Prekladač / Translator
  • enfrplitdehurusk
    Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
     Pojmy     právne princípy

Pojem: právne princípy

Všetky pojmy
predošlá | 1 | ďalšia

FUTBAL A PRÁVO VO SVETLE ROZHODNUTÍ ODVOLACEJ KOMISIE SFZMagOff 

Príspevok v prvej časti systematizuje pramene práva aplikované vo futbale. Podáva ich v hierarchii podľa stupňa právnej sily na vrchole s Ústavou Slovenskej republiky. Do tohto systému začleňuje interné futbalové predpisy a osobitne precedensy vydávané Odvolacou komisiou Slovenského futbalového zväzu. V druhej časti potom približuje samotný obsah najvýznamnejších rozhodnutí tohto najvyššieho orgánu pre riešenie sporov v športe.

Čítajte viac...

Konferencia ÚPN a KAS : Akcie, zločiny a obete ŠtB a Pohraničnej stráže v rokoch 1945 - 1989

logo_UPNNa 27. výročie Novembra 1989 usporiadal ÚPN za finančnej podpory KAS Bratislava v dňoch 23. a 24. novembra 2016 slovensko – českú vedeckú konferenciu s titulom Akcie, zločiny a obete ŠtB a Pohraničnej stráže v rokoch 1945 – 1989, ktorá prebehla v konferenčnom Centre Salvator v Bratislave. Téma konferencie úzko korešpondovala s poslaním ÚPN i ďalších partnerských inštitúcií, zúčastňujúcich sa konferencie ako ÚSTR ČR, ABS, ÚDV PZ ČR ako aj ústavov SAV a AV ČR, resp. vysokých a iných škôl a múzeí z takpovediac celej bývalej ČSFR.
Čítajte viac...

ÚPN zverejnil databázu odsúdených a nositeľov súdnych perzekúcií v rokoch 1977 – 1989

15.09.2016Ústav pamäti národa (Spracoval: Michael Válek )   |  Rýchla aktualita
SocialismÚstav pamäti národa (ÚPN) tlačovou konferenciou dňa 14. septembra 2016 o 11.00 hodine zverejnil a na svojom webovom portáli verejnosti sprístupnil databázu a niekoľkoročný projekt pod názvom „Odsúdení podľa §109 a nositelia súdnych perzekúcií v rokoch 1977 – 1989". Spracovaný prehľad súdených podľa §109 Trestného zákona (nedovolené opustenie republiky) a nositeľov súdnych perzekúcií v rokoch 1977 – 1989 dokumentuje a sprístupňuje základné údaje perzekvovaných osôb, mená vyšetrovateľov, prokurátorov, sudcov, prípadne aj znalcov, rozsudky a výšku a charakter trestu.
Čítajte viac...

Odlišný názor predsedu amerického Supreme Court vo veci Obergefell v. Hodges (2015) - anglicky

lightbulbVo veci Obergefell v. Hodges, v ktorej Supreme Court Spojených štátov amerických rozhodol, že každý štát musí umožniť, aby páry rovnakého pohlavia mohli uzavrieť manželstvo, predseda Supreme Court (chief justice), John Roberts, vyjadril v rozsudku odlišný názor (dissenting opinion), v ktorom kritizuje, tak z ústavnoprávneho ako aj z historicky a biologicky tradičného hľadiska, toto rozhodnutie.
Čítajte viac...

„Štát - partokracia - súd": traja hráči, jeden víťaz?

Čo nám vyplýva zo vzájomného vzťahu parlamentnej demokracie, partokracie ako modernej skutočnosti pre význam, postavenie a úlohy súdnej moci? Na nastolenú otázku sa snaží autor odpovedať širšími súvislosťami a úvahami o podstate súdnej moci, jej historickom vývoji, a v neposlednom rade o možnosti monopolizácie vplyvu v nej predstaviteľmi moci výkonnej. Zaoberá sa taktiež posunom úloh súdnej moci s prihliadnutím na jej historický vývoj.
Čítajte viac...

PRÁVNE PRINCÍPY A PRAVIDLÁ: NEDÔLEŽITÉ SÚČASTI PRÁVNEHO PORIADKU?MagOff 

Autor sa v predkladanom príspevku zaoberá právnymi princípmi a pravidlami, ich pôvodom, systematikou, obsahom, významom, ako aj ich pozíciou v platnom právnom poriadku. Poukazuje taktiež na skutočnosť, že súdy pri aplikácii práva na konkrétny prípad môžu logicky využívať tieto princípy a pravidlá, ktoré sa nachádzajú či už v legálnej, alebo extralegálnej oblasti. Táto skutočnosť má za dôsledok, že súdne rozhodnutia konkrétnych sporov, ktoré majú byť rozhodované v prvom rade podľa platného práva, budú deformované aplikáciou obsahových konštrukcií právnych princípov, a to najmä pri verifikácii podstát týchto súdnych rozhodnutí, čo v niektorých prípadoch nie je stavom dobrým. Autor v príspevku predkladá taktiež návrh systematiky dnes sa vyskytujúcich, existujúcich a známych pravidiel a princípov. Upozorňuje taktiež na skutočnosť, že vplyv „judikatizácie“ európskej právnej oblasti má potenciál do značnej miery ovplyvňovať, v horšom prípade znemožňovať fungovanie niektorých inštitútov vnútroštátneho práva. Deje sa to na pozadí vydávania „dogmatických“ rozsudkov Súdneho dvora Európskej únie, ktorý často pri verifikácii a odôvodňovaní záverov svojich rozhodnutí využíva práve právne princípy a pravidlá (v niektorých prípadoch dokonca nové), ktoré síce čerpá zo zakladajúcich zmlúv (mnohokrát extenzívnym výkladom), no tieto nemusia byť jednotlivým právnym poriadkom známe, ani blízke. Následná – faktická „záväznosť“ takýchto rozhodnutí v európskom priestore môže v konkrétnych právnych poriadkoch konkrétnych členských štátov podkopávať inštitút právnej istoty, ktorý by mal byť smerodajným pri akejkoľvek aplikácii práva.

Čítajte viac...

Ústava SR - konsolidované anglické znenie (aktuálne platné)

Ústava Slovenskej republiky z 1. septembra 1992 publ. pod č. 460/1992 Zb. v znení ústavného zákona č. 356/2011 Z.z. (účinný od 25.10.2011) v anglickom znení

Čítajte viac...

Ústava SR - konsolidované aktuálne znenie

Ústava Slovenskej republiky z 1. septembra 1992 publ. pod č. 460/1992 Zb. v znení ústavného zákona č. 356/2011 Z.z. (účinný od 25.10.2011) 

Čítajte viac...
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

Online prenos

Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti