrisko s následným napadnutím hráča hostí č. 3) a nedostatky usporiadateľskej služby (umožnenie vnesenia a použitia pyrotechniky, hromadného vniknutia divákov na ihrisko a dopustenie fyzického napadnutia hráča divákom). Potrestaný bol aj Spartak Trnava pokutou 4000 eur za hrubé nešportové správanie svojich fanúšikov (o. i. za vulgárne pokriky, poškodenie zariadenia štadióna, hrubé urážky SFZ, hrubé urážky prezidenta SFZ, použitie a vhodenie pyrotechniky na hraciu plochu a do hľadiska s následným prerušením stretnutia). Toľko oficiálny jazyk Disciplinárnej komisie SFZ.

    Mohlo by sa zdať, že všetko je tak, ako má byť – za prečinmi fanúšikov a usporiadateľov nasledoval trest a kluby musia prijať aj opatrenia, aby sa podobné situácie neopakovali.
    Ale...

    Drsná policajná správa

    To by sme však nesmeli mať k dispozícii správu Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave o zistených nedostatkoch pri organizovaní tohto zápasu, ktoré rozmieňajú na drobné najmä „nedostatočnú organizáciu“ – a čítanie je to veľmi zaujímavé.
    S otázkami týkajúcimi sa zistených nedostatkov podľa policajnej správy sme oslovili oba kluby aj Disciplinárnu komisiu SFZ – a treba oceniť, že všetci oslovení nám poslali rozsiahle stanoviská. Že sa Slovan vyhol viacerým našim nepríjemným otázkam, vychádzajúcim zo správy KR PZ, nie je prekvapením: „K tvrdeniam PZ SR v danej správe sa nebudeme verejne vyjadrovať,“ znie postoj Slovana, čomu sa síce pri zlyhaniach usporiadateľskej služby nečudujem, nie je to však dôvod na ignorovanie zistení správy a zmierenie sa s týmto mlčaním.

    Z odpovedí DK SFZ vyplynulo, že „na zasadnutí sa Slovan prezentoval, že prijme konkrétne opatrenia, aby podobným prejavom zabránili. Konkrétne išlo o opatrenia na zvýšenie usporiadateľskej služby, aby usporiadateľská služba konala viac-menej okamžite, ak sa niečo stane (doteraz vždy vyhodnocovali situáciu, nechceli vstupovať do davu), umiestnia usporiadateľov vo vestách na schody a pod. K problematike pyrotechniky sa vyjadrovali opatrnejšie. na naše dotazy, ako v takom množstve a na takom štadióne sa mohla pyro preniesť, odpovedali vyhýbavo, že nie sú správcami štadióna, ktorý je celý týždeň otvorený a nemajú prehľad, kto sa tam pohybuje a čo sa tam môže uložiť. Údajne rozbehli vlastné vyšetrovanie, majú určité podozrenia a budú to riešiť. Vraj do 2 - 3 týždňov preberú správu nad štadiónom, aby si ho zabezpečili 24- hodinovou SBS“.

    Zle zapnutý prvý gombík?

    Príbeh posledného derby pripomína bonmot o zle zapnutom prvom gombíku (hoci ide skôr o zle ušité sako, ak hovoríme o pomeroch na NFŠ). Totiž podľa správy KR PZ nefunkčné turnikety spôsobili neskoré sprístupnenie priestorov štadióna pre fanúšikov – štadión mal byť otvorený o 16. hodine, reálne „prišlo k otvoreniu štadióna pre fanúšikov Trnavy v čase 17.19 a pre fanúšikov Slovana v čase 17:28“.

    Podľa odpovede ŠK Slovan Bratislava „technická porucha nastala v dôsledku plánovanej odstávky elektrickej energie ešte koncom týždňa počas týždňa. Po ukončení plánovanej odstávky energie však nabehli systémy na náhradný zdroj (UPS batérie), ktorý sa po určitom čase vybil. Týmto pádom sa všetky systémy vypli nekorektne. Vinou zlyhania ľudského faktora na strane dodávateľa sa však táto informácia nedostala k ďalším externým dodávateľom, a preto nastala chyba práve pri spúšťaní turniketov“.

    Následky neskorého otvorenia štadióna boli logické. „Z dôvodu neotvorenia štadióna pre fanúšikov Trnavy, ktorí dorazili na štadión v spoločnom sprievode v počet cca 1000 osôb v čase pred 17.00, prišlo v priestore pred štadiónom pred vstupom do sektoru D k prehusteniu davu, nakoľko fanúšikovia sa dožadovali vstupu, a eskalovaniu napätia, ktoré vyústilo až k poškodeniu ochranného oplotenia oddeľujúceho sektor hostí od ostatných sektorov, neustálym trasením plotu fanúšikmi. Na mieste v čase incidentu bol nedostatočný počet členov usporiadateľskej služby (ďalej US), resp. bezpečnostnej služby, ktorá by zabránila vzniku škôd a prekonaniu oplotenia,“ hlási KR PZ.

    Za trnavskými fans nezaostávali ani slovanisti ani organizátori: „V čase sprístupnenia štadióna pre fanúšikov Slovana došlo v sektore C k nevyžiadanému vstupu asi 200 fanúšikov cez usporiadateľskú, resp. bezpečnostnú službu bez vykonania bezpečnostnej kontroly. Počínanie usporiadateľskej služby na mieste má znaky podcenenia a nezvládnutia náporu fanúšikov,“ píšu z KR PZ.

    Predbežný sumár pred úvodným hvizdom rozhodcu - na štadión prišli stovky vydráždených a neskontrolovaných fanúšikov, čiže bolo skvele zamiesené na prúser.

    Paragrafy 14 a 16

    Skúste si v takejto atmosfére predstaviť, ako usporiadateľ dodrží svoje povinnosti podľa § 14 zákona o organizovaní športových podujatí – totiž je „oprávnený presvedčiť sa zrakom, hmatom alebo technickými prostriedkami, či fyzická osoba, ktorá vstupuje na miesto konania podujatia, nemá pri sebe alebo na sebe predmety uvedené v § 16 písm. a), c), f) alebo písm. g“.

    Spomínaný paragraf 16 hovorí, že účastníkovi podujatia „sa zakazuje a) vnášať na miesto podujatia alebo používať pyrotechnický výrobok, strelnú zbraň, chladnú zbraň alebo inú vec, ktorou možno urobiť útok proti telu dôraznejším, okrem ich použitia na výkon športovej činnosti; b) navštevovať podujatie zjavne pod vplyvom alkoholu, omamných alebo psychotropných látok“.

    Z textu správy KR PZ vyplýva, že počas samotného zápasu bola viacnásobne a vo veľkom množstve použitá pyrotechnika – približne 170 pyrosvetlíc, dymovnice a delobuchy – čo nie je málo. Ako fungovala usporiadateľská služba? Oheň pod sektorom C na národnom futbalovom štadióne iba dokresľoval tú nemohúcnosť a neschopnosť udržať fanúšikov pod kontrolou – že podľa počtu divákov malo byť na štadióne asi o 30 členov usporiadateľskej služby viac, je už len detail.

    Čo na to klub?

    Iste, skúsme veriť vedeniu Slovana, že „klub interne vyhodnotil zápas so Spartakom Trnava a pripravuje opatrenia, ktoré zamedzia opakovaniu podobných udalostí v budúcnosti,“ aj že „otázky týkajúce sa usporiadateľskej služby si vyriešime interne v rámci klubu. V spolupráci s usporiadateľskou službou urobíme aj do budúcna maximum pre skvalitnenie bezpečnosti na našich domácich zápasoch“, prípadne že „v doterajších zápasoch na novom Tehelnom poli bola zaistená maximálna bezpečnosť všetkých návštevníkov. Aj v rizikových zápasoch sa s výnimkou derby neudiali žiadne negatívne bezpečnostné incidenty. Samozrejme, zápas s Trnavou je v tomto smere určitým výkričníkom, že aj v tejto oblasti fungovania klubu sa musíme neustále zlepšovať a posúvať dopredu. Budeme ďalej skvalitňovať služby pre fanúšika a pripravujeme sériu opatrení, ktorých cieľom je vyhnúť sa podobným udalostiam, aké sa udiali v derby“. Toto sľubuje vedenie klubu a zdá sa ako logické, že o podobné zlyhanie nemá Slovan záujem. Treba však povedať, že organizačných polienok pod kotlom bolo viac.

    Vraj kamerový systém

    Záverečná veta stanoviska Slovana si žiada koncovku. Podľa nej „ŠK Slovan Bratislava neustále pracuje na skvalitňovaní bezpečnosti na štadióne a garantuje plnú bezpečnosť všetkým priaznivcom, ktorí navštívia nové Tehelné pole“.

    Dopovedzme teda, čo nie je veľmi známe a o čom sa nehovorí, že podľa policajnej správy „počas konania zápasu sa v riadiacej miestnosti velín nenachádzala žiadna osoba oprávnená obsluhovať kamerový systém štadióna. Osoba, ktorá začala obsluhovať kamerový systém, sa dostavila v čase 18.55, až po urgencii veliteľa bezpečnostného opatrenia za PZ u technického riaditeľa ŠK Slovan Bratislava“.

    Isteže som sa na tento moment pýtal, ale - „k tvrdeniam PZ SR v danej správe sa nebudeme verejne vyjadrovať“.

    Ak sa chcete spoľahnúť na bezpečnostné záruky klubu, zrejme by ste mali tiež vedieť, že podľa policajnej správy „pokrytie kamerovým systémom v priestoroch štadióna je nedostatočné, v slabej kvalite, kamery sa neprekrývajú a niektoré sú nevhodne umiestnené“. Ako inak - „k tvrdeniam PZ SR v danej správe sa nebudeme verejne vyjadrovať“.

    Kedy a kde bol útočník zadržaný?

    Zrejme by bolo vhodné vysvetliť aj rozpor v tvrdeniach o zadržaní agresívneho fanúšika, ktorý zaútočil na trnavského kapitána. Podľa stanoviska Slovana Bratislava zo 16. 9. klub „dôrazne odsudzuje konanie dvoch jednotlivcov, ktorí preskočili reklamný perimeter, pričom jeden z nich napadol trnavského kapitána. Obaja páchatelia boli zadržaní, odovzdaní do rúk Polícii SR a okrem trestno-právnej zodpovednosti im bude udelený doživotný zákaz navštevovať domáce i vonkajšie zápasy ŠK Slovan“.

    Podľa policajnej správy „v čase 19.54 niekoľkí fanúšikovia Slovana vnikli do hracieho priestoru, pričom jeden z nich napadol hráča č. 3 z hosťujúceho mužstva. Bezpečnostná služba celkom zjavne hneď nezareagovala na vniknutie fanúšikov na hraciu plochu a na mieste nezadržala osobu, ktorá napadla hráča“.

    Ako odvtedy videli na videách mnohí, spomínaného agresívneho útočníka zadržala polícia až o niekoľko dní počas zásahu v Púchove. Policajtom sa podarilo vypátrať a obviniť muža, ktorý počas nedeľňajšieho (15. 9.) futbalového duelu Slovan Bratislava - Spartak Trnava so skupinou ďalších ľudí vbehol na ihrisko a kopol hráča hosťujúceho tímu. „Policajtom nepomohli kamerové záznamy z futbalového štadióna, ktoré sú súčasťou jeho zabezpečenia, ale kvalitné zábery z priebehu incidentu, ktoré poskytli médiá," uviedla polícia na sociálnej sieti. 25-ročného Milana P. policajti zadržali v utorok (17. 9.) vo večerných hodinách v Púchove.

    Ako si tento rozpor vysvetliť? Už to poznáte - „k tvrdeniam PZ SR v danej správe sa nebudeme verejne vyjadrovať“.

    Je zrejmé, že vedeniu Slovana je táto situácia nepríjemná a určite nebude chcieť, aby sa opakovala. Ale či sa tým, že sa vyhýbajú odpovedať na nepríjemné otázky, nezapína zle ďalší prvý gombík, si nie som celkom istý.

    Žeby konečne inak?

    Týmito dvoma vetami som pred desiatimi dňami končil svoj (neuverejnený) text pre denník Šport – odvtedy sa však udiala ešte jedna závažná skutočnosť, ktorá môže relativizovať moje pochybnosti o úprimnosti vedenia Slovana Bratislava ukončiť alebo aspoň minimalizovať vyčíňanie ultras. Slovan a jeho majitelia boli zasiahnutí tam, kde ich to najviac zabolí – na financiách. Zatvorenie štadióna na zápas s Besiktasom podľa Ivana Kmotríka ml. znamenalo, že „klub len na vstupnom prišiel v zápase s Besiktasom o približne 600-tisíc eur. Pokiaľ pripočítame ušlý zisk za bufety, tržbu za predaj suvenírov vo fanshope, zaplatenie pokuty a ďalšie finančné straty, tak klub prišiel viac než o milión eur“ – a to je suma, ktorá zamáva už aj človekom, ktorý dlhodobo prehliadal výčiny niekoľkých stoviek ultras.

    Povedzme otvorene – niekoľko desiatok či stoviek najagresívnejších, xenofóbnych a rasistických fanúšikov pripravilo klub o milión eur a znemožnilo vyše dvadsiatim tisíckam slušných divákov vychutnať si zápas(y) Európskej ligy priamo na štadióne. Keďže trest platí aj na zápas s anglickým Wolverhamptonom, sankcie násobte dvoma. Majiteľ Slovana kvôli hlúposti a agresivite časti divákov prišiel o dva milióny eur – a v čase, keď sa mu mohla vrátiť aspoň časť peňazí, investovaných do prevádzky klubu, nevidí z nich ani euro a navyše platí pokutu za ich výčiny. Pochybujem, že by Ivan Kmotrík st. bol s týmto stavom spokojný a bude sa tejto situácii nečinne prizerať.

    To je dôvod, prečo nevylučujem, že na Slovane sa konečne začnú zaoberať agresívnymi fanúšikmi a nefunkčnou usporiadateľskou službou – lebo doteraz to boli iba prázdne reči.

    RÓBERT KOTIAN

    Komentáre
    Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
    Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
    Prihlásenie
    Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

    Online prenos

    Udalosti a podujatia

    • Žiadne udalosti