Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Mladé rodiny si polepšia, materská bude od januára vyššia NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  06.12.2011Mgr. Igor Šumichrast
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  Zvýšenie materského síce pre Sociálnu poisťovňu predstavuje finančnú záťaž 10 miliónov eur ročne, vďaka zmenám v dobrovoľnom nemocenskom poistení by mala poisťovňa ušetriť 20 miliónov eur. To znamená, že dopad týchto opatrení by mal pre rozpočet Sociálnej poisťovne znamenať úsporu desiatich miliónov eur a to aj vrátane úprav v odvodoch umelcov. 

  Materské sa prvý raz zvýšilo od 1. januára 2011 z 55 % na 60 % vymeriavacieho základu a predĺžila sa materská dovolenka z 28 týždňov na 34 týždňov.

  Novela zákona pritom neznamená, že od januára zanikne možnosť využiť samostatné dobrovoľné nemocenské poistenie. Túto možnosť budú mať občania aj naďalej, ale už nie ako samostatné nemocenské poistenie, ale ako celý balík - dobrovoľného nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti. Samozrejme percento takýchto dobrovoľných odvodov sa zvýši - z dnešných 4,4% na 35,15%. Ženy, ktoré si dnes platia dobrovoľné nemocenské poistenie, budú si ho môcť platiť aj v budúcom roku do získania 270 dní nemocenského poistenia a v prípade tehotenstva a materstva im bude z neho aj v budúcom roku vypočítané materské.

  Aké bude dobrovoľné poistenie od januára:

  1. Každý si bude môcť dobrovoľne platiť celý balík sociálneho poistenia - nemocenského, dôchodkového a v nezamestnanosti alebo si vybrať len samostatné dobrovoľné dôchodkové poistenie.
  2. Povinne nemocensky a dôchodkovo poistená SZČO bude môcť využiť aj samostatné dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti.

  Prečo bolo treba zmeniť dobrovoľné nemocenské poistenie:

  V praxi sa totiž využívalo tak, že za minimálny vklad získal človek doslova luxusnú dávku. Ak by takýto produkt ponúkala komerčná poisťovňa, rýchlo by skrachovala.

  Čo sa mení pre umelcov:

  Podľa dnešného nastavenia systému by museli od júla budúceho roku platiť poistné na sociálne poistenie aj tí umelci, ktorí už dávno nepracujú a majú len pasívne príjmy, najmä tantiémy, za umelecké diela z minulosti. Vďaka novele zákona o dani z príjmov a novele zákona o sociálnom poistení budú platiť umelci len poistné za aktívne príjmy. A to až od júla 2013.


  Zdroj: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky

  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti